חפץ בחקירה הנגדית: "אמצעי חקירה דרקוניים"

"לא דמיינתי שאמצעים כאלה יכולים להינקט, ובוודאי בלי שום פרופורציה", אמר היום עד המדינה ניר חפץ במהלך עדותו בבית המשפט • בדיון, שעסק בתקופת המעצר והחקירות של חפץ, סיפר עד המדינה כי הופעל עליו הלחץ לחתום על אישור לערוך חיפוש בטלפון שלו • לדבריו, הועברו "מסרים חד משמעיים של איומים שאם לא אחתום על הטופס, התנאים שלי יורעו"

ניר חפץ בבית המשפט / צילום: רפי קוץ
ניר חפץ בבית המשפט / צילום: רפי קוץ

ניר חפץ, עד המדינה נגד ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו סיים את עדותו הראשית היום (ג'), ביום החמישי לעדותו. עיקר עדותו של חפץ התייחסה לתיק 4000, המייחס לנתניהו קבלת שוחד בדמות סיקור מוטה באתר וואלה, בקשר לפעולות שביצע במסגרת תפקידו כראש הממשלה וכשר התקשורת הנוגעות לבזק שהייתה בשליטת איש העסקים שאול אלוביץ' הנאשם בתיק יחד עם אשתו איריס.

החקירה הנגדית התמקדה בחקירה הקשה שעבר חפץ עד שחתם על הסכם עד מדינה.

עו"ד בעז בן צור, סנגורו של נתניהו, החל לחקור את חפץ על תקופת המעצר. חפץ תיאר את האמצעים שהופעלו כ"דרקוניים". "לא דמיינתי שאמצעים כאלה יכולים להינקט, ובוודאי בלי שום פרופורציה".

הוא סיפר כי הופעל עליו הלחץ לחתום על אישור לערוך חיפוש בטלפון שלו. חפץ אישר לחוקרים לבדוק את הטלפון שלו, ובתנאי שלא יכנסו לכל מה שקשור לצנעת הפרט. חפץ תיאר כי הועברו "מסרים חד משמעיים של איומים שאם לא אחתום על הטופס, התנאים שלי יורעו". הוא מצין את החוקר ניר שוורץ שאיים בלי רמזים. "הוא ממש איים. בלי רמזים. איים שלמעשה הם יפשיטו אותי".

בדיון הוצגה החקירה בה נשמע החוקר צועק - "איפה אתה חושב שאתה נמצא? 'יש לך משפחה? הם חשובים לך. אל תעשה את זה עבורך אלא עבור משפחתך". חפץ אישר לעו"ד בן צור כי החוקרים צעקו עליו והוסיף - "היו צרחות, הם התקרבו לפרצוף שלי, הכל בצעקות".

"יש גבול למה שאני יכול לשאת" 

חפץ תיאר כי ביקש שההתייעצויות עם עורכי דינו יתקיימו בפטיו פנימי והחוקרים סירבו. הוא הסביר כי חשב שהם מקליטים את החדר ולא היה לו אמון. "האמנתי שהחקירה בתיק 4000 היא רדיפה פוליטית", הוסיף.

בחקירה הנגדית גם עלה שאשתו של חפץ זומנה לחקירה. חפץ מסר כי לא שיתף אותה מעולם בעניינים שנחקרו וכי תפס את החקירה שלה כתרגיל חקירה שנועד לשבור אותו.

בפתח החקירה הנגדית ביקשה הפרקליטות וחפץ כי בכל הנוגע לחקירתו של עד המדינה על תרגיל החקירה שהופעל כלפי חפץ, תיערך העדות בדלתיים סגורות לשמור על פרטיותו של העד. וכי לאחר מכן העדות תפורסם בהתאם לצו איסור פרסום על פרטי התרגיל. הסנגורים והעיתונאים התנגדו לכך. "יש גבול למה שאני יכול לשאת", אמר חפץ.

השופטים קבעו כי הדיון ייערך בדלתיים פתוחות. אם במהלך החקירה, בנקודה ספציפית עלולה להיות פגיעה, הם ישקלו לסגור את הדיון. בהמשך החקירה אכן נסגר הדיון על מנת שחפץ יוכל להעיד באופן חופשי לגבי תרגיל החקירה שנערך לו.

חקירתו הנגדית של חפץ צפויה להימשך בשבועות הקרובים.

*** חזקת החפות: יודגש כי גם לאחר הגשת כתב האישום נגדם, ראש הממשלה בנימין נתניהו, שאול ואיריס אלוביץ' ונוני מוזס מכחישים את המיוחס להם, לא הורשעו בביצוע עבירה, ועומדת להם חזקת החפות.

צרו איתנו קשר *5988