אירוע הדבקה המוני בנורווגיה מרמז כי אומיקרון אכן מדבק יותר

חולה אחד בוריאנט אומיקרון אחראי להדבקה של 60 איש בנורווגיה, כולם מחוסנים פעמיים, ונבדקו בבדיקה מהירה לפני האירוע • בינתיים לכל הנבדקים תסמינים קלים ולא נרשמו אשפוזים, אך הם כולם צעירים - כך שאין בכך עדות בהכרח לנזק שהווריאנט הזה יכול לעשות בקהל מבוגר יותר

חיסון לקורונה / צילום: Shutterstock, LookerStudio
חיסון לקורונה / צילום: Shutterstock, LookerStudio

מסיבת חג מולד בנורווגיה שבה נכח מאומת לקורונה עם וריאנט אומיקרון, נגמרה בהדבקה נרחבת. 60 מתוך 120 אומתו לקורונה, כאשר 13 מהמאומתים כבר אושרו כנשאי אומיקרון. כל הנוכחים היו מחוסנים, אם כי בשתי מנות. כל הנוכחים נבדקו בבדיקה מהירה לפני האירוע, כולל כמה שחזרו זמן קצת לפני כן מדרום אפריקה.

אירועי הדבקה המונית התרחשו גם לפני זן האומיקרון ואפילו לפני זן הדלתא, והיו בדרך כלל תלויים במפגש לא מוצלח של חולה עם עומס ויראלי גבוה מאוד, מקום סגור וצפוף והחלפת רססים טיפתיים. כך למשל במקרה המפורסם של אתר הסקי אישגל, נדבקו כנראה מאות אנשים מברמן אחד שנשף על החוגגים במשרוקית, והמשיכו להדביק אלה את אלה בימים שלאחר מכן באמצעות משחקי שתייה שעירבו כוסות משותפות.

אולם, ככל הידוע במקרה הנורווגי המסיבה הייתה משמעותית רגועה יותר, ומה שעוד מטריד הוא שנדבקו לא רק חוגגים במסיבה שעמדו קרוב זה לזה אלא גם שוהים אחרים במסעדה שלא שוחחו עם החוגגים. כמובן, האירוע שונה גם בכך שכל הנוכחים היו מחוסנים פעמיים. עדיין אין מידע מה קורה באירוע של מחוסנים שלוש פעמים, אם כי כבר יש עדויות של מחוסנים שלוש פעמים שנדבקו בישראל, כך שהדבר אפשרי.

עדויות ליכולת ההדבקה המוגברת של אומיקרון כבר מגיעות כמובן מדרום אפריקה, שם מספר המאומתים זינק פי 4 בשבועיים והאומיקרון לקח את הבכורה מהדלתא. אך אם הייתה תקווה כי הדבר קשור אולי גם בדפוסי ההיבדקות בדרום אפריקה לפני ואחרי ההכרזה על קיומו של אומיקרון, או שלכך שרמות ההתחסנות בדרום אפריקה נמוכה - אם אכן האירוע בנרווגיה מייצג ולא קשור למאפייני סופר ספרדר של חולה מסויים, אז אנחנו הולכים לקראת בעיה רצינית.

בינתיים לכל הנבדקים תסמינים קלים ולא נרשמו אשפוזים, אך צויין כי הם כולם צעירים, ומחוסנים כאמור, כך שאין בכך עדות בהכרח לנזק שהווריאנט הזה יכול לעשות בקהל מבוגר יותר.

נרווגיה כבר החזירה חלק מהגבלות הריחוק החברתי בעקבות אירוע זה. התקנה המחייבת מסכות במקומות סגורים, שהוסרה לאחרונה, הוחזרה. אירועים מוגבלים לפחות מ-100 איש, למי שיכול לעבוד מהבית מומלץ לעשות את זה. מסיבות חג מולד המוניות בוטלו.

צרו איתנו קשר *5988