שיכון ובינוי תקים בדימונה את תחנת הכוח הסולארית הגדולה בישראל

החברה זכתה במכרז ה-PPP שקיימה המדינה להקמת תחנת כוח סולארית בתוספת אגירת אנרגיה על שטח של 3,000 דונם • החברה זכתה במכרז במחיר של 8.58 אגורות לקוט"ש

פאנלים סולאריים / צילום: איל יצהר
פאנלים סולאריים / צילום: איל יצהר

ועדת המכרזים הבין משרדית המשותפת למשרדי האוצר, האנרגיה, רשות החשמל, רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) הודיעה כי בחרה בחברת בת של שיכון ובינוי במכרז להקמת תחנת הכוח הסולארית הגדולה בישראל עד היום. מדובר במכרז PPP למימון, תכנון, הקמה, תפעול, אחזקה והעברה לידי המדינה של מתקן לייצור חשמל סולארי בדימונה, בטכנולוגיה פוטו-וולטאית בהספק של עד 300 מגהוואט. הפרויקט אף יכלול שילוב של מתקן לאגירת אנרגיה בהיקף גדול במיוחד של 210 מגהוואט. ההצעה הזוכה של חברת שיכון ובינוי אנרגיה פרויקט סולארי דימונה בע"מ הינה במחיר של 8.58 אגורות לקוט"ש. יוזכר כי במכרז שקיימה רשות החשמל למתקנים סולאריים בדו שימוש (סולארי ושימוש נוסף באותה קרקע. ג"ל) שהסתיים לאחרונה, המחיר שהתקבל עמד על 17.05 אגורות לקוט"ש

לפי ההודעה, "המתקן, שישתרע על שטח של כ- 3,000 דונם, עתיד לייצר חשמל באמצעות טכנולוגיה פוטו-וולטאית, כאשר חלק מהחשמל שייוצר יוסב למערכת אגירת חשמל. התחנה צפויה להיות תחנת הכוח הסולארית הגדולה ביותר בישראל ומהגדולות בעולם". כן נכתב כי בהודעה בהקשר של אגירת החשמל כי מדובר ב"תנאי הכרחי על מנת להתקדם ליעד של ייצור 30% מהחשמל במשק בשנת 2030 באמצעות אנרגיות מתחדשות" וכי המתקן יאפשר "שימוש בחשמל המיוצר מאנרגית השמש גם בשעות הערב בהן אין ייצור סולארי אך הביקוש לחשמל גבוה. כך, בשעות קרינת השמש נטענת מערכת האגירה באנרגיה סולארית עודפת ובשעות הערב "משחררת" אנרגיה זו לרשת החשמל במקום להשלים את האנרגיה החסרה באמצעות ייצור באמצעות דלקים מזהמים".

"אבן דרך משמעותית להשגת יעדי הממשלה לייצור חשמל באנרגיות מתחדשות"

החשב הכללי באוצר, יהלי רוטנברג, מסר כי, "ההכרזה על הזוכה במכרז להקמת מתקן סולארי בהיקף הגדול ביותר בישראל עד כה מהווה אבן דרך משמעותית להשגת יעדי הממשלה לייצור חשמל באנרגיות מתחדשות, והוא תוצאה של שיתוף פעולה מתמשך בין משרדי הממשלה".

מנכ"ל משרד האנרגיה, ליאור שילת: "המתקן בדימונה מעלה את מדינת ישראל שלב נוסף בהגדלת כמויות החשמל המיוצרות באנרגיות מתחדשות ומהווה בשורה משמעותית לכולנו. הקמת יכולת לאגירת אנרגיה, בשילוב המתקן הסולארי, תבטיח את מיקסום השימוש באנרגיות המתחדשות אשר ייוצרו במתקן. מדובר בצעד משמעותי של הממשלה לקידום הקמת מתקני ייצור חשמל באנרגיות מתחדשות, כחלק מהתחייבותה לעמוד ביעד של 30% ייצור חשמל באנרגיות מתחדשות בשנת 2030. יש לציין כי משרד האנרגיה יוזם ומקדם תכניות נוספות לייצור אנרגיה סולארית בשילוב אגירה, ופועל להסרת חסמים שתביא למימושן. בהליכי תכנון נמצאות תכניות נוספות לייצור סולארי ואגירה, מה שיהפוך את ישראל לחלק חשוב במגמה העולמית לייצור חשמל באנרגיות מתחדשות".

מ"מ יושב ראש רשות החשמל, יואב קצבוי: "אנו מברכים על תוצאות המכרז אשר הושגו בזכות שיתוף פעולה פורה של רשות החשמל החשב הכללי וגורמים ממשלתיים נוספים. הקמת הפרויקט תהווה צעד משמעותי נוסף במסע המאתגר להשגת יעדי הממשלה בתחום האנרגיות המתחדשות".

מנהל רשות מקרקעי ישראל, ינקי קוינט: "אני מברך על הצלחת המכרז. רשות מקרקעי ישראל תמשיך לפעול לטובת ייצור אנרגיה נקיה והתמודדות עם משבר האקלים, תוך שמירה על עתודות קרקע לשימושים נוספים והשטחים הפתוחים לטובת הדורות הבאים".

צרו איתנו קשר *5988