בשורה לעסקים? חוק ימי בידוד לעצמאים עבר בקריאה ראשונה

יו"ר ועדת העבודה והרווחה, ח"כ אפרת רייטן, מקיימת כבר מאחורי הקלעים שיחות עם שר האוצר אביגדור ליברמן ועם אגף תקציבים כדי להרחיב את התשלום עבור ימי הבידוד לימים נוספים וכן כדי להעלות את גובה התשלום

ח''כ אפרת רייטן, יו"ר ועדת העבודה והרווחה / צילום: שלומי אמסלם
ח''כ אפרת רייטן, יו"ר ועדת העבודה והרווחה / צילום: שלומי אמסלם

חוק ימי בידוד לעצמאים צפוי עלה היום (ב') במליאה לקריאה ראשונה ברוב של תשעה תומכים וללא מתנגדים. ביום רביעי תחל ועדת העבודה והרווחה להכין אותו לקריאה שנייה ושלישית.

יו"ר הוועדה, ח"כ אפרת רייטן, מקיימת כבר מאחורי הקלעים שיחות עם שר האוצר אביגדור ליברמן ועם אגף תקציבים כדי להרחיב את התשלום עבור ימי הבידוד לימים נוספים וכן כדי להעלות את גובה התשלום.

בשיחה עם גלובס אמרה ח"כ רייטן כי "כיום ישנה אפליה בין שכירים לעצמאים. בעוד לשכירים משלמים עבור חמישה ימי בידוד, לעצמאים עבוד ארבעה בלבד, אך בהוראת הממשלה חולים בקורונה לא יכולים לצאת מהבית, בין אם הם שכירים או עצמאים".

ח"כ רייטן ציינה עוד כי יחד עם הוספת יום בידוד לעצמאים, בכוונתה לדרוש את העלאת התשלום עבור כל יום בידוד, שכיום עומד על 426 שקל, וכן כי התשלום עבור גל האומיקרון יחל רטרואקטיבית כבר מתחילת חודש דצמבר 2021, ולא מינואר כפי שקובע החוק כיום עבור היום הרביעי.

השיחות בין רייטן לשר האוצר ליברמן החלו עוד קודם לדיונים בוועדה, ולדברי רייטן, היא הבינה מהשיחות כי ישנה נכונות להרחבת המתווה בנוסף גם עבור ימי בידוד לעצמאים שחזרו מחו"ל, כפי שקובע החוק כיום גם לשכירים.

"המתווה שהציע שר האוצר ליברמן הוא צעד חשוב בכיוון הנכון, אך לצד זאת נדרשות תוספות והתאמות כך שיינתן מענה ראוי וצודק לאזרחים שנפגעו מההשלכות של המגפה, שמשכלל את כלל הנתונים ומתחשב בייחודיות של הגל הנוכחי", אמרה ח"כ רייטן.

לדבריה, "אני רואה מגמה שלילית מאז תחילת הקורונה בפעילות של העסקים, ובמיוחד מדאיגים אותי בעלי העסקים הקטנים שמתקשים לבצע התאמות כדי להתמודד עם הגל".

אם במשרד האוצר השיטה היא ש"החזק שורד", רייטן דווקא מתעקשת כי יש לפצות כעת את בעלי העסקים באמצעות המנגנונים הקיימים, ומי שיהיו ברווחים לאחר מכן יחזירו את התשלום לאוצר המדינה. "אמרתי את זה גם בשיחות עם האוצר. כמו שהגענו להבנות עם הרפורמה להעלאת גיל פרישה לנשים, אני מקווה שכך יהיה גם הפעם באמצעות הידברות", אמרה.

בתוך כך, ועדת העבודה והרווחה וועדת הכלכלה מקיימות בצהריים (ב') דיון משותף כדי לבחון את הפגיעה בעסקים בגל האומיקרון. התפתחות נוספת בגזרת הכנסת היא בוועדת הכספים, שם אושרה בצהריים העברה תקציבית בת 2.8 מיליארד שקל למשרד הבריאות לטובת ההתמודדות עם הקורונה. 1.4 מיליארד שקל נועדו למימוש התחייבויות קודמות של מערכת הבריאות בהתמודדות עם משבר הקורונה, ועוד 1.4 מיליארד שקל הוקצו על-ידי שר האוצר מהרזרבה הכללית כדי להתמודד עם הגל הנוכחי. התקציב יועבר בין היתר לשיפוי בתי חולים וקופות חולים, חיסון רביעי, רכש בדיקות ותגבור צוותים.

צרו איתנו קשר *5988