בעקבות מצוקת התורים: רשות האוכלוסין פותחת מרכז ייעודי להנפקת דרכונים זמניים

לפי הודעת רשות האוכלוסין, המרכז, הממוקם בסמוך לקניון איילון ברמת גן, יספק מאות תורים ביום • במקביל הודיעה הרשות על גיוס של כ-100 עובדים חדשים לתגבור הלשכות ברחבי הארץ • כמה יעלה להנפיק דרכון זמני במרכז החדש?

דרכון ישראלי / צילום: Shutterstock
דרכון ישראלי / צילום: Shutterstock

מצוקת התורים לחידוש דרכונים: בתחילת השבוע הבא תפתח רשות האוכלוסין וההגירה מרכז המיועד להנפקת דרכונים זמניים (בלבד). המרכז, הממוקם בסמוך לקניון איילון ברמת גן, יספק לפי הודעת הרשות מאות תורים ביום.

במסגרת מצוקת התורים לחידוש דרכונים (המצטרפת לאי-היערכות הציבור בחידוש דרכונים), רבים מאזרחי המדינה נאלצו להוציא בחודשים האחרונים דרכונים זמניים במחירים הגבוהים פי ארבעה בלשכת רשות האוכלוסין הממוקמת בנתב"ג. מחירי הנפקת דרכונים זמניים בלשכה זו עומדים על 845 שקל לבגיר ועל 435 שקל לקטין עד גיל 18. הנפקת דרכונים זמניים מתאפשרת גם בלשכות הרגילות, שם המחירים נמוכים במחצית: 435 שקל למבוגר ו-215 שקל לקטין.

המבקשים להנפיק דרכון לקראת נסיעה, אשר חוששים כי הנפקת והגעת דרכון ביומטרי לא יעמדו בלוח הזמנים, יכולים להנפיק דרכון זמני ולשלם עבורו יותר. דרכון זמני אינו דרכון ביומטרי, והמנפיקים דרכון זה נדרשים להביא עימם תמונות פספורט עדכניות. 

תמחור גבוה כאלמנט הרתעה 

לשם המחשה, המחיר להנפקת דרכון רגיל (שאינו זמני) עומד על 275 שקל (ו-255 שקל בתשלום מקוון). מחיר זה יורד ל-160 שקל למחדשים דרכון בחורף. המחיר לקטין עומד על 145 שקל (ו-125 שקל בתשלום מקוון). המחיר לקטין בחורף יורד ל-95 שקל בלבד.

התמחור הגבוה להנפקת דרכונים זמניים (ובעיקר בנתב"ג) אמור לשקף בתוכו אלמנט הרתעה, כדי שהציבור יחדש דרכונים באופן שוטף ולא רק לקראת נסיעה וברגע האחרון. לפני כשבע שנים המחיר להנפקת דרכון זמני ירד לכפי ארבעה מהמחיר המקורי, אחרי שהוא עמד על פי חמישה ממנו. 

המתחם הייעודי להנפקת דרכונים זמניים ישמש עבור מי שלא הספיק לחדש דרכון לפני נסיעתו הצפויה, והוא יפעל במקביל ללשכות הרגילות וללשכה הפועלת בנתב"ג. המתחם עדיין לא מעודכן במוקד זימון התורים באתר רשות האוכלוסין.

במסגרת מצוקת התורים לחידוש דרכונים, מתאפשר למי שמחזיק בנוסף לדרכון הישראלי בדרכון זר, לצאת עם הדרכון הזר מישראל, וזאת עד ל1.1.23. בנוסף הוארך תוקף הדרכון הזמני לתקופה של שנתיים. דרכון זה לא ניתן לחידוש, ובפרק הזמן הזה על האזרח להנפיק דרכון קבוע. 

100 עובדים חדשים

במקביל מודיעים ברשות האוכלוסין על גיוס של עוד כ-100 עובדים חדשים לתגבור הלשכות ברחבי הארץ, בנוסף ל-20 עובדים שנקלטו עד כה, "המהווים תוספת של אלפי תורים בחודש"; ועל תגבור שעות במפעל לייצור דרכונים במטרה לקצר את זמני ההמתנה לקבלת הדרכון.

מנכ״ל רשות האוכלוסין, תומר מוסקוביץ, התייחס לבעיה שלדבריו קיימת לא רק בישראל: "מזה זמן שישראל, בדומה למדינות רבות בעולם, נמצאת בתקופה מאתגרת במיוחד בכל הקשור להנפקת דרכונים. הנהלת רשות האוכלוסין שוקדת כל העת על מציאת פתרונות שיחזירו את זמן ההמתנה לדרכון לזמנים הקצרים שהיו מקובלים לפני הקורונה. הצעדים שננקטו יאפשרו מתן מענה מיידי לנוסעים רבים מאוד, ואנו נמשיך ללא לאות לחפש פתרונות נוספים".

בתוך כך, הנוסעים לחו"ל מישראל לא יידרשו עוד לעטות מסכה בטיסות: מ-23 במאי בחצות תבוטל חובת עטיית המסכות בטיסות בינלאומיות. חובה זו בוטלה זה מכבר בטיסות פנים ובשטחי נמל התעופה. נזכיר כי מ-21 במאי בחצות הנכנסים לישראל בכל מעברי הגבול לא יידרשו עוד לבצע בדיקות קורונה, ותיירים לא יידרשו עוד להציג בדיקות שנעשו לפני ההמראה לישראל. 

צרו איתנו קשר *5988