בזמן שכולם דיברו על בחירות, עבר בשקט חוק שיוזיל את המשכנתה באלפי שקלים

במקביל לדיונים על פיזור הכנסת ופירוק הממשלה, אושרה ההצעה לתיקון חוק הבנקאות, שתגביל את העמלה שגובים הבנקים עבור פתיחת תיק משכנתה ל-360 שקל בלבד החל מאוגוסט, בניגוד לעמלה הנהוגה היום - 0.25%

ח''כ חיים כץ / צילום: דוברות הכנסת
ח''כ חיים כץ / צילום: דוברות הכנסת

אושרה סופית ההצעה לתיקון חוק הבנקאות, שעוסקת בהגבלת העמלה שגובים הבנקים עבור פתיחת תיק הלוואה לדיור (משכנתה) לסכום של 360 שקלים בלבד במקום עמלה בגובה 0.25% הנהוגה כיום. ההצעה, שיזמו חברי הכנסת חיים כץ ואתי עטיה (ליכוד), אושרה כמה שעות לפני ההודעה הדרמטית על פיזור הממשלה. מדובר על החלטה משמעותית שתחסוך מאות מיליוני שקלים לציבור רוכשי הדירות.

"המצב הנהוג כיום הוא שהבנק גובה רבע אחוז עמלת פתיחת תיק משכנתא והממוצע היה בין 1,500-2,000 שקל לכל לקוח. במקרים מסוימים התשלום הגיע אף ל-4,000 שקל", מסביר מועתסם כנג', יועץ פיננסי, ומי שהיה בעבר נציג במחלקת משכנתאות בבנק מזרחי טפחות.

כנג' מסביר כי "החוק בא לקבוע עמלה אחידה לכל הלקוחות וזה בטח יחסוך המון הוצאות למקבלי המשכנתאות. עד היום אדם הפרטי היה נדרש לשם עמלת תיווך על הדירה שרצה לקנות, שכר עורך דין, עמלת פתיחת תיק - והוא עדיין לא התחיל את התהליך. מדובר על כמה אלפי שקלים ובמקרים מסוימים עשרות אלפי שקלים ומבלי שקיבל שקל מהבנק. אין ספק שהורדת העמלה הזו תעשה רק טוב ומדובר על חיסכון ללקוחות".

לפי נתוני בנק ישראל, בחודש מרץ נרשם שיא חודשי של כל הזמנים של 13.4 מיליארד שקל בהיקפי משכנתאות, שיוחס במידה רבה להקדמת עסקאות שנעשו, לנוכח רצונם של רוכשי הדירות להקדים את העלאות הריבית.

באפריל נרשמה ירידה של 22% בהיקפי המשכנתאות שנלקחו, יחסית לחודש מרץ, והם הגיעו ל-10.5 מיליארד שקל. עניין זה יוחס במידה רבה לחג הפסח שצמצם במידה רבה את הפעילות בענף.

אולם בחודש מאי נרשמה עלייה של כ-14% בהיקף המשכנתאות שנלקחו, ביחס לחודש אפריל. כך עולה מנתוני בנק ישראל. בכך חודש מאי מדורג כשני בדירוג היקפי המשכנתאות שנלקחו בו במהלך השנה.

בחודש מאי האחרון פרסם בנק ישראל דוח בנושא ניתוח שוק המשכנתאות ללוים מהחברה הערבית במסגרתו עולה כי, ממוצע סכום המשכנתא שניתנה לכל לקוח בחברה היהודית עמד ביולי 2021 על 930.2 אלף שקל, בערים המעורבות על 1.27 מיליון ובחברה הערבית הממוצע עמד על 600 אלף שקל, ובחישוב פשוט עמלת פתיחת תיק שנגבתה מכל לקוח עמדה בממוצע על, 2,325 שקל, 2,567 ו-1,500 שקל בהתאמה.

חבר הכנסת חיים כץ, מיוזמי החוק, ציין: "בשלהי הכנסת ה-24 אין שמח ממני שקיבלתי את הזכות להעביר את החוק בדקה ה-90. ב-2021 הבנקים הרוויחו 250 מיליון שקל מעמלות פתיחת תיק. החוק ימנע מהבנקים את היכולת לגזול מהחלשים כי העמלה נלקחה עד כה ממי שאין לו יכולות, כי מי שיש לו יכולת לשלם קיבל הנחה. החוק יסייע לכלל רוכשי הדירות לחתוך בהוצאות בדרך להגשמת החלום לרכישת דירה, יעד יקר שאזרחי ישראל עובדים בממוצע 13 שנה עבורו".