בוגרי 8200, אורקל וקרן עזריאלי משקיעים בלימוד כישורים חברתיים ורגשיים בבתי הספר

עמותת בוגרי 8200 הקימה בשיתוף עם גופים נוספים את אתגר SEL - טכנולוגיות ללימוד כישורים חברתיים ורגשיים שמוטמעות בבתי ספר • במהלך הקיץ עברו עשרות מורים הכשרות מיוחדות, ובחודש הקרוב הם כבר ישתמשו בפיתוחים החדשים ב-66 חטיבות ביניים ברחבי הארץ • אירועים ומינויים

ערן פייגנבאום מאורקל,  שירלי רימון ברכה מעיריית ת''א, גלית גל מקרן עזריאלי, נעמי גוברין שוורץ מנהלת אתגר SEL וניר למפרט יו''ר עמותת בוגרי 8200 / צילום: עומר הכהן
ערן פייגנבאום מאורקל, שירלי רימון ברכה מעיריית ת''א, גלית גל מקרן עזריאלי, נעמי גוברין שוורץ מנהלת אתגר SEL וניר למפרט יו''ר עמותת בוגרי 8200 / צילום: עומר הכהן

המגמות הטכנולוגיות בבתי הספר התיכוניים זוכות בשנים האחרונות לרמות ביקוש גבוהות, ומספר הניגשים לבגרות 5 יח"ל במדעי המחשב ופיזיקה נמצא בעלייה מתמדת. עם זאת, יש כאלה הסבורים שחשוב להקנות מיומנויות נוספות - וכך הקימו עמותת בוגרי 8200, בשיתוף עם קרן עזריאלי, משרד החינוך וחברת אורקל, את אתגר SEL - טכנולוגיות ללימוד כישורים חברתיים ורגשיים שמוטמעות בבתי ספר.

המטרה היא להעניק לתלמידים יכולות שמקושרות באופן ישיר לשיפור בהישגים לימודיים ובקשרים חברתיים, שיפור במדדי האושר והרווחה הנפשית, וכן הפחתה של התנהגויות מסוכנות והתנהגות אלימה. בין היתר, יעבדו עם התלמידים על תחושת מסוגלות, ויסות רגשי, יכולת עמידה בלחצים, ניהול משימות ועוד.

מדובר ביכולות שמקושרות באופן ישיר למוביליות חברתית, שיפור ביכולת להשתלב בשוק העבודה והעלאת יכולת ההשתכרות. בפרויקט הושקעו 10 מיליון שקל, כאשר מחצית מהסכום מגיעה מתרומות מהמגזר הפרטי, והחצי השני ממומן על ידי משרד החינוך.

הפרויקט החל כאשר 300 חברות אד-טק הגישו את מועמדותן לאתגר, ומתוכן נבחרו שמונה חברות שקיבלו מענק של 100 אלף שקל ופיתחו את הטכנולוגיות שלהן במסגרת תוכנית אקסלטור ייחודית. במהלך הקיץ עברו עשרות מורים הכשרות מיוחדות, ובחודש הקרוב הם כבר ישתמשו בפיתוחים החדשים ב-66 חטיבות ביניים ברחבי הארץ (כולל בחברה הערבית ובחברה הדרוזית).

"מערכת החינוך עברה טלטלה גדולה בשנתיים האחרונות בגלל מגפת הקורונה, ומעבר לפערים בחומר הנלמד, גם הכישורים החברתיים והרגשיים של התלמידים נפגעו משמעותית", אומרת נעמי גוברין שוורץ, מנהלת אתגר SEL. "אנחנו ביקשנו לרתום את הכוח של אומת הסטארט-אפ והיזמות לטובת החינוך, מתוך הבנה שהכישורים האלו חיוניים לתלמידים".

גלית חתן

אזור התעשייה

פייר קארדן, עכשיו גם לילדים

חברת פייר קארדן האיטלקית-צרפתית מכניסה לישראל את מותג הילדים שלה, ותעשה זאת באמצעות חברת באבלס שתשמש כזכיינית בלעדית לייצור ושיווק המותג. הפריטים יימכרו מעתה באתר האיקומרס של באבלס, ב-15 החנויות הפיזיות שלה ברחבי הארץ, בכ-80 נקודות מכירה בסיטונאות ובחנויות קמעונאיות נוספות.

באבלס משווקת מותגי פרימיום לילדים, ובהם טימברלנד, ריפליי, קנזו, הוגו בוס ועוד. מעבר לפעילותה הקמעונאית והסיטונאית, לחברה זרוע נוספת תחת השם Brand New Commerce, שבאמצעותה היא מבצעת פעילות מקוונת למותגי פרימיום עמם חתמה על הסכמי שותפויות. עד כה נחתמו שבעה הסכמים כאלה, בין היתר עם המותגים ונדום, סוורבוסקי ורוברטו וינו.

שירה ספיר

הטרנד החדש: אירוע הכול כלול

קבוצת חלומות משיקה רשת מועדונים ארצית חדשה, סולו קלאב, המציעה חבילת "הכול כלול" לאירועים לילדים ולבני נוער, בתג מחיר של עד 100 שקל לאורח. עד כה נפתחו שלושה סניפים בקניון רננים ברעננה, G כפר סבא וקניון Friendly בגן יבנה, בהשקעה כוללת של 4.5 מיליון שקל. שלושה מועדונים נוספים עתידים להיפתח במהלך 2023, כולם בסמיכות לפארקי פליי-פארק, הנמצאים אף הם בבעלות הקבוצה.

לדברי אלון גורן, מבעלי הקבוצה, "זיהינו את הצורך באירועים איכותיים לצעירים שלא קורעים את הכיס של ההורים, ונעשים מול ספק אחד - ללא תחושת ה'חתונה' שבהתנהלות מול עשרות נותני שירות שונים".

התוכנית לשילוב דרוזים בהייטק

35 חיילים וחיילות משוחררים מצה"ל, בני העדה הדרוזית, סיימו את קורס בדיקת התוכנה (QA) הראשון שיועד לבני העדה בלבד, בבית הספר ללימודי המשך של הטכניון. כ-40% מתוכם קיבלו גם תעודת הסמכה בינלאומית ותעודה מטעם משרד העבודה.

הקורס, שנמשך שמונה חודשים, היה הראשון מתוך סדרת קורסים במקצועות ההייטק המיועדת לבני העדה, במטרה לשלבם בתעשייה שבה שיעורם כיום נמוך במיוחד. מדובר בפרי שיתוף פעולה ראשון בין בית הספר ללימודי המשך בטכניון, בניהולו של עודד רביב, והמנכ"ל והמשנה לנשיא הטכניון, בועז גולני, לבין יו"ר העמותה לקידום מעמד החייל הדרוזי, קופטאן חלבי, מועצת עוספיא ומרכז החדשנות הטכנולוגי של העדה הדרוזית, שנבנה בימים אלו בעיר.

לדברי רביב, "החזון של אנשים בעלי מעוף בחברה הדרוזית, יחד עם דחיפה מצד הטכניון, הפכו את הרעיון לשילוב חיילים משוחררים בני העדה בתעשיית ההייטק - למציאות. האתגר המוביל שלנו כעת יהיה סיוע בשילובם של הבוגרים בתעשייה. בימים הקרובים תתחיל הכשרה לחיילים משוחררים בני העדה הדרוזית גם בעולמות הסייבר".

עורך הדין שחוצה את הכביש

עו"ד רם ספקטור, ששימש כראש (משותף) מחלקת הקמת הקרנות בשבלת, מצטרף יחד עם עורכת דין נוספת ממחלקתו למחלקת הקרנות במשרד "יגאל ארנון - תדמור לוי". ספקטור צפוי להוביל את תחום קרנות ההשקעה יחד עם עו"ד ירום רומם.

עו''ד רם ספקטור / צילום: תומר יעקובסון
 עו''ד רם ספקטור / צילום: תומר יעקובסון

לאחרונה ליווה ספקטור את הקמת קרן המלונאות Evo שמנהלות אי.בי.אי ואפריקה ישראל, ואת הקמת קרן Nordic Power 2, העוסקת בהשקעה בפרויקטים של אנרגיה מתחדשת בסקנדינביה. לדברי עו"ד גיל אורן, שותף מנהל ביגאל ארנון - תדמור לוי, "השילוב של ירום, המומחה בעיקר בקרנות הון סיכון ובקרנות פרייווט אקוויטי, עם המומחיות של רם בתחום קרנות הנדל"ן, מהווה מכפיל כוח, שממנו צפויים להרוויח לקוחותינו".

חדשות טובות

מנקים את החוף. עשרות עובדי חברת MSC יחד עם חברי עמותת אתגרים, המשלבת ומעצימה אנשים עם מוגבלות באמצעות ספורט אתגרי בטבע, יצאו למבצע ניקוי חופים בשמורת הטבע שקמונה שבחיפה.

מגדילים את המודעות לסביבה. במסגרת מהלך להעלאת המודעות לנושא הקיימות בקרב לקוחותיה, חברת סיבוס מחלקת לכ-500 לקוחות ערכות פיקניק הכוללות מוצרים רב פעמיים מחומרים ממוחזרים.