למי מגיע יום שבתון? כל מה שכדאי לעובדים לדעת לקראת הבחירות מחר

הבחירות לרשויות המקומיות התקיימו מחר, ומנהלים ועובדים מתכוננים ליום השבתון • מה המשמעות של יום שבתון בעבודה, האם ניתן לחייב עובד להגיע ביום זה, ומה גובה התשלום לכל עובד? • שאלות ותשובות

בחירות לרשויות מקומיות / צילום: שלומי יוסף
בחירות לרשויות מקומיות / צילום: שלומי יוסף

לראשונה מאז קום המדינה, הבחירות לרשויות המקומיות יערכו בצל מלחמה. הבחירות יתקיימו מחר (ג'), ב-197 עיריות ומועצות מקומיות וב-44 מועצות אזוריות. כ-11,614 קלפיות יעמדו לרשות ציבור הבוחרים ויכללו קלפיות נגישות מיוחדות, חלקן יוצבו בבסיסים, בחזית ובאזורי הלחימה. במקומות העבודה מתכוננים ליום הבחירות, אשר משמעותו במקומות רבים היא יום שבתון, ובמקומות עבודה חיוניים מדובר ביום עבודה רגיל, עם תשלום מוגדל.

פרשנות | בדרך למדינת עולם שלישי? הממשלה צריכה להתעורר, ולא בגלל נתוני הצמיחה 
ניתוח | הצמיחה לנפש ב־2023 הייתה שלילית. למה בכל זאת השוק אופטימי? 

יום הבחירות המקומיות הוא יום שבתון. מה זה אומר?

יום הבחירות מוכרז כיום שבתון בתחום 241 הרשויות שבהן נערכות הבחירות. "יום שבתון הוא למעשה יום חופש בתשלום מלא על חשבון המעסיק", מסבירה עו"ד נעמה שבתאי בכר, מתמחה בייצוג מעסיקים, ראש מחלקת דיני עבודה במשרד בכר שבתאי. עם זאת, בסבב ב' של הבחירות המקומיות, אשר מתוכנן ל-10.03.24 לא יחול יום שבתון.

עו''ד נעמה שבתאי בכר / צילום: אביבית שבתאי
 עו''ד נעמה שבתאי בכר / צילום: אביבית שבתאי

האם כל עובד זכאי לכך שהמעסיק יכיר לו ביום הבחירות כיום שבתון?

לא, עובדים חיוניים נדרשים לעבוד כרגיל ביום השבתון. שבתון יחול גם על עובדים הרשומים בפנקס בוחרים של הרשויות המקומיות, אף אם מקום עבודתם הוא ברשות מקומית שלא חל בה יום שבתון.

"החוק קובע כי יום הבחירות יהיה יום שבתון רק בעבור עובדים שעובדים ברשות שמתקיימות בה מתקיימות בחירות או שהם רשומים בפנקס בוחרים של רשות שיש בה בחירות. עובדים שמועסקים ברשות מקומית שאין בה בחירות, והם רשומים בפנקס בוחרים של רשות שאין בה בחירות - עבורם לא מדובר ביום שבתון" , מסבירה עו"ד שבתאי בכר.

עו"ד אבי טסמה, מומחה לדיני עבודה, בעלי משרד עורכי דין שעוסק באופן שוטף בדיני עבודה ומייצג עובדים ומעסיקים בעניינים שונים בתחום, אומר כי "ליום שבתון זכאי כל עובד שעבר במקום העבודה לפחות 14 ימים לפני יום הבחירות. אין אחידות בפסיקות בית הדין לעבודה האם מדובר ב-14 ימי עבודה או 14 ימים בהם יש יחסי עבודה. אך צריך לקחת בחשבון, הפרשנות היא לרוב לטובת העובדים".

עו''ד אבי טסמה / צילום: יוסי פנסו
 עו''ד אבי טסמה / צילום: יוסי פנסו

באילו מקומות עבודה ימשיכו לעבוד כרגיל?

עובדי מערכת הבחירות, שירותי תחבורה, חניונים ותחנות דלק, בתי אוכל ומסעדות, בתי קפה וקיוסקים, בתי מלון ופנסיונים, מפעלי חרושת וחקלאות שתהליכי הייצור בהם מתנהלים ברציפות, שירותי התקשורת, מפעלי מים וחשמל, אספקת דלק והעברתו, תיאטראות, בתי קולנוע ובתי שעשועים אחרים, עיתונות, רדיו וטלוויזיה, הובלת לחם, פירות, ירקות ותוצרת חלב, חנויות לממכר מזון, אפיית לחם וייצור מוצרי חלב, בתי החולים ושירותי בריאות אחרים הפועלים בימי שבת וחג במתכונת מיוחדת, כוחות הביטחון ושירותי ההצלה למיניהם, שירותי קבורה, מערכת בתי המשפט לצורך קיום דיונים בסעדים דחופים וכן מעצרים דחופים, וכל השירותים האחרים הפועלים בימי שבת וחג במתכונת מיוחדת.

באיזה רשויות לא יתקיימו הבחירות?

הבחירות ב-12 רשויות מקומיות ואזוריות מהן פונו תושבים יתקיימו ככל הנראה בחודש נובמבר 2024 בכפוף להתרחשויות. הרשויות שבהן לא תתקיימנה בחירות במועד זה במחוז הדרום: שדרות, אשכול, שער הנגב, שדות נגב, חוף אשקלון, ובמחוז הצפון: קריית שמונה, שלומי, גליל עליון, מבואות חרמון, מרום הגליל, מעלה יוסף, ומטה אשר.

האם המעסיק רשאי לחייב את העובדים לעבוד ביום השבתון?

עו"ד שבתאי בכר מבהירה כי יש להבחין בין עובדים המוגדרים כחיוניים לאלו שלא. "אם מדובר בשירות ציבורי שנקבע שיעבוד כסדרו - המעסיק רשאי לחייב את העובד לעבוד. אם לא מדובר בשירות ציבורי - המעסיק אינו רשאי לחייב את העובד לעבוד, אך עובד המעוניין בכך רשאי לעבוד בהסכמת המעסיק".

"כמעסיק, מוטלת החובה לאפשר לכל אחד מהעובדים לבחור ולהיבחר" , מסביר עו"ד טסמה. "עם זאת, גם אחרי יום עבודה לרוב ניתן ללכת ולהצביע. במקרים חריגים בהם המשמרות של העובד ארוכות, יש להקפיד ולוודא שהעובד יכול היה להצביע ".

בין אילו שעות ניתן להצביע?

הקלפיות ייפתחו בשעה 07:00 וינעלו בשעה 22:00. על פי משרד הפנים, ביישובים קטנים שבהם עד 350 בוחרים ובקלפיות מיוחדות, הקלפיות יינעלו בשעה 20:00 או קודם לכן - יש להתעדכן בהתאם לסוג הקלפי.

אילו עובדים זכאים לתשלום שכר ביום הבחירות?

כפי שמסבירה עו"ד שבתאי בכר, הזכאות לשכר תלויה בהתקיימות של כל התנאים הבאים: העובד עבד 14 ימים רצופים לפני יום הבחירות, והעובד היה אמור לעבוד אלמלא היה זה יום שבתון. אך לא תמיד המשמעות היא שהתשלום שיקבל יהיה מוגדל כיוון שאין אחידות בפסיקת בית הדין לעבודה בעניין זה. "ברוב פסיקותיהם של בתי הדין האזוריים הוגדר שכר בשיעור של 150% או 200%  ואולם, קיים מספר מצומצם של פסקי דין שבהם נקבע כי העובד זכאי אך ורק לשכרו הרגיל", מסבירה עו"ד שבתאי בכר.

לדבריה, בהנחיות שפרסם הממונה על יחסי עבודה במשרד התמ"ת עוד בשנת 2012, נקבע כי מעסיקים נדרשים לשלם שכר בשיעור של כ-200% עבור עבודה בפועל ביום הבחירות או לחילופין שכר רגיל בתוספת שעות חופשה עבור שעות העבודה בפועל ביום הבחירות. הנחיות אלו מבוססות, בין היתר, על נוהג שהשתרש בין ארגוני המעסיקים והעובדים. "לאור חוסר האחידות בעניין, ועל מנת למנוע חילוקי דעות, מומלץ לסכם עם העובדים מראש את התמורה שתשולם בעבור עבודה ביום השבתון".

כיצד מחשבים את גובה השכר עבור יום הבחירות במקרים חריגים יותר?

יש מספר מקרים שבהם חישוב גובה השכר מסתבך אף יותר. עו"ד טסמה מסביר כי "גם בנוגע לעובדי משמרות, עובדים שעתיים, סטודנטים או תלמידים שלא עובדים בכל ימות השבוע, אין חקיקה ברורה. "במקרים אלו יש כמה אפשרויות. ראשית, ניתן לחשב ממוצע שעות עבודה של 3 החודשים האחרונים, ולהכפיל אותו בתעריף השכר השעתי של העובד. שנית, ניתן לבדוק את ממוצע היקף העבודה של העובד ב-12 החודשים שקדמו לבחירות. האפשרות השלישית היא חישוב על פי ממוצע רבעוני, כלומר, חישוב הממוצע בהתאם לתקופה שבה מתקיימות הבחירות".

עם זאת, מבהיר עו"ד טסמה, כי במקרה שבו העובדים הם סטודנטים או תלמידים שאינם עובדים במשך כל ימות השבוע, זכאותם לשכר ביום הבחירות תתממש " רק במקרה שבו יום הבחירות אינו מתקיים במהלך יום לימודים".

עו"ד שבתאי בכר, מתייחסת לעובדים שלא השלימו 14 ימי עבודה רצופים אצל אותו מעסיק לפני יום הבחירות. לדבריה, "במקרה של עובד כזה שעבד בפועל ביום הבחירות - לאור העובדה שעובדים אלה אינם זכאים כלל לשכר ביום הבחירות, אם ייעדרו מעבודתם, יש לשער שלא יהיו זכאים לשכר מוגדל אם כן יעבדו באותו יום".

ומה בנוגע לעובדים שנמצאים בימי מחלה, חופשה או מילואים בזמן יום השבתון?

כפי שמסבירים עוה"ד שבתאי בכר וטסמה, אין "כפל מבצעים". עובד שנמצא בחופש, מחלה או מילואים, וממילא לא איבדו יום עבודה עקב הבחירות, לא יהיו זכאים לתשלום כפול. אם ישולם תשלום בגין אחת מהסיבות הללו, לא יינתן תשלום נוסף בגין שבתון.

מה החוק קובע לגבי עובדים זרים?

לדבריו של עו"ד טסמה עובדים זרים אינם זכאים ליום שבתון, אך אלו שמקום עבודתם נסגר עקב הבחירות, זכאים לתשלום עבור אותו היום.

האם לעובד מותר לעבוד בעבודה אחרת ביום הבחירות?

"אין איסור לעבוד בעבודה אחרת" , מסביר עו"ד טסמה. "יכולים להיות איסורים במקרים שבהם העובד חתם בהסכם העבודה שלו שאינו רשאי לעבוד במקומות נוספים. לרוב במקרים אלו, עבודה ביום הבחירות תותנה באישור מראש מהמעסיק, בעיקר במקומות עבודה שבהם יש סעיפי תחרות".

האם תאונה המתרחשת בזמן עבודה בקלפי נחשבת לתאונת עבודה?

תאונת עבודה היא תאונה שאירעה לאדם תוך כדי ועקב עבודתו אצל מעסיקו או מישהו מטעמו. במקרה של עובד עצמאי, מדובר בתאונה שאירעה תוך כדי ועקב עיסוקו במשלח ידו. כפי שמסביר עו"ד עמיקם חרל"פ, מומחה לנזיקין ורשלנות רפואית, ממשרד עמיקם חרל"פ ושות', "תאונת עבודה במינוח הקלאסי מתחלקת לשניים: תאונה הנראית לעין - תאונה במובן הקלאסי כגון תאונת דרכים, נפילה וכו', ותאונה שלא נראית בעין - כזו שלא ניתן לזהות אותה במבט בלבד. לדוגמה: התקף לב המתרחש בזמן אירוע חריג בעבודה וכתוצאה ממנו".

לדבריו, התאונה חייבת להתקיים תוך כדי העבודה עצמה, כדי שתיחשב תאונת עבודה. "אמנם במקרים מסוימים תאונה מוגדרת כתאונת עבודה אם אירעה בדרך לעבודה או בדרך חזרה מהעבודה, או שהתאונה אירעה בסביבתו הקרובה ביותר של העובד תוך ניסיון להציל גוף או רכוש, או שהתאונה אירעה במהלך הפסקה מאושרת של העובד, בדרך להפסקת צהרים וכדומה".

עו''ד עמיקם חרל''פ / צילום: משרד עורכי דין עמיקם חרל''פ
 עו''ד עמיקם חרל''פ / צילום: משרד עורכי דין עמיקם חרל''פ

על כן, כאשר אדם מועסק ביום שבתון בקלפי בחירות, מקבל על כך תמורה בדמות שכר ומונפק לו תלוש משכורת, מדובר בעובד לכל דבר ועניין. ולכן בהתאם להוראות החוק אם מתרחשת תאונה בזמן העבודה ועקב עבודתו, הדבר עשוי להיות כתאונת עבודה.

אני עובד שכיר הזכאי ליום שבתון, אם אני נפצע במהלך אותו יום זה יחשב לתאונת עבודה?

כפי שמסביר, עו"ד חרל"פ, בהתאם להגדרת הביטוי "תאונת עבודה" שפורט לעיל, במידה ומדובר בתאונה שאירעה לעובד ביום שבתון, זאת לא תוכר כתאונת עבודה מכיוון שלא היה זה יום עבודה.