אחרי שנה קשה, הרבעון הראשון של 2024 מראה מגמה חיובית בתעשיית הטק הישראלית

על פי נתונים חדשים מדוח ההייטק "Tech Review", ברבעון הראשון של 2024 חברות הסטארט-אפ הישראליות גייסו כ-1.6 מיליארד דולר • מדובר בעלייה של כ-10% ביחס לרבעון הקודם וירידה של 10% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד • 38% מסך הסכום הכולל גוייס בחברות הסייבר

''התייצבות ושיפור, גם אם צנוע, ברוב הפרמטרים הפיננסיים של ההייטק הישראלי'' / אילוסטרציה: Shutterstock
''התייצבות ושיפור, גם אם צנוע, ברוב הפרמטרים הפיננסיים של ההייטק הישראלי'' / אילוסטרציה: Shutterstock

חברות הסטארט-אפ הישראליות גייסו ברבעון הראשון של שנת 2024 סכום של כ-1.6 מיליארד דולר, זאת במסגרת 105 סבבי גיוס, כך לפי נתונים חדשים מדוח ההייטק "Tech Review" שערכו לאומיטק, זרוע בנקאות ההייטק של בנק לאומי, וחברת המחקר IVC. הסכום הכולל של הגיוס מהווה עלייה של כ-10% ביחס לרבעון הקודם. עם זאת, בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד, סך הסכום שגויס ברבעון הראשון של השנה הנוכחית נמוך בכ-10% מזה של שנת 2023.

חברות השבבים הישראליות שמשלמות על הקשחת הכללים 
אינטל תכננה להשקיע 86 מיליארד דולר באירופה. סטארט־אפ קטן מקשה עליה 
חברת הביומד גמידה סל תהפוך לפרטית ותפטר 25% מהעובדים 

מספר סבבי הגיוס שנמדד שבר לראשונה מגמה של ירידה רציפה, זאת מאז תחילת שנת 2022, והוא משקף עליה של כ-34% לעומת הרבעון הרביעי של שנת 2023.עוד מצא הדוח כי מסך כלל הגיוסים שנמדדו, מספר הגיוסים בסבבים מוקדמים (סיד וראונד A) זינק ברבעון הנוכחי ל-80, מה שמהווה עלייה של כ-48% ביחס לרבעון הקודם. מתוך כלל הסבבים, סך הסבבים המוקדמים ברבעון הראשון של השנה הנוכחית עומד על 77%, מה שמהווה מספר גבוה משמעותית לעומת ממוצע סבבים אלו מסך הגיוסים, ברבעונים קודמים.

בנוסף, הנתונים הראשוניים מצביעים על כך שהמעורבות של משקיעים זרים עלתה לעומת הרבעון הקודם, ובמקביל, מגמת הירידה בהיקף ההשתתפות של המשקיעים המקומיים נשברה גם היא ברבעון הראשון של השנה הנוכחית.

620 מיליון דולר גויסו לחברות הסייבר

בן קליין, מנכ״ל IVC, מסר כי ״אחרי שלושה רבעונים רצופים בהם נרשמו ירידות בהיקף וכמות גיוסי ההון של חברות הטכנולוגיה הישראליות, הנתונים של הרבעון הראשון ב-2024 מפתיעים לטובה". לדבריו, "למרות הפגיעות הכלכלית והמדינית, ניתוח הנתונים מצביע על התייצבות ושיפור, גם אם צנוע, ברוב הפרמטרים הפיננסיים של ההייטק הישראלי״.

בנוסף, כך לפי הממצאים הראשוניים, 6 עסקאות ענק, כאשר עסקאות ענק מוגדרות ככאלו בהיקף של מעל ל-100 מיליון דולר כל אחת, היוו כ-47% מסך הסכום שגויס ברבעון הראשון של השנה הנוכחית, רובן בענף הסייבר. במסגרת עסקאות אלו גוייסו 752 מיליון דולר ברבעון הראשון, כשמתוכם 620 מיליון דולר גויסו בחברות סייבר, מה שמהווה 38% מסך הסכום הכולל שגוייס.

דוח ההייטק של לאומיטק ו-IVC סוקר את כלל פעילות תעשיית הטק הישראלית, בין היתר גיוסי הון, מיזוגים ורכישות ואת הפעילות בשוק ההון הציבורי. הנתונים בדוח לקוחים ממאגר המידע של IVC והדוח המלא צפוי להתפרסם במהלך חודש אפריל הקרוב.