בדרך לנאסד"ק: הישראלית שמאמינה שהשוק הזה יגיע ל-124 מיליארד דולר ב-2028

במדור השבועי של גלובס בדקנו מה קרה למניות הישראליות הבולטות בוול סטריט במהלך הסופ"ש • גאוזי, יצרנית הזכוכית החכמה מתל אביב בדרך לנאסד"ק • טבע משנה את אופן דיווח התוצאות שלה על בסיס גיאוגרפי • וסנסטאר, חברת הפורטפוליו של קרן פימי הציגה תוצאות חלשות לרבעון

גילון בק, ריצ'רד פרנסיס, אייל פסו / צילום: תמר מצפי, אלעד מלכה, Gauzy
גילון בק, ריצ'רד פרנסיס, אייל פסו / צילום: תמר מצפי, אלעד מלכה, Gauzy

שבוע המסחר בוול סטריט הסתיים בירידות במדדים המובילים S&P 500 ונאסד"ק, אך כמעט ללא שינוי במדד דאו ג'ונס. בשני ימי המסחר האחרונים של השבוע, מדד דאו ג'ונס עלה ב-0.6% ושני המדדים האחרים נסחרו בירידות של 1.1% (S&P 500) ו-2.6% (נאסד"ק). מדד S&P 500 ירד שוב מתחת לרמה של 5,000 נקודות ומדד נאסד"ק ירד בכל אחד מימי השבוע האחרון. החולשה מגיעה אחרי תקופה של עלייה במדדים, ועל רקע המצב הגיאו-פוליטי במזרח התיכון.

ניתוח | שערי נאסד"ק נפתחו: אלה החברות הישראליות שצפויות לצאת להנפקה 
הדולר מזנק לשיא של חמישה חודשים. אלה הסיבות 

מספר חברות ישראליות פרסמו בסוף השבוע דיווחים, בין היתר:

גאוזי: יצרנית הזכוכית החכמה בדרך לנאסד"ק

חברת Gauzy, יצרנית זכוכית חכמה מתל אביב, הגישה בשבוע שעבר תשקיף לקראת הנפקה ראשונית (IPO) בנאסד"ק. החברה עדיין לא דיווחה מהו הסכום שהיא מבקשת לגייס ולפי איזה שווי. החתמים שמלווים אותה בהנפקה הם ברקליס, TD Cowen וסטיפל.

נתונים שהחברה פרסמה בתשקיף מעלים שב-2023 הכנסותיה היו 78 מיליון דולר, צמיחה של 59% לעומת שנה קודמת. יחד עם זאת גם ההפסד הנקי גדל, מ-37.9 מיליון דולר ב-2022 ל-79.3 מיליון דולר ב-2023. בסוף השנה היו לה בקופה 4.6 מיליון דולר בלבד.

לפי התשקיף, גאוזי מעריכה שהשוק אליו היא פונה יגיע ל-124 מיליארד דולר ב-2028. גאוזי הוקמה ב-2009 על-ידי המנכ"ל אייל פסו ומנהל הטכנולוגיה הראשי אדריאן לופר, ששניהם הגיעו מתחום ההייטק. החברה פיתחה טכנולוגיה שמאפשרת לדבריה שליטה במעבר של אור דרך הזכוכית, והיא פונה בעיקר לתעשיית הרכב והתעופה אך מעריכה שיש למוצרים שלה אפשרות לפנות לעוד תחומים. לדבריה, באמצעות הפתרונות הטכנולוגיים שלה היא מחליפה מוצרים מכניים מסורתיים בפתרונות מתקדמים הכוללים יכולות ננוטכנולוגיות, אלקטרוניות ועוד. בעלי המניות הבולטים בחברה הם קרן אייבקס עם 32.1%, ו-Olive Tree Ventures עם 13%. למנכ"ל פסו החזקה של 7.9% טרום ההנפקה ושותפו להקמה לופר מחזיק ב-3.3%.

טבע מפרידה בין ארה"ב לקנדה

חברת התרופות טבע  משנה את אופן הדיווח שלה על התוצאות שלה על בסיס גיאוגרפי, ומפרידה את פעילותה בקנדה מהפעילות בארה"ב, שעד כה דווחו יחד תחת הכותרת "צפון אמריקה". החל מדוחות הרבעון הראשון, התוצאות של השוק הקנדי יפורסמו כחלק מפעילות השווקים הבינלאומיים של טבע. החברה פרסמה דיווח ובו התוצאות המופרדות בשנים האחרונות כדי לאפשר למשקיעים להשוות את התוצאות שיפורסמו מעכשיו.

השוק בארה"ב הוא השוק הגדול ביותר של טבע, ולפי הנתונים, ההכנסות ממנו ב-2023 הסתכמו במעל 7.7 מיליארד דולר ב-2023, מתוך 15.8 מיליארד דולר הכנסות בסך הכול לחברה. הרווחיות של השוק בארה"ב הסתכמה בשנה זו בכ-2.4 מיליארד דולר.
ברבעון הרביעי, ההכנסות מארה"ב היו כ-2.27 מיליארד דולר והרווחיות 974 מיליון דולר, ומכאן עולה שהשוק הקנדי תרם ברבעון הרביעי הכנסות של 99 מיליון דולר וגרע כ-8 מיליון דולר מהרווחיות.

בטבע מציינים שהשינוי בדיווח הוא על רקע שינוי בחלוקת אחריות בניהול בשווקים האלה וכן בהתאם לתוכנית האסטרטגית של החברה. טבע, בניהולו של ריצ'רד פרנסיס, נסחרת בבורסות ניו יורק ותל אביב בשווי של כ-14.6 מיליארד דולר. ביום חמישי המניה ירדה ב-3% ובשישי עלתה ב-0.6%, כך שמתחילת 2024 המניה מציגה תשואה חיובית של 23.2%.

סנסטאר: החברה הקנדית של פימי פרסמה דוחות

חברת סנסטאר , העוסקת בתחום ההגנה ההיקפית, פרסמה ביום שישי את הדוחות הכספיים שלה לשנת 2023. מניית החברה עלתה ב-0.7% והיא רושמת עלייה של 11.6% מתחילת השנה. התוצאות היו חלשות ביחס ל-2022: ההכנסות ירדו ב-8% ל-32.8 מיליון דולר, החברה עברה להפסד נקי של 1.3 מיליון דולר וגם ה- EBITDA מפעילות נמשכת, שהיה חיובי ב-2022, הפך לשלילי בגובה 348 אלף דולר ב-2023. עם זאת, המנכ"ל פביאן הוברט הדגיש את השיפור בתוצאות, עם עלייה של 20% בהכנסות במחצית השנייה ושיפור בשורת הרווחיות התפעולית.

סנסטאר היא חברת פורטפוליו של קרן פימי, והיו"ר שלה הוא גילון בק מהקרן הישראלית. בעבר נקראה החברה מגל מערכות, ולפני כשלוש שנים נמכרה חטיבת הפרויקטים של החברה לאירונאוטיקס ב-35 מיליון דולר. לאחר השלמת העסקה נותרה בחברה חטיבה אחת העוסקת במערכות הגנה לבתי כלא, מחסנים לוגיסטיים, אתרי תשתית ועוד. החטיבה התבססה על רכישה שביצעה מגל בקנדה של חברת סנסטאר ושם החברה הוחלף לשם זה. בסוף השנה שעברה סנסטאר הפכה רשמית מחברה הרשומה בישראל לחברה הרשומה בקנדה. מניית החברה ממשיכה להיסחר בנאסד"ק ושווי החברה היום הוא כ-34 מיליון דולר.