ישראל במלחמה | סיקור שוטף

גנץ בתגובה לנאום ביידן: "מחויבים לקידום המתווה, לכנס בהקדם את קבינט המלחמה"

נזק רב כתוצאה מהפגיעה הישירה בקריית שמונה, לא היו נפגעים • בפעם הרביעית מתחילת המלחמה: חיזבאללה הפיל כטב"ם של צה"ל בדרום לבנון • צה"ל הטיל כרוזים בצפון רצועת עזה וקרא לתושבי בית חאנון להתפנות מבתיהם • לשכת ראש הממשלה בהבהרה נוספת להצעת ביידן: "נון-סטרטר" • נמשכת פעילות כוחות צה"ל בדרום ובמרכז רצועת עזה • עדכונים בולטים

בני גנץ, יו''ר המחנה הממלכתי / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט
בני גנץ, יו''ר המחנה הממלכתי / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

עדכונים בולטים

21:20 - אלפים מפגינים בעד עסקת חטופים

הפגנות מתקיימות הערב ברחבי הארץ בקריאה לשחרור החטופים. בקפלן התקיימה הפגנה הקוראת להפלת הממשלה וקיום בחירות, לקראת הדיון בבג"ץ מחר נגד מתן פטור מגיוס לחרדים.

משפחות החטופים מפגינות לצד אלפים בשער בגין הקריה בתל אביב. עינב, אמא של מתן צנגאוקר קראה: "אנחנו חייבים לקבל את היקירים שלנו בבית. חייבים להביא את העסקה ליישום. אנחנו ברגע היסטורי". במקביל התקיימה עצרת של מטה החטופים ברחוב שאול המלך.

מפגינים בתל אביב / צילום: גלובס
 מפגינים בתל אביב / צילום: גלובס

20:50 - גנץ בתגובה ראשונה לנאום ביידן: "מחויבים לקידום המתווה, לכנס בהקדם את קבינט המלחמה" 

יו"ר המחנה הממלכתי וחבר קבינט המלחמה בני גנץ התייחס הערב (שבת) בפעם הראשונה לנאום שנשא אמש נשיא ארה"ב ג'ו ביידן, ואמר כי "אנחנו מחויבים להמשיך לקדם את המתווה להשבת חטופינו כפי שגובש על ידי צוות המשא ומתן ואושר בקבינט ניהול המלחמה פה אחד, כחלק מהשגת יעדי המלחמה כולם. לאור ההתפתחויות, יש לכנס בהקדם את קבינט המלחמה עם צוות המשא ומתן כדי לגבש צעדים להמשך".

לכתבה המלאה ב-N12

20:00 - גל התקיפות של צה"ל בדרום לבנון: יותר מ-40 תקיפות אוויריות וקרקעיות, כ-10 חוליות מחבלים הותקפו

צה״ל תקף שורת מטרות ב-72 השעות האחרונות בלבנון. בפעולה משותפת של פיקוד הצפון, חיל האוויר ואגף המודיעין הותקפו מבנים צבאיים מהם פעלו מחבלים של חיזבאללה, נכנסים משמעותיים של הארגון ומשגרים מהם בוצע ירי לעבר שטח ישראל. בנוסף, במהלך היום מטוסי חיל האוויר תקפו משגר טילי קרקע-אוויר ששימש את מערך ההגנה האווירית של חיזבאללה.

יתר על כן, הותקפו כ-10 חוליות מחבלים בדרום לבנון. לפי צה"ל, כ-4 מחבלים חוסלו.

19:56 האזעקות בעכו: כטב"ם של חיזבאללה שוגר בשמי העיר

במקביל, 2 רקטות שוגרו לגליל העליון - אחד יורט ואחד נפל בשטח פתוח.

19:47 - יום שני ברציפות: אזעקות בעכו ובבוסתן הגליל

18:00 - מטה משפחות החטופים: "קוראים לכל חברי הכנסת לומר כן לעסקת נתניהו"

מטה המשפחות להחזרת החטופים והנעדרים הודיע כי הוא "פותח הערב במבצע חירום להשגת רוב בממשלה ובכנסת ליישום עסקת נתניהו לשחרור כלל החטופים. המטה דורש להשיב את כלל החטופים והחטופות, מי לשיקום ומי לקבורה ולא לפספס את ההזדמנות שנוצרה להשבתם הביתה. בשעות הקרובות יגיעו משפחות חטופים לכל חברי הקבינט, הממשלה והכנסת ויתבעו לאשר את עסקת נתניהו עכשיו".

17:23 - הותר לפרסום: רקטת "בורקאן" כבדת משקל התפוצצה בבסיס גיבור בקריית שמונה

הצנזורה הצבאית התירה לפרסום כי רקטת ה"בורקאן" של חיזבאללה ששוגרה מלבנון פגעה הבוקר במחנה גיבור, מפקדת חטיבה 769 בקריית שמונה.

במקביל, 6 צוותי כיבוי מתחנת גליל-גולן פועלים משעות הצהריים במספר זירות שריפה בשטחים פתוחים והרס כתוצאה מירי רקטי שנורה מלבנון אל מרחב קריית שמונה ורכס רמים. בשלב זה, עיקר מאמץ הכוחות מתרכז במרחב רכס רמים, בשריפה שמתפשטת במספר חזיתות ומסכנת יישוב ומפעלים. חפ"ק כבאות והצלה נפתח במקום בהשתתפות מפקד מחוז צפון טפסר יאיר אלקיים.

מלובי "1701" התייחסו לאירוע הקשה: "בזמן שאכלתם צהריים, חיזבאללה זורע הרס וחורבן בקריית שמונה. טיל בורקאן נחת בעיר בבסיס צבאי. אמצעי התקשורת התבקשו לא לפרסם. אחר כך אנו מתפלאים איך תושבי המרכז לא מכירים את המלחמה שמתרחשת בצפון. אז שתפו. שכל החברים בארץ ייראו. מלחמה מושתקת בצפון . חרפה ישראלית".

17:00 - הרחפן נכנס לתוך בית - וזיהה 6 חביות נפץ מוכנות לשימוש | תיעוד מרפיח

דובר צה"ל עדכן כי צוות הקרב של חטיבת הנח"ל בהובלת אוגדה 162 ממשיך לפעול במרחב רפיח. במהלך הימים האחרונים, הלוחמים איתרו אמצעי לחימה רבים, ביניהם משגר עם שישה קנים המכוונים לשטח הארץ, מחסן אמל"ח ובו עשרות רימונים, מטענים, קלאצ'ניקובים, מחסניות ווסטים. כמו כן, הכוחות הפעילו רחפן לסריקת איתור חשוד. במהלך הסריקות אותרו חביות נפץ רבות מוכנות לשימוש.


16:11 - אחרי הפלת הכטב"ם של צה"ל בלבנון - חיל האוויר פתח כעת בגל תקיפות

15:35 - חשד לחדירת כלי טיס עוין באצבע הגליל

אזעקות נשמעות בקריית שמונה וביישובי האזור.

15:30 - אוגדה 99 פתחה במבצע אוגדתי בשכונת צברא ובשכונת זיתון

צוות הקרב של יחידת "רפאים" (רב-ממדית) נלחם בשבוע האחרון במרכז הרצועה. הלוחמים פועלים באזור שכונת צברא שבה איתרו אמצעי לחימה רבים ופירים.

ביומיים האחרונים הכוחות חיסלו עשרות מחבלים והשמידו מחסן אמל"ח, בשיתוף פעולה עם כוחות טנקים, תצפיות וחיל האוויר. הכוחות ממשיכים לפעול במרחב מסדרון מרכז הרצועה.


14:59 - נמשכת פעילות כוחות צה"ל בדרום ובמרכז רצועת עזה

כוחות אוגדה 162 ממשיכים בלחימה ממוקדת במרחב רפיח. צוותי הקרב באזור איתרו אמצעי לחימה רבים, בהם פירים תת-קרקעיים, רקטות מוכנות לשיגור, מטעני נפץ, רובים וציוד צבאי נוסף.

במקביל, אוגדה 99 פועלת במרכז הרצועה. כוחות האוגדה השמידו תשתיות טרור והלוחמים איתרו מחסן אמצעי לחימה שבו היו עשרות רכיבי רקטות.

כלי טיס של חיל האוויר תקף שלשום מבנה של אגודת "אלנור" באזור דארג' תפאח. האגודה מוכרת כארגון טרור, על רקע העברת כספים שמבצעת לחמאס. במסגרת פעילות האגודה הועברו מיליוני דולרים אשר שומשו לפעולות טרור באזור יהודה ושומרון, תוך מימון מחבלי חמאס. בנוסף, האגודה קולטת כספים מתנועות טרור ומבצעת העברות למשפחות פעילי חמאס שחוסלו או מוחזקים בבתי כלא בישראל.

14:33 - מצרים וישראל ידונו בפתיחת מעבר רפיח

מקור מצרי בכיר מסר לתקשורת המקומית כי מחר בקהיר צפויה להיערך פגישה בהשתתפות בכירים מצרים, אמריקנים וישראלים שידונו בפתיחה מחודשת של מעבר רפיח. מצרים הדגישה את עמדתה, שלפיה הוא לא יפתח - כל עוד נמשכת השליטה הישראלית בצדו הפלסטיני.

במקביל, דווח על מאמצים מצריים אינטנסיביים להחזרת הצדדים למשא ומתן להפסקת אש, בצל הצעת הנשיא ביידן.

13:40 - חיזבאללה הפיל כטב"ם של צה"ל בדרום המדינה

בצה"ל אישרו שטיל קרקע אוויר שוגר לעבר כלי טיס מאויש מרחוק של חיל האוויר שפעל בשמי לבנון, וכתוצאה מכך הכלי נפגע ונפל בשטח לבנון. בלבנון פורסמו תיעודים של הפלת הכלי.

זו הפעם הרביעית מתחילת הלחימה בצפון שארגון הטרור חיזבאללה מצליח להפיל כטב"ם תוקף של צהל בשמי לבנון. עד כה הופלו שני כטב"מים מסוג "כוכב" ושני כטב"מים מסוג "זיק". בפעמים הקודמות שזה קרה, חיל האוויר תקף מערכות הגנה אווירית בעומק לבנון.

13:10 -לשכת רה"מ בהבהרה נוספת להצעת ביידן: "נמשיך להתעקש על השמדת חמאס ושחרור החטופים"

לשכת נתניהו פרסמה תגובה נוספת, הפעם באנגלית בלבד, להצעת העסקה שהציג נשיא ארה"ב ביידן אמש. " תנאיה של ישראל לסיום המלחמה לא השתנו: השמדת היכולות הצבאיות והשלטון של חמאס, שחרור כל בני הערובה והבטחה שעזה לא תהווה עוד איום על ישראל", נכתב בתגובה.

לשכת ראש הממשלה הוסיפה: "ישראל תמשיך להתעקש שהתנאים הללו יתקיימו לפני הפסקת אש קבועה. התפיסה שישראל תסכים להפסקת אש קבועה לפני שיתקיימו התנאים האלה היא 'נון סטרטר'".

בתוך כך, נשיא צרפת מקרון הביע תמיכה בהצעת ביידן. "המלחמה בעזה חייבת להסתיים", כתב מקרון בחשבון הטוויטר שלו.

12:40 - אחרי הירי לקריית שמונה - צה"ל תקף בלבנון

צה"ל השמיד את המשגר בלבנון ממנו בוצע הירי שפגע במבנה צבאי ובמבנה נוסף בקריית שמונה. בנוסף, הותקפו שני מחבלי חיזבאללה שזוהו במרחב מג'דל סלם.

12:28 - שני מבנים נפגעו מירי לקריית שמונה - אחד מהם צבאי. לא היו נפגעים

אחרי האזעקות בעיר: מספר נפילות זוהו בקריית שמונה ונגרם נזק למבנים. לא ידוע על נפגעים אך שרפות התפתחו בכמה אזורים. כוחות החילוץ וההצלה פועלים בשטח.

11:30 - נפילות בקריית שמונה, לא היו נפגעים

אחרי האזעקות בעיר: מספר נפילות זוהו בקריית שמונה ונגרם נזק למבנים. לא ידוע על נפגעים אך שרפות התפתחו בכמה אזורים. כוחות החילוץ וההצלה פועלים בשטח.

11:20 - צה"ל הטיל כרוזים בצפון רצועת עזה וקרא לתושבי בית חאנון להתפנות מבתיהם

10:24 צה"ל עדכן: אלה מחבלי חמאס המרכזיים שחוסלו בימים האחרונים

דובר צה"ל מסר כי במהלך הימים האחרונים חוסלו מחבלי חמאס מרכזיים. המחבל מנצור עאדל מנצור קשלאן, שהיה מעורב בקידום פעולות טרור והכוונות פיגועים, חוסל במרחב נוציראת. המחבל וליד עבד אבו דלאל, שהיה ראש מנהלת הטכנולוגיה במנגנון ביטחון הפנים של ארגון הטרור חמאס, חוסל בתקיפה אווירית במחנות המרכז. בנוסף, חוסל המחבל טארק דרויש ששימש כגורם מרכזי במערך האווירי של גדוד נוציראת.

09:24 - אזעקות נוספות במבואות חרמון, מלכיה, דישון, רמות נפתלי ויפתח שבגליל העליון

09:09 - רצף אזעקות בגליל העליון בעקבות חשד לחדירת כלי טיס עוין

אזעקות הופעלו בקריית שמונה ובשורת יישובים באזור.

09:02 - צה"ל תקף תשתיות טרור בלבנון

מטוסי קרב של חיל האוויר תקפו במהלך הלילה תשתיות טרור של חיזבאללה בכמה אזורים בלבנון. לפי הודעת דובר צה"ל, הותקפו "נכסים משמעותיים" של ארגון הטרור במרחב עין קאנא, ובכפרים חמילה ועדלון.

07:39 - אזעקות בגליל העליון

אזעקות הופעלו ביישובים יפתח ומבואות החרמון. זוהתה נפילה בשטח פתוח, לא דווח על נזק או נפגעים.

03:00 - נשיא ארה"ב לשעבר ברק אובמה מצדד בתכנית הנשיא ביידן להפסקת אש במלחמה בעזה

00:43 - שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן ניהל שיחות טלפון נפרדות עם שרי החוץ של טורקיה, ירדן וערב הסעודית כדי לדון בהצעת הפסקת האש שהוגשה לחמאס

23:38 - חמאס על נאום ביידן: "מתייחסים באופן חיובי להצעה על הפסקת אש קבועה"

הארגון בהצהרה רשמית: "רואים בחיוב את נאומו של נשיא ארה"ב ביידן. מדגישים את עמדתנו - התייחסות באופן חיובי לכל הצעה שכוללת הפסקת אש קבועה, נסיגה מוחלטת מרצועת עזה, שיקום, חזרת העקורים למקומות מגוריהם והשלמת עסקת חילופי שבויים רצינית, אם ישראל תצהיר על מחויבותה המפורשת לכך". 

22:46 - צבע אדום בכיסופים שבעוטף עזה

22:38 - אזעקות הופעלו בבית הלל ובקריית שמונה

22:21 - מקור בחמאס: נתייחס בחיוב לכל הצעה שתכלול הפסקת אש קבועה

בקטאר דיווחו כי המקור ציין כי יסכים להצעה שכוללת הספקת אש קבועה ונסיגה כוללת מעזה עם התחייבות ישראלית.

22:15 - דיווח: נתניהו הוזמן רשמית לנאום בקונגרס

ראש הממשלה קיבל רשמית הזמנה לשאת נאום בקונגרס, כך דווח באתר החדשות The Hill. במכתב ההזמנה נכתב כי "אנחנו מצטרפים לישראל במאבקה נגד הטרור, במיוחד כשחמאס ממשיך להחזיק אזרחים ברצועה".

פורסם לראשונה ב-N12