ישראל במלחמה | סיקור שוטף

דובר צה"ל: נכשלנו בהגנה על אזרחי ישראל

צה"ל מפרסם את התחקיר הראשון על המלחמה בנוגע לקרב בבארי, שם נרצחו כעשירית מקורבנות 7 באוקטובר • ראש השב"כ יטוס לקהיר להמשך המו"מ; חמאס: ישראל מושכת זמן • נפילות ליד קצרין, לא הופעלו אזעקות. צה"ל תקף תשתיות טרור נוספות בלבנון • צה"ל חיסל את המחבלים שביצעו הבוקר את השיגורים לעוטף עזה • דיווח: ישראל וחמאס הסכימו שאף אחד מהם לא ימשול בעזה • ראש ממשלת בריטניה הנכנס קיר סטארמר נפגש עם ביידן ודן עימו במלחמה בעזה • עדכונים בולטים • עדכונים בולטים

דובר צה''ל, תא''ל דניאל הגרי / צילום: דובר צה''ל
דובר צה''ל, תא''ל דניאל הגרי / צילום: דובר צה''ל

עדכונים בולטים

20:45 - דובר צה"ל: נכשלנו בהגנה על אזרחי ישראל

דובר צה"ל בהצהרה: "צה"ל נכשל בהגנה על אזרחי ישראל. אלפי מחבלים פשטו לשטח ישראל. האחריות עלינו - נפיק לקחים. בכוונתנו להציג בחודשים הקרובים את הממצאים של כל התחקירים. אנחנו בעיצומו של הליך תחקירים רחב היקף".

19:00 -  תחקיר הטבח בבארי: הכוחות שחיכו בחוץ, הכאוס בפיקוד - וגבורת הלוחמים 

כך נראה מחדל, שעה אחר שעה: צה"ל פרסם היום (חמישי) את התחקיר הראשון שעוסק בטבח 7 באוקטובר - הקרב על בארי, שעות אחרי שהציג את ממצאיו לחברי הקיבוץ שניצלו וש-9 חודשים אחרי אותה שבת שחורה, עדיין מפונים מבתיהם ונמצאים בים המלח. את התחקיר הצבאי קיים אלוף (במיל') מיקי אדלשטיין שגם הציג הבוקר לניצולים את הממצאים, והוא עוסק בפשיטה ההמונית של מחבלי חמאס ובקרב שהתחולל על הקיבוץ, ש-100 מחבריו נרצחו ו-29 נחטפו, 11 מהם עדיין בשבי. התחקיר גם עוסק באירוע בני הערובה בבית של פסי שבו נהרגו 13 איש ומצא כי ההחלטה לירות עליו פגז של טנק מוצדקת - וכי בני הערובה נרצחו בידי המחבלים.

התחקיר נמשך כ-3 חודשים והוא כלל מאות שעות של שיחות וראיונות עם תושבי הקיבוץ, חברי כיתות הכוננות וכוחות הביטחון, שפעלו במקום בימים הראשונים למלחמה. בצה"ל מציינים שאלפי פרטי מידע וחומרים נאספו על מנת לייצר תמונה בהירה ומדויקת ככל הניתן של השתלשלות האירועים. חברי הצוות, שלא מהווים חלק משרשרת הפיקוד ולא היו מעורבים באירועים עצמם, אספו הקלטות של כלל קולות הקשר של מערכות כוחות הביטחון, בחנו את התקשורת בין חברי הקיבוץ (בהסכמתם) ואף בוצע איסוף מודיעין משלים ושימוש בחומרי חקירה של מחבלים שנתפסו בתחילת המלחמה. בנוסף, הצוות ריכז סרטוני חוזי, תיעודים מתצפיות ושחזורים בשטח. התחקיר הצבאי בוצע בשיתוף פעולה עם השב"כ והמשטרה, שכוחותיהם פעלו בקיבוץ.

• התחקיר קובע כי הקיבוץ נכבש מהשעה 09:00 עד לשעה 13:30.
• כל החטופים מבארי נלקחו לעזה בפרק הזמן הזה.
• התושבים נאלצו להתמודד לבד עם מחבלים וניסו לייצב קו הגנה לבלימת ההתקפה.
• כוח ראשון של צה"ל הגיע לקיבוץ ב-09:00. מדובר על כוח של שלדג, אך לאחר שהיו בשורותיו הרוג ופצועים בחילופי האש - מפקד הכוח א' החליט לעזוב את קו הלחימה העיקרי. הכוח פינה פצועים והתמקם בכניסה לקיבוץ, שם נלחם במחבלים נוספים שהגיעו לשער.
• בתחקיר נקבע: החלטתו של א' - הינה שיקול דעת לא נכון ושגיאה מקצועית חמורה בכך שלא נשארו להילחם לצד חברי כיתת הכוננות והאזרחים.
• כוחות משמעותיים נכנסו לקיבוץ הכבוש בשעה 13:30.
• כוחות של אוגדת "הבזק" (99) בפיקודו של תא"ל ברק חירם הגיעו ב-16:15, ורק אז החלה הסדרה של הפיקוד והשליטה.
• כשעתיים לאחר מכן, בשעה 18:00, כבר נלחמו בשטח הקיבוץ כ-700 לוחמי צה"ל וכוחות הביטחון.
• פינוי התושבים החל בשעות אחר הצוהריים.

לכתבה המלאה ב-N12

18:50 - גלנט: "דרושה ועדת חקירה ממלכתית שתחקור את כולנו - גם אותי ואת רה"מ"

נתניהו, גלנט והלוי נאמו בטקס הסיום וקבלת הדרגות של הקצינים הקרביים התקיים בבה"ד 1.  גלנט אמר: "לפני שעות אחדות הציגו נציגי צה"ל לחברי קהילת בארי את עיקרי תחקיר ההתקפה על הקיבוץ. אנו נדרשים לתחקיר ברמה הלאומית שיבהיר את העובדות - ועדת חקירה ממלכתית". ראש הממשלה התייחס למגעים להשגת עסקת חטופים: "כל מתווה חייב לאפשר לישראל לחזור להילחם". לקריאת הידיעה המלאה

16:30 - נתניהו: ראש השב"כ יטוס הערב לקהיר להמשך שיחות המו"מ

משלחת המשא ומתן שבה הלילה מדוחא, מפסגה מרובעת עם המתווכות. במפגש דנו בפרקי העסקה להשבת החטופים והדרכים ליישום המתווה, תוך הבטחת כל יעדי המלחמה. ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים הבוקר פגישות עם צוות המו"מ. משלחת בראשות ראש השב"כ יחד עם נציגי צה"ל, עתידה לצאת הערב לקהיר להמשך השיחות.

15:20 - חמאס בהודעה רשמית: ישראל מנסה למשוך זמן ולהכשיל את המו"מ

חמאס בהודעה רשמית: עד לרגע זה המתווכות לא יידעו אותנו בכל חדש בעניין הפסקת אש וחילופי אסירים. ישראל ממשיכה לנקוט בסחבת כדי להרוויח זמן ובמטרה להכשיל את סבב המו"מ הזה כפי שעשתה בסבבים קודמים.

 בכיר חמאס אוסאמה חמדאן: הצד הישראלי לא מגיב למאמצי המתווכות, מה שמאיים על סבב המשא ומתן הנוכחי. מצרים לא מסכימה שישראל תישאר בציר פילדלפי. 

13:26 - מטרות אוויריות שעשו את דרכן לישראל יורטו בשטח לבנון

לוחמי ההגנה האווירית יירטו מספר מטרות אוויריות חשודות שעשו את דרכן לישראל משטח לבנון. המטרות לא חצו לשטח ישראל, ולא הופעלו התרעות על פי מדיניות.

11:59 - הרמטכ"ל בגבול לבנון: כשלאויב שלך קשה, תקשה עליו עוד - אנחנו מקשים

הרמטכ"ל הרצי הלוי קיים הערכת מצב ושיח מפקדים בעוצבת הגליל בגבול לבנון, עם מפקד פיקוד הצפון אלוף אורי גורדין ומפקד עוצבת הגליל תא"ל שי קלפר. בהמשך, ביקר הרמטכ"ל במטולה ונפגש עם ראש המועצה דוד אזולאי ונציגים נוספים, שם שוחחו על תמונת המצב וחשיבות הקשר של צה"ל עם הרשויות והתושבים.

"כשלאויב שלך קשה, אל תסתובב, תקשה עליו עוד, תקשה עליו עוד. אנחנו מקשים", אמר הרמטכ"ל במהלך ביקורו בצפון. "גם כדי לפרק יותר, ואנחנו מקשים גם כדי להעלות את הסיכויים להגיע בתנאים טובים, להחזיר את החטופים, זה עניין מאוד מאוד משמעותי".

 בנוסף, התייחס הרמטכ"ל לחיסול בכירי חיזבאללה, ואמר כי "אני חושב שהחיסולים מאוד חשובים. אני חושב שהם קשים להם מאוד. הפיקוד, האוגדות, כל המערכת עם חיל האוויר, עם אמ"ן, עושים עבודה מאוד טובה בלאתר את היעדים, בלתקוף אותם. אולי עושים עוד משהו טוב עכשיו, אבל זה התנאי של זה שיש פה הגנה חזקה". 

11:34 - ישראלי נפצע קשה במתקפת הכטב"מים על כברי

ישראלי נפצע קשה במתקפת כטב"מים בקיבוץ כברי שבגליל המערבי. הקיבוץ, הסמוך לנהריה, לא פונה במהלך המלחמה. במסגרת המתקפה של חיזבאללה, חדרו מספר כלי טיס לשטח ישראל והתרסקו במרחב כברי.

11:20 - צה"ל חיסל את המחבלים שביצעו הבוקר את השיגורים לעוטף עזה

בסגירת מעגל מהירה של חיל האוויר ואוגדה 162, כלי טיס תקף וחיסל בתוך 30 דקות את המחבלים שביצעו הבוקר את השיגורים לעוטף עזה ממרחב רפיח. בנוסף, כוחות מחטיבת האש 215 וחיל האוויר תקפו מהקרקע ומהאוויר, בארטילריה ובאמצעות כלי טיס ומטוסי קרב, מטרות טרור במרחב ממנו בוצעו השיגורים.

11:01 - אזעקות בגליל המערבי מחשש לחדירת כטב"ם

אזעקה הופעלה ביישובים בצת, ראש הנקרה, לימן, מצובה, אזור תעשייה אכזיב מילואות, שלומי וחניתה שבגליל המערבי. לא דווח על נזק או נפגעים. אזעקה הופעלה גם ביישובים יערה, יחיעם, עין יעקב, געתון, מצובה וכברי.

10:42 - אזעקות באצבע הגליל בחשד לחדירת כלי טיס עוין

התרעות הופעלו ביפתח, דישון, רמות נפתלי, מלכיה, ומרכז אזורי מבואות חרמון

09:36 - חמישה שיגורים לאשכול, כולם יורטו, לא דווח על נזק או נפגעים

09:22 - צבע אדום ביישובי דרום העוטף: יתד, חולית, אבשלום, יבול, כרם שלום, שדה אברהם ודקל

09:05 - ראש ממשלת בריטניה וביידן נפגשו ודנו על המלחמה בעזה

ממשלת בריטניה: ראש הממשלה החדש קיר סטארמר נפגש בחדר הסגלגל עם ביידן ודן עימו במלחמה בעזה. 

08:55 - צה"ל הודיע שתקף הלילה יעדים בחמישה מרחבים שונים בדרום לבנון, כולל המשגר שממנו בוצע הירי לשתולה אתמול

מטוסי קרב של חיל האוויר תקפו מספר אתרים צבאיים במרחבים רב א-תלתין ואל עדייסא. במקביל, הותקפה עמדת תצפית של ארגון הטרור חיזבאללה במרחב רמיה, לצד תשתית צבאית בשימוש הארגון במרחב אל-חיאם.

08:00 - דיווח: ישראל וחמאס הסכימו שאף אחד מהם לא ימשול בעזה בשלב השני לעסקה

 ישראל וחמאס הסכימו לתוכנית "ממשל ביניים" שתתחיל בשלב השני לעסקה, שבו לא חמאס ולא ישראל ישלטו בעזה - כך דווח הבוקר (חמישי) בוושינגטון פוסט. לפי הדיווח, במסגרת הממשל הזמני, ישלוט כוח פלסטיני תומכי הרשות הפלסטינית בעזה, שאנשיו כבר נבדקו בידי ישראל. גורם אמריקני: חמאס אמר למתווכות שהוא "מוכן לוותר על הסמכות להסדר הממשל הזמני". לידיעה המלאה 

אחרי העיכובים, פצצות הענק מארה״ב בדרך לישראל 

22:57 - בדרך לפתרון משבר החימושים מול ארה"ב: הממשל אישר להעביר לישראל מחצית מהפצצות

מחצית מתכולת משלוח הנשק שהקפיאה ארה"ב נשלחה לישראל - 3,000 פצצות במשקל בינוני עם חימוש מדויק. למרות ההתקדמות, משלוח הפצצות הכבדות עדיין מוקפא ומתנהלים מגעים עם ארה"ב במטרה להביא לשחרור החצי השני.

21:10 - חיזבאללה במתקפה נוספת: 3 כטב"מים התפוצצו במרכז רמת הגולן, חיילת נפצעה קל

הכטב"מים נפלו במרחב בית המכס - ושיגורם לא הפעיל אזעקות במרחב. במקביל דובר צה"ל הודיע כי כוח מצוות הקרב של חטיבה 228 זיהה חוליית מחבלי חיזבאללה שנכנסה לאתר צבאי במרחב טיר חרפא. מטוסי קרב תקפו את האתר שבו זוהו המחבלים ולאחר מכן תשתיות צבאיות נוספות בדרום המדינה.

19:14 - הושלמה הפשיטה על סג'עייה: 8 מנהרות הושמדו

 דובר צה"ל הודיע כי כוחות חטיבת הצנחנים, חטיבה 7 ויחידת יהל"ם השלימו את משימתם שארכה כשבועיים במרחב סג'עייה בפיקוד אוגדה 98. במהלך הלחימה, חיסלו הכוחות עשרות רבות של מחבלים, השמידו מתחמי לחימה ומבנים ממולכדים. עוד נמסר כי במהלך הפעילות הושמדו 8 מנהרות, שלאורכן נמצאו אמצעי לחימה, מחשבים ניידים ואמצעי תקשורת: "ציוד המאפשר שהייה לזמן ארוך ותשתיות חשמל וגז שישמשו את המחבלים". 

18:12 - שני לוחמי צה"ל נפצעו קשה בעזה

דובר צה"ל עדכן הערב כי שני לוחמים מחטיבת אלכסנדרוני (3) נפצעו קשה בקרב במרכז הרצועה. הם פונו לבית החולים לקבלת טיפול רפואי, משפחותיהם עודכנו.

מוקדם יותר, מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה אמר בנאום לזכר בכיר הארגון אבו נעמה שחוסל בתקיפה ישראלית כי "עצירת המלחמה בעזה היא הדרך היחידה לעצור את המלחמה בחזית הצפונית". הוא לעג לישראל, והתייחס לחוק הגיוס ולמצבו של צה"ל. "צבא האויב נאלץ להאריך את גיוס החובה, ויש לכך השפעה כלכלית וחברתית גדולה על החברה הישראלית".

נסראללה הביע סיפוק מהישגי ארגון טרור במהלך המלחמה, וטען כי "הושגו המטרות שלנו להתיש את האויב בכלכלה, בכוח האדם ובמציאות החברתית, וזה יאלץ אותו להפסיק את המלחמה". נסראללה התייחס גם למו"מ לעסקת חטופים, שתוביל גם להפסקת אש בעזה, והבהיר כי "חמאס מנהל משא ומתן בשמו ובשם סיעות ההתנגדות וכל ציר ההתנגדות. מה שחמאס מסתפק בו, כולנו נהיה מרוצים". הוא הוסיף כי "לא ביקשנו שחמאס יתאם אתנו את המשא ומתן, ואנחנו תומכים בו בכל החלטותיו ואיתו עד הסוף".

פורסם לראשונה ב-N12