האוצר בוחן רפורמה שתכלול הקלות מס ליחידים, העלאת מע"מ והפחתת מיסי קנייה

בין ההצעות - העלאת מס ההכנסה לחברות * ביצוע הרפורמה עשוי להתחיל ב-1998 * האוצר: מוקדם לדבר על רפורמות

במשרד האוצר נבחנת רפורמה רב-שנתית במערכת המס בהיקף כולל של כ-4 מיליארד שקל. המדובר ברפורמה במיסוי הישיר ובמיסוי העקיף, שתכלול הפחתת נטל המס על יחידים, הקלות במיסי קנייה על מוצרי צריכה ובני קיימא והעלאת המע"מ ב-%1. הכוונה היא להתחיל ביישום הרפורמה כבר ב-1998.

ל"גלובס" נודע, כי ההצעה נדונה בכינוס השנתי של אגף התקציבים בזכרון יעקב, שנערך בשבוע שעבר, ותוגש לשר האוצר החדש לקראת הדיונים על תקציב 1998. השלב הראשון של הרפורמה, אם יבוצע, יהיה בהיקף של 1.5-1 מיליארד שקל.

על פי התוכנית, הרפורמה במס הכנסה ליחידים תופעל בשנה הקרובה, ותושלם בהדרגה עד שנת 2000. הרפורמה תכלול הקלות מס ליחידים, ותמומן באמצעות ביטול פטורים והעלאת מס הכנסה לחברות.

במקביל, צפויה גם רפורמה במיסוי העקיף, שתכלול העלאה של %1 במע"מ והפחתת מיסי קנייה על מוצרי צריכה ועל מוצרי חשמל ביתיים. הכוונה היא לקבוע שתי קבוצות של מס קנייה. הקבוצה הראשונה, של מס בשיעור %30, תכלול מוצרים ביתיים כמו מקררים, מכונות כביסה ותנורי אפייה ובישול. הקבוצה השנייה, של מס בשיעור %40, תכלול מכשירי חשמל ואלקטרוניקה, ובעיקר מכשירי בידור כמו טלוויזיות, מכשירי וידיאו וסטריאו.

בכירים באוצר ציינו, כי הרפורמה במערכת המס תהיה סגורה מבחינה כספית, והיא תבוצע באופן מלא וללא כל עלות תקציבית.

דובר משרד האוצר, אלי יוסף, מסר בתגובה, כי כרגע מוקדם לדבר על רפורמות ועל תוכניות המשרד לשינויים מבניים במשק. לדבריו, באוצר מתמקדים כרגע בדיוני המקרו ובעיקר על ביצוע תקציב 1997, עידכון תחזיות הצמיחה והיערכות לקראת דיוני התקציב לשנה הבאה. "עם היכנסו של שר האוצר החדש לתפקידו, הוא יקבל פירוט מלא על היערכות האוצר לקראת דיוני התקציב והמדיניות הכלכלית של שנת 1998", אמר הדובר. «מאת זאב קליין «האוצר בוחן רפורמה שתכלול הקלות מס ליחידים, העלאת מע"מ והפחתת מיסי קנייה «בין ההצעות - העלאת מס ההכנסה לחברות * ביצוע הרפורמה עשוי להתחיל ב-1998 * האוצר: מוקדם לדבר על רפורמות

צרו איתנו קשר *5988