כבלים תהפוך לחברת השקעות: תעשייה, בנקאות ונדל"ן

יולי עופר, כבלים ומליסרון יקימו מרכז מסחרי ברעננה בהשקעה של 50 מיליון דולר

איש העסקים יולי עופר לא יורד בשבוע האחרון מהכותרות. כאן הוא מביס את טד אריסון, במאבק ימי על חברת ספנות, שם הוא מעביר את ניהול עיסקי המשפחה לילדיו (פרסום שהוכחש על ידו). הוא מככב יחד עם אחיו סמי ברשימת 500 עשירי ה"פורבס" (עיסקיהם של השניים מוערכים ב-1.2 מיליארד דולר), ובין לבין, הוא גם מוצא זמן לראיון במוסף "ממון" של ידיעות אחרונות.

עובדי חברת כבלים, אחת מהזרועות בתמנון העסקים של עופר, אינם שוקטים אף הם. היום, אמורים היו לשבות מול משרד המסחר והתעשייה, יחד עם יתר עובדי הענף. עובדי כבלים, היצרנית הגדולה בישראל לייצור כבלי תקשורת, אלקטרוניקה וכוח, טוענים כי מדיניות החשיפה ליבוא של המדינה, גורמת להוצאת עבודה מידי יצרנים ישראלים לטובת חברות זרות, בעיקר כאלו המייצרות במזרח הרחוק.

הקבוצה שבבעלות האחים עופר חולשת על שורה ארוכה של עסקים בארץ (מלון חוף אלמוג, עופר מסחר, מליסרון ובנק המזרחי), כמו גם בחו"ל (עיסקי ספנות חובקי עולם. לקבוצת עופר נכסים פרטיים רבים בתחום הנדל"ן, ואתמול דיווחה על העברת חלק בשניים מהם, בקרית אתא וברעננה, לכבלים ולחברה הציבורית נוספת בשליטתה, מליסרון.

הפרשנות שקיבלה העיסקה בעיתונות הכלכלית, שלפיה מדובר בעוד עיסקת בעלי עניין על חשבון בעלי המניות מהציבור, גרמה לרוגז רב במשרדי עופר בהרצליה. "בעבר לא היססנו להכניס את היד לכיס כדי להיות הגונים עם הציבור, וגם הפעם אנחנו נוהגים בהגינות עם הציבור", אמר מקור בכיר בחברה.

כבלים ומליסרון ירכשו כ"א %30 ממניות עופר רעננה, חברה פרטית שבבעלותה 42 דונם באזור התעשייה רעננה, ו-3.8 דונם בקרית אתא. על הנכס בקרית אתא מתעתדת הקבוצה לבנות תחנת דלק, והוא המעניין פחות מבין השניים.

המגרש ברעננה, הנכס העיקרי, נרכש ע"י עופר רעננה בשני שלבים מגופים שחדלו לפעול. בשנת 93' נרכשה מחצית מהמיתחם מידי תשלובת הבנייה של הקיבוץ הארצי, ובשנה החולפת נרכשה המחצית השנייה מידי חברת הארגז. על הקרקע מתעתדת קבוצת עופר לבנות קניון על 50 אלף מ"ר, כולל שטחי משרדים (בכפוף לשינוי תב"ע).

ליולי עופר ניסיון מוצלח עם מרכזי מסחר בישראל (חוצות המפרץ, בית מרכזים) ובהונגריה. למרות זאת, בראיון שהתפרסם בידיעות אחרונות, כשהוא יושב בנינוחות על מידשאת הווילה שלו לחוף הים בהרצליה, סיפר עופר כי הוא דחה לאחרונה שתי הצעות לשותפות בקניונים בחיפה, עם שמואל דנקנר ועם גד זאבי. "לא יותר מדי", ענה כשנשאל אם הוא מאמין בקניונים, "מציפים בהם את המדינה".

היום הסבירו באחים עופר, כי דבריו של בעל השליטה לא התייחסו לאותם קניונים שבבנייתם הוא מעורב. אזור התעשייה של רעננה עשוי להפוך בשנים הקרובות למרכז עסקים שוקק, בעקבות פטור מארנונה ל-5 שנים שהציע ראש העיר, זאב ביאלסקי, לחברות שיעתיקו את משרדיהן למקום.

ראשונות לעשות זאת, יהיו חברות התוכנה נייס ועורק. הקניון, שכבר החל להיבנות ע"י קבוצת עופר, יהיה להערכת מנהלי הקבוצה, אבן שואבת לתושבי רעננה ולעובדי האזור, בהיעדר קניון בסדר גודל דומה.

בעוד שלגבי מליסרון, מדובר בחברה שברקורד שלה בנייה וניהול קניון מהגדולים והמצליחים בארץ (הקריון בקרית ביאליק), מה שהופך את השתתפותה בפרויקט הקניון ברעננה למובנת מאליה; הרי שלגבי כבלים מדובר על השקעה בתחום חדש ומסתבר, שהיא לא חסרת קשר לריווחיות הנשחקת מפעילותה התעשייתית.

די להציץ ברווח התפעולי של החברה שירד מ-67 מיליון שקל ב-94' ל-27 מיליון שקל אשתקד (למרות יציבות בהכנסות שנותרו על כ-340 מיליון שקל בשנה) כדי להבין עד כמה עמוק המשבר בתעשיית הכבלים, עקב חשיפתם ליבוא של שני הלקוחות הגדולים - בזק וחברת החשמל.

אם להתעלם מהשקעת הנפל שנעשתה ב-92' בחברת הביטוח הסנה (בעת שכבלים עדיין נהנתה מרווחיות גבוהה במיוחד), הרי שכבלים כבר עשתה צעד משמעותי כדי להקטין את התלות בפעילותה התעשייתית.

בנובמבר 94' השתתפה כבלים בקבוצת עופר-ורטהיים, שרכשה את השליטה בבנק המזרחי. כבלים רכשה %3.25 ממניות הבנק הרשומות בספריה לפי שווי מאזני של 59 מיליון שקל. בשבוע הבא צפויה החברה להגדיל את אחזקותיה בבנק המזרחי ל-%6.37, במסגרת מימוש האופציה (בהשקעה דומה) שתביא את קבוצת עופרורטהיים ל-%51 ממניות הבנק.

בהנהלת עופר אמרו היום, כי בעתיד תהפוך כבלים לחברת השקעות, שבסיסה אמנם בתעשייה, אך היא ניזונה ממקורות רווח נוספים בתחומי הנדל"ן והבנקאות: "מדובר על חברה עשירה, עם הרבה כסף בקופה, שחייבת עוד רגליים להישען עליהן מאחר שתעשייה בלבד עלולה שלא להספיק לה במדיניות החשיפה של הממשלה", אמרו היום בקבוצה.

עוד ציינו שם את תנאי העיסקה הנוחים לרוכשות, לפיהם חושבה התמורה שתשלמנה מליסרון וכבלים על פי העלות המקורית המתואמת למדד של רכישת ופיתוח נכסי המקרקעין, בתוספת של ריבית שנתית של %3.

שתי החברות ישלמו כ"א 3.9 מיליון דולר במזומן, ובנוסף תיטולנה התחייבויות כלפי הבנקים בסכום של 6.6 מיליון דולר כ"א. המוכרת, חברה פרטית של יולי עופר ומשפחתו, תחזיק לאחר המכירה ב-%40 מעופר רעננה. «מאת שי שלו «כבלים תהפוך לחברת השקעות: תעשייה, בנקאות ונדל"ן «יולי עופר, כבלים ומליסרון יקימו מרכז מסחרי ברעננה בהשקעה של 50 מיליון דולר

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988