מרכז הקונגרסים: מדלגים על משוכת גלובוס סיטי

כישלון אתר הקולנוע, "גלובוס סיטי", בקומפלקס מרכז הקונגרסים הבינ"ל המוקם במבואותיה הדרומיים של חיפה אינו מסמל, כך מאמינים יזמי הפרוייקט, את העתיד. בקרוב תחל בניית המלון באתר. הצעד המתוכנן הבא הוא צירוף משקיע הולם

אימרה ידועה קובעת, כי "אם החזרה הגנרלית נכשלת, ההצגה עצמה מצליחה". כנראה שהדברים נכונים גם לגבי קומפלקס מרכז הקונגרסים הבינלאומי ההולך ומוקם במבואות הדרומיים של חיפה, בהשקעה מוערכת של כ-80-70 מיליון דולר.

הפרוייקט הראשון שהחל לפעול בקומפלקס, ה"גלובוס סיטי", נכשל עד כה מבחינה כלכלית. לעומת זאת, פרוייקטים אחרים שהחלו לפעול באחרונה במסגרת הקומפלקס מניבים פירות טובים יותר. לדברי ראש עיריית חיפה, עמרם מצנע, ומנכ"ל החברה הכלכלית-העירונית של חיפה (יזמית הפרוייקט), אבי גולדנברג, יש סיבות רבות לאופטימיות לקראת העתיד, למרות כישלון הפרוייקט הראשון, שעובר כעת לבעלים אחרים.

הקומפלקס עלה באחרונה לכותרות גם בהקשר למו"מ שמנהלת החברה הכלכלית עם מספר יזמים לגבי צירוף שותף אסטרטגי לפרוייקט. מטרת הצירוף, הזרמת הון נוסף וקידום אסטרטגי.

הקומפלקס כולל את מרכז הקונגרסים עצמו, שטחי מסחר ותיירות וכן את מלון הילטון המתוכנן להיבנות בקרוב. בניית מרכז הקונגרסים, שטחי המסחר והתיירות וכן שטח המיועד ל-1,300 מקומות חנייה, הושלמה. בקרוב תחל בניית המלון. השטח שנבנה כבר כולל 24 אלף מ"ר, ולצידו שטח של כיכרות וחצרות להצבת תערוכות פתוחות, שהיקפו 10 דונם. פרוייקט הגלובוס סיטי החל לפעול בקיץ 96', והוא כולל שטח בנוי של 4,500 מ"ר, שבתוכו חמישה בתי קולנוע, שהשתייכו לרשת ג.ג, ושטחי הסעדה ובידור.

בסוף 96' החלה לפעול חנות מרשת "לה-פיירה" (LA-FIERA), שהיא רשת איטלקית המתמחה בעיצוב ובאופנה. החנות היא בשטח של כ-4,000 מ"ר. באפריל 97' החל לפעול מסוף טרום טיסה, ראשון מסוגו בחיפה, המשרת את אל-על ואת כל חברות התעופה בכל הקשור לטיסות סדירות. שטח המסוף הוא כ-300 מ"ר. בינואר 97' החלו אולמות התערוכות והאירועים לפעול. מלבד אולם המופעים המרכזי, שיכלול 2,200 מקומות ישיבה, פועל כבר כל החלק הקשור ישירות לנושא הקונגרסים והתערוכות. עד כה נערכו כבר כ-25 אירועים.

לדברי גולדנברג, האולם המרכזי, שאמור להיפתח בסוף החודש, יהיה הגדול ביותר בחיפה והצפון ואחד משלושת הגדולים בארץ. ייחודו הוא בכך שיכלול מושבים מתקפלים מאנגליה, אשר מאפשרים להפוך תוך שעה את כל האולם לאולם אירועים או לאולם תערוכות. באחרונה שכרה רשת כיתן שטח של 1,600 מ"ר, והחנות תחל לפעול לקראת החגים.

לדברי גולדנברג, "מדובר בקומפלקס יוצא דופן, משום שהוא משלב גם שטחי מסחר ותיירות, גם בית מלון וגם אולמות לתערוכות ולקונגרסים, וכמעט שאין לזה תקדים בארץ". בסך הכל יהיו בקומפלקס שטחים בהיקף של 8,000 מ"ר, הכוללים, מלבד האולם המרכזי, 1,350 מקומות ישיבה.

מלון הילטון יכלול 320 חדרים וסוויטות וכן שירותים כגון בריכות שחייה, מועדון בריאות ואולמות כנסים נוספים. לפני כשנה וחצי נחתם הסכם הניהול עם הילטון, אשר תנהל את המלון במשך 20 שנה עם אופציה ל-10 שנים נוספות. עלות ההשקעה במלון לבדו היא כ-40 מיליון דולר.

גם מרכז הקונגרסים וגם המלון קיבלו מעמד מפעל מאושר, המקנה להם מענקים של אזור פיתוח א' לצרכי תיירות. מעמד איזור פיתוח א' ניתן רק לאחר מאבק ארוך שניהלו מצנע וגולדנברג. המאבק טרם הסתיים, משום שלטענת גולדנברג עדיין מגיע למלון סכום נוסף של 750 אלף דולר. מרכז ההשקעות הגדיר את המלון כמלון עירוני, ולא כמלון נופש כפי שדרשה החברה הכלכלית. מעמד של מלון נופש מקנה מענק גדול יותר. מלון הילטון הוא למעשה המלון האחרון בחיפה שקיבל מעמד אזור פיתוח א', לפני שמשרדי האוצר והתיירות הורידו את הסיווג של בתי המלון בחיפה לאזורי ב' ו-ג'.

הפרוייקט החל כאמור ברגל שמאל, בגלל אי הצלחת הגלובוס סיטי. קבוצת גלובוס כבר יצאה מרוב מעורבותה בפרוייקט. היא העבירה את בתי הקולנוע לרשת תיאטראות ישראל. קומה מסחרית של מסעדות הועברה לרשת טוקסידו, ובימים אלה מתנהל מו"מ להשכרת הקומה המסחרית השלישית והאחרונה בפרוייקט לרשתות מזון.

גולדנברג אינו מקבל את הטענה, כי מנטליות הבילוי של החיפנים היא שהביאה לכישלון הפרוייקט. לדבריו, "בחודשים הראשונים החיפנים צבאו בהמוניהם על דלתות הפרוייקט. הקונספציה של הפעלת מרכז בילוי ובידור משולב עם אטרקציות ייחודיות מעולם הקולנוע, כפי שעשה גלובוס, היתה נכונה, אך מה שקרה הוא שהקונספציה הניהולית נכשלה. לקבוצת ג.ג. לא היה ניסיון מספיק בתחום המסעדנות. רמת השירות הידרדרה ועל כן אנשים הפסיקו לבוא. בעקבות כך, ביצענו פעולות שונות במשותף עם ג.ג, כדי להוציא את הפרוייקט בדרך יותר מוצלחת".

לדברי מצנע, "מרכז הקונגרסים עדיין בתקופת הרצה, על כל החלקים שלו, ואין ספק שבתקופה כזו יש עליות וירידות. לאחר שהמערכות יופעלו במלואן, המרכז הזה יהיה בר-תחרות לקומפלקסים בגני התערוכה ובבנייני האומה. זהו מרכז האירועים הגדול ביותר הפועל בצפון הארץ. מרכז הקונגרסים נבנה גם כדי לשמש מנוף לכל איזור המבואות הדרומיים של חיפה. העירייה, באמצעות החברה הכלכלית, לקחה סיכון עיסקי כדי להניע את התפתחות האיזור, הנמצא כולו בצמיחה".

באיזור אמור להיפתח בשבועות הקרובים קניון חיפה של היזמים פריצקר ודנקנר וכן ממוקמים בסמוך אליו פארק תעשיות ההיי-טק מת"מ ואמורים לקום קומפלקס תעשייתי-מסחרי של אורי דורי ואליעזר פישמן ואתר סקי מלאכותי.

כאשר מצנע מדבר על סיכון עיסקי, הוא מתכוון לכך שהחברה הכלכלית הקימה את החלק הראשון של הפרוייקט (מרכז הקונגרסים) ללא שותף. לדבריו, היא מתכוונת לעשות זאת גם בהקשר למלון הילטון, גם אם בקרוב לא יימצא שותף. בכל מקרה, הכוונה היא להכניס שותף אסטרטגי לקומפלקס כולו. המגעים הרציניים ביותר מתקיימים עם איש העסקים היהודי-אמריקני יונס נזריאן, ועם יולי עופר.

לדברי מצנע, "אין ספק שבשנה האחרונה, בגלל הבעיות הכלכליות בתחום התיירות, קשה למצוא משקיעים, אך בכל זאת מתנהל מו"מ עם מספר גורמים. כאמור, בכל מקרה נתחיל לבנות את מלון הילטון ללא קשר, ובעתיד נוכל לצרף שותף". לדברי גולדנברג, באחרונה פנו לחברה הכלכלית גם גופים אמריקנים המתעניינים בכניסה לשותפות בפרוייקט, "אחרי שראו את העיצוב הארכיטקטוני הייחודי של הפרוייקט".

כל השטחים בקומפלקס מושכרים, ולא נמכרים. המחירים הם: שטח מסחרי מוצע לפי הגבוה מבין %6 מהפדיון או 15 למ"ר לחודש; שטחי בתי הקולנוע מושכרים לפי הגבוה מבין 10 דולר או %10 מהפדיון; שטחי המסעדות מושכרים לפי הגבוה מבין %8 מהצביון או 25-20 דולר למ"ר.

המעניין הוא, שגולדנברג מסרב לפרט את היקף ההשקעה הרשמי והכולל של הקומפלקס. באחרונה היו טענות, לפיהן ההשקעות כביכול גדולות מהאומדנים המקוריים. לדברי גולדנברג, "אנחנו לא מפרסמים את ההיקף ההשקעה המדוייק רק משום שאנחנו במו"מ להכנסת שותפים". ! «דוד חיון «מרכז הקונגרסים: מדלגים על משוכת גלובוס סיטי «כישלון אתר הקולנוע, "גלובוס סיטי", בקומפלקס מרכז הקונגרסים הבינ"ל המוקם במבואותיה הדרומיים של חיפה אינו מסמל, כך מאמינים יזמי הפרוייקט, את העתיד. בקרוב תחל בניית המלון באתר. הצעד המתוכנן הבא הוא צירוף משקיע הולם

צרו איתנו קשר *5988