עזרא הראל וקבוצת חבס רכשו השליטה בכלל פארם תמורת 10.8 מיליון דולר

איש העסקים עזרא הראל, בעל השליטה בקבוצת לידן-רוגוזין, וחברת חבס השקעות רכשו את השליטה (%75) בחברת כלל פארם מידי קונצרן כלל וזאב גורה. תמורת המניות שילמו הראל וחברה בת בבעלות מלאה של חבס, בחלקים שווים, סכום של 10.8 מיליון דולר. כל אחד מהרוכשים יחזיק לאחר העיסקה כ-%37.5 מהון המניות כלל פארם, ובידי גורה יוותרו כ-%25 ממניות החברה.

בין הראל, חבס וגורה נחתמו הסכמים לגבי זכות סרוב ראשונה במקרה של מכירת המניות על ידי אחד הצדדים, וכן הגיעו הצדדים להסכמות בנוגע למימון החברה וניהולה. נקבע, כי השותף המנהל של כלל פארם לאחר העיסקה תהיה קבוצת חבס.

קבוצת חבס ועזרא הראל מסרו, כי הם רואים בעיסקת רכישת השליטה בכלל פארם עיסקה מענינת לאור הערכתם, שבמצבה הנוכחי של החברה יש ביכולתה, יחד עם זאב גורה, ערך מוסף שיאפשר לשפר באורח ניכר את תפקודה ואת תוצאות פעילותה. הרוכשים מתכוונים לנצל את נסיונה של חבס בניהול מרכזים מסחריים בארץ ובארה"ב מחד, ואת נסיונו של עזרא הראל בתחום הנדל"ן ובתחום הקמעונאי.

בעלי השליטה החדשים בכלל פארם מסרו עוד, כי להערכתם הסכסוכים בין בעלי המניות הקודמים בכלל פארם, גורה וקונצרן כלל, בלמו את מיצוי הפוטנציאל העסקי של הרשת. בכוונת הרוכשים לגבש בתקופה הקרוב התכנית עסקית לשיקומה של כלל פארם, שמזה שנים רושמת הפסדים. כמו כן, עשויים הרוכשים לבחון הכנסתו של שותף אסטרטגי לכלל פארם, ככל הנראה משקיע אמריקני מענף ה-DRUG STORES.

כלל פארם, שהוקמה ב-1991, כוללת כיום כ-22 סניפים ברחבי הארץ. הרשת עוסקת, בעיקר, במכירת תרופות ומוצרי קוסמטיקה, טואלטיקה וחומרי ניקוי. הכנסות כלל פארם ב-96' הסתכמו ב-175 מיליון שקל, והיא עברה ב-96' לרווח של 3.6 מיליון שקל. ברבעון הראשון של 97' הסתכמו הכנסות החברה ב-51 מיליון שקל, והיא שבה להפסד 906 אלף שקל.

ערב העיסקה, החזיק כלל ב-%60 ממניות כלל פארם וגורה ביתרת המניות. לאחרונה הוזכרו בין השמות שהיו מעונינים ברכישת השליט בכלל-פארם שמות כמו: סופר-פארם, שבשליטת ליאון קופלר, קו-אופ הרבוע הכחול, שופרסל ואליעזר פישמן.

שני הרוכשים היו מעורבים לאחרונה בעיסקאות חשובות. עזרא הראל רכש בימים האחרונים, באמצעות רוגוזין, כ-%20 ממניות חברת פולגת, ואילו קבוצת חבס הנפיקה את חברת הבת שלה, הוד מגדלי-על, המבצעת בתל-אביב את פרוייקט המגורים, גבעת עמל ב' וגייסה כ-85 מיליון שקל בהנפקה ייחודית של אג"חים למימון פרוייקט ספציפי. «מאת אמיר אייזנברג «עזרא הראל וקבוצת חבס רכשו השליטה בכלל פארם תמורת 10.8 מיליון דולר «

צרו איתנו קשר *5988