פולריס 2 גייסה 50 מ' ד' שיושקעו בישראל

בין המשקיעים בקרן: קלארידג', טרוולרס, כהן אנד קו, טבע, טד אריסון ובל"ל * יצחק שרם, מנכ"ל דוברת שרם: "פטור ממס מסודר לקרנות פנסיה אמריקניות היה מאפשר לנו לגייס 75 מ' ד'"

קרן הון הסיכון פולריס 2, שהוקמה ע"י קבוצת דוברת שרם ושמנוהלת ע"י רמי קליש וחמי פרס, השלימה את שלב גיוס ההון הראשון שלה וגייסה כ-50 מיליון דולר. רשימת המשקיעים בפולריס 2 כוללת שמות זוהרים בעולם העסקים וההשקעות הישראלי והאמריקני, שרוצים כולם לקחת חלק בחגיגת ההיי-טק הישראלית.

קלארידג' ישראל, שבבעלות משפחות ברונפמן וקולבר הקנדיות, השקיעה בקרן 15 מיליון דולר, בעוד שחברת הענק האמריקנית, טרוולרס, השקיעה בקרן 10 מיליון דולר. בנק ההשקעות האמריקני, כהן אנד קו, השקיע 4 מיליון דולר; וחברת טבע השקיעה 2.5 מיליון דולר. משקיעים נוספים הם: טד אריסון (אריסון השקעות), בל"ל, אורמת, דלק השקעות וחברת BEA האמריקנית, שמנהלת את הקרן לישראל.

ההיקף הכולל של פולריס 2 מתוכנן להגיע ל-100 מיליון דולר, כאשר עד סוף השנה מקווים מנהלי הקרן לגייס 25 מיליון דולר נוספים. שימו לב שרשימת המשקיעים בקרן אינה כוללת אף קרן פנסיה אמריקנית, או גוף פטור ממס אמריקני אחר, וזאת בשל הפטור ממס החלקי והלא מספק - לטענת מרבית מנהלי הקרנות בארץ - שמציע משרד האוצר לגופים אלו.

יצחק שרם, מנכ"ל דוברת שרם, אמר ל"גלובס", כי "אם היה פטור מסודר לקרנות המשקיעות בהיי-טק היינו יכולים לגייס כבר עתה 75 מיליון דולר".

שרם מסביר כי פולריס 2 פנתה למשרד האוצר בבקשה לקבל פטור, אולם עד כה לא קיבלה אישור שכזה. הוא מטיח ביקורת במשרד האוצר, שאומנם הכריז על נכונות למתן פטור, אך רק בתנאים שאינם אפשריים עבור מנהלי קרנות הון הסיכון.

שרם מתגאה בפרק הזמן הקצר שבו גויס הסכום הראשוני של הקרן, שלושה חודשים מיום השקתה. פולריס 2 היא קרן המשך לפולריס 1, שהוקמה בשנת 93' עם הון של 20 מיליון דולר ע"י דוברת שרם וחברת יוזמה הממשלתית, ושהתגלתה כאחת מקרנות הון הסיכון המוצלחות בארץ. שרם אומר כי היא הניבה תשואה של %100 לשנה על ההון המושקע.

בין ההשקעות הבולטות של פולריס 1 ניתן למנות את חברת מדינול שבוסטון סיינטיפיק האמריקנית השקיעה בה לפי שווי חברה של כ-320 מיליון דולר; את חברת ווקלטק שהונפקה בוול-סטריט; חברות ארמון נטוורקס, סקורפיו, שני מחשבים ו-LBT, שנמכרו לחברות ישראליות ואמריקניות, וחברות כמו רדקום שנמצאות לפני הנפקה.

השילוב של רקורד מרשים זה עם המשקיעים היוקרתיים שצירפה דוברת שרם לצידה, סייע להשלמת הגיוס בקרן. בשבחה של קבוצת קלארידג' - שמושקעת באי.סי.איי טלקום, טבע, ג'אוטק, אינדיגו, אזורים ועד לאחרונה באסם - לא צריך להרבות בארץ. קבוצת טרוולרס, היא אחת מחברות הביטוח הגדולות בארה"ב, שגם מחזיקה בבנק ההשקעות, סמית בארני.

לאחר השלמת שלב הגיוס הראשון מגיע היקף הנכסים בקרנות המנוהלות ע"י קבוצת דוברת שרם ל-135 מיליון דולר. פולריס 2 מנוהלת ע"י חברת דש פולריס, שדוברת שרם הבורסאית מחזיקה ב-%40 מהונה ו-%55 מזכויות ההצבעה. יתרת המניות בחברה מוחזקות בידי רמי קליש וחמי פרס, מנהלי הקרן, ועל ידי יצחק שרם ואהרון דוברת. דש פולריס השקיעה בקרן פולריס 2 סכום של מיליון דולר.

חברת הניהול זכאית לדמי ניהול בגובה של %2.5 מהונה של הקרן בשלוש השנים הראשונות לחייה (1.25 מיליון ד' לשנה), ואילו מהשנה הרביעית ואילך יירדו דמי הניהול ל-%2.25. דש פולריס גם זכאית להשתתפות ברווחי הקרן. דוברת שרם גם תקבל מדש פולריס 180 אלף דולר בתמורה לשירותי ניהול, שיינתנו ע"י יצחק שרם ואהרן דוברת. «מאת עמנואל תימור «פולריס 2 גייסה 50 מ' ד' שיושקעו בישראל «בין המשקיעים בקרן: קלארידג', טרוולרס, כהן אנד קו, טבע, טד אריסון ובל"ל * יצחק שרם, מנכ"ל דוברת שרם: "פטור ממס מסודר לקרנות פנסיה אמריקניות היה מאפשר לנו לגייס 75 מ' ד'"

צרו איתנו קשר *5988