מושב בן-שמן יבקש להפשיר 550 דונם ליד לוד כדי להקים 2,000 יח"ד

מושב בן שמן שבחבל מודיעין, מתכנן להגיש לוועדה המחוזית לתכנון ובנייה של אזור המרכז, תוכנית להפשרת קרקע. הקרקע - כ-550 דונם- שייכת למושב והיא צמודה לעיר לוד. על קרקע זו ניתן יהיה לבנות 2,000 יחידות דיור.

בעבר דרשה עיריית לוד להעביר את השטח לתחומה, בשל קירבתו לגבול העיר, אך מושב בן שמן התנגד לסיפוח. ועדת גבולות של משרד הפנים בדקה את הנושא, והחליטה להשאיר את השטח מחוץ לתחום השיפוט של לוד.

לאחרונה - בעקבות האפשרות להפשיר קרקעות לבנייה באמצעות תוכנית 727 - החליט מושב בן שמן, לנסות ולהפשיר את הקרקע, ולהעבירה לשטח השיפוט של לוד. העברת השטח מאפשרת הגדלת אחוזי הבנייה, כמקובל בשטח עירוני.

לצורך תכנון השטח פנה המושב ללור"ם - החברה לפיתוח לוד רמלה. לור"ם תיכננה את השטח, באמצעות האדריכל דוב קורן ויועץ הנוף גדעון שריג. במקביל פנתה לור"ם למשרד הפנים בבקשה, להעביר את השטח לתחום השיפוט של לוד, ולשנות את ייעודו משטח חקלאי לשטח בנוי.

אם התוכנית תצא לפועל, יקבל מושב בן שמן %27 מתוך 2,000 יחידות הדיור. מינהל מקרקעי ישראל יקבל את יתרת השטח, על-פי תוכנית 727. לוד תקבל %10 מתקבולי המינהל, וכן תזכה בשכונה חדשה בקרבת כביש ירושלים-תל-אביב.

תוכנית 727 מסדירה את הפיצוי לאגודות חקלאיות עבור הפשרת קרקע לבנייה. על פי התוכנית מקבלת האגודה החקלאית החוכרת את הקרקע, %27 משווייה הכספי, או %27 מהשטח במקום פיצוי כספי.

השטח המערבי של המיזם - הקרוב למושב ניר צבי - יתוכנן כשכונת מגורים לאוכלוסייה הערבית.

לדברי רננה ירדני גולן, מתכננת המחוז, עד כה נערך דיון עקרוני בלבד בתוכנית, ועתה יש להמתין להגשת התוכניות.

יצויין, כי בשל קירבת המיתחם למיפגש הנחלים אילון ונחל גזר, צפויה התנגדות להקמת המיזם מצד הגופים הירוקים.« מאת דליה טל « מושב בן-שמן יבקש להפשיר 550 דונם ליד לוד כדי להקים 2,000 יח"ד

צרו איתנו קשר *5988