הנקראות ביותר

לא טרחו (או לא רצו) לעדכן את רוטנברג

מייסד בריזקום, מיכאל רוטנברג ידע על המיזוג רק משמועות שעות ספורות לפני ההודעה הרשמית * רוטנברג: "אני נמצא כעת בחופשה מבריזקום, אבל אני בר השגה. כיוון שאינני נושא משרה ניהולית ואין לי כיסא בדירקטוריון של בריזקום, מבחינה חוקית לא חייבים להודיע לי כלום"

בריזקום הוקמה בשנת 1992 על-ידי מיכאל רוטנברג, שהיה בעבר ראש מערך הפיתוח של לננט. החברה שהוקמה במימון ראשוני של לננט, שהייתה אז בשליטת האחים זיסאפל, נקראה LanAir ועסקה בפתרונות של קישוריות (LAN) תקשורת נתונים אלחוטית. אנשי החברה צפו את הדרישה לאינטרנט מהיר, רחב-פס, וכיוונו אליו את הטכנולוגיות הבאות של החברה ששמה שונה ל-BreezeCom.

בריזקום התמקדה במתן פתרון אלחוטי לאינטרנט מהיר לשוק הפרטי ולשוק העסקי הבינוני והקטן. בכמה מדינות דורשים רישוי לספקטרום התדרים לתקשורת נתונים אלחוטית, כמו תדרי ה-MMDS וה-LMDS, ויש גם תדרים בלתי מורשים (ISN Band). בריזקום עסקה תחילה בתחום התדרים הלא מורשים ובהמשך עברה לתחום המורשה, וכיום יש לה פתרונות לכל רוחב הסקאלה.

בהנפקה הראשונה שלה בנאסד"ק, שבוצעה ב-22.3.00 תחת הסימול BRZE, גייסה בריזקום 115 מיליון דולר במחיר מניה של 20 דולר. ארבעה חודשים מאוחר יותר, ב-28.7.00, ביצעה החברה הנפקה שנייה שבה גייסה 153 מיליון דולר במחיר מניה של 35.5 דולר. ההנפקה השנייה נעשתה בתקופה שנחשבה לקשה בוול סטריט, ואחת מחברות החיתום העדיפה לוותר על ההנפקה שבוצעה במחיר נמוך מהמתוכנן.

מיכאל רוטנברג עזב את בריזקום ביוני, שלושה חודשים לאחר ההנפקה הראשונה. הוא הסביר את עזיבתו בכך שהגיע לשיא בתפקידו כמנכ"ל בריזקום עם הנפקתה לציבור. רוטנברג אמר אז שהוא "יזם בדם". אבל למרות העזיבה הוא נשאר קשור לחברה ובמשך זמן מה המשיך לשבת במשרדו בבריזקום בקרית-עתידים. רוטנברג, שלא כמו יזמים אחרים המחזיקים בדרך-כלל באחוזים רבים בחברה שהקימו, מעולם לא היה בעל מניות בולט בבריזקום וכיום הוא מחזיק כ-3.1% ממנה.

ל"גלובס" נודע שרוטנברג, מייסד בריזקום מנכ"לה עד לפני תשעה חודשים, לא היה מעורב במיזוג עם פלאוור. הוא לא היה שותף להחלטה ולמהלך החשוב ביותר שעבר על החברה שהקים, המיזוג עם פלאוור. רוטנברג אמר, כי "נודע לי על המיזוג משמועות שעות ספורות בלבד לפני שיצאה ההודעה הרשמית".

- מה דעתך על המיזוג?

"כיווון שלא היה לי די זמן ללמוד את הנושא, אין לי מסקנות. אני לומד כעת את הנושא".

- להנהלת בריזקום לא הייתה מחויבות ליידע אותך במהלך?

"אני נמצא כעת בחופשה מבריזקום, אבל אני בר השגה, כולם יודעים את מספרי הטלפון שלי. כיוון שאינני נושא משרה ניהולית ואין לי כיסא בדירקטוריון של בריזקום, מבחינה חוקית לא חייבים להודיע לי כלום".

- ולא היה ראוי שבתור מייסד החברה ומנכ"ל לשעבר יתייעצו אתך או ישתפו אותך בהחלטה?

"אינני רוצה להגיב על שאלות ערכיות".

- בשיחת הוועידה של בריזקום מציין המנכ"ל הנוכחי, צבי סלונימסקי, שהמגעים למיזוג עם פלאוור התחילו לפני שנה, לפי חשבוני בתקופה שעדיין ניהלת את בריזקום.

"לא ידוע לי על שום מגעים למיזוג שהתקיימו בתקופתי".

- מה דעתך על אחד היורשים שלך, אמנון יעקבי, מנכ"ל פלאוור, שיהיה מנכ"ל משותף בחברה הממוזגת?

"ההיכרות בינינו החלה בשנת 87', כשהייתי מנהל הפיתוח של לננט והוא מנכ"ל RND מקבוצת רד. אני מעריך אותו מאוד כיזם, מהנדס ואדם, ואני משוכנע שהוא יצליח בתפקידו".

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
נושאים נוספים בהם תוכל/י להתעדכן
נדל"ן
גלובס טק
נתוני מסחר
שוק ההון
נתח שוק
דין וחשבון
מטבעות דיגיטליים
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
עקבו אחרינו ברשתות