סיינטולוגיה, מכות, חיידקים

הפרדת הכוחות בין האחים למשפחת זוגלובק מסמנת את סופה של סאגה משפחתית, שהיה בה הכל

הפרדת הכוחות בין האחים למשפחת זוגלובק מסמנת את סופה של סאגה משפחתית, שהיה בה הכל: כתות, מכות, שנאת אחים, היסטוריה, חוקרים פרטיים, פרשיות בריאותיות וסקרנות כלכלית. הסאגה מסתיימת ביציאה של חנן מהתמונה, באמצעות מכירת חלקו בחברה לאחיו, אחותו וגיסו.

אבל ייתכן שהמהלך האחרון טומן מתחת לשרוולו את פרק ב' של הסאגה - בין אם יחליט חנן לספר את גירסתו בפרשה, ובין אם יחליט להשתמש ב-27 מיליון דולר שיקבל תמורת חלקו, כדי להתחרות במפעל המשפחתי. אין ספק, שלא לזה ציפתה מייסדת החברה ואחת התעשייניות הראשונות בארץ, יונה זוגלובק.

בין בני הדור השני למשפחת זוגלובק היתה תחרות על תפקידים בחברה במשך הרבה שנים. הם התחדדו והוציאו את הכביסה החוצה, עם פטירתה של סבתא זוגלובק, בערב פסח אשתקד, בגיל 90. הירושה שהותירה אחריה, רכוש פרטי ואחוזים בחברה, הפכה כר פורה לסכסוכים והוציאה אותם לאור.

בצוואתה, ציוותה יונה זוגלובק את כל רכושה לבניה עמי וחנן - שכעת, בניגוד לצוואתה, פורש מהחברה. הצוואה נישלה את ראובן משכית, חתנה של יונה, ואת בתה יעל, "עקב האיומים שאיים (משכית) עלי ונסיונותיו לגרום שאשנה את צוואתי והלחצים שהפעיל עלי ועל ילדי, וכן עקב חבירת בתי יעל עם ראובן נגדי בלחצים עלי", כתבה בצוואתה יונה זוגלובק. מניותיה, פורסם אז, לא שינו את מאזן הכוחות בין הבעלים של החברה, אבל היורשים התפצלו לשני מחנות ברורים והחלו לנהל מו"מ להוצאת אחד מהם מהחברה, בשיטת במב"י.

בזירה המשפטית, לקח כל מחנה לעצמו עורכי דין: יעל וראובן את עו"ד יוסי כהן, חנן ועמי את עו"ד רם כספי. בזירה התקשורתית בחרו ביועצי תקשורת נפרדים - יעל וראובן את רני רהב, שטיפל ביחסי הציבור של החברה עצמה, חנן ועמי לקחו את יובל פלג. השלב הבא היה הקרב על ליבם של העובדים.

חנן זוגלובק, שהשעה עצמו בשנה שעברה מניהול בתשלובת עד לסיום ההתמחרות, העביר אז מכתב רשמי לעובדים שמסביר את החלטתו. למחרת שיגר משכית איגרת לעובדים, שמייחסת לחנן ניסיון לערב אותם בפעילות של הסיינטולוגיה, שנטען שהוא מעורב בה אישית. משכית אף הציע לסייע אישית לכל עובד שחש שמאיימים עליו או כופים עליו לחבור לכת.

ההתמחרות המשיכה, ובמשך כמה חודשים היה שקט בזירה הזוגלובקית, עד השבוע השני של ינואר. משכית ערך מסיבת עיתונאים, כדי להציג את הקו החדש של מוצרי הטופו של החברה. חנן ועמי, עדיין בעלי מניות, ועמי עדיין בעל תפקידים בחברה, לא הוזמנו, אבל הגיעו, מצוידים בעורך דין ואשת יחסי ציבור. בקשתם להיכנס לאולם מסיבת העיתונות בבית סוקולוב בתל-אביב נדחתה והצעקות הפכו לתיגרת ידיים קצרה, בעיקר של דחיפות, מול אולם מלא עיתונאים. התקרית הסתיימה בשריטה נוספת לתדמית החברה ובתלונות במשטרה.

מאז נרשם עוד פרק של שקט יחסי, עד לפני שבועיים, כאשר "ידיעות אחרונות" חשף את פרשת הבשר הממוחזר ומשרד הבריאות שלל, בתגובה, מהחברה את תו האיכות - גם אם ציין שאין סכנה בבשר. הפעם מדובר היה לא רק בנזק תדמיתי אלא גם בנזק כלכלי, שהוערך ברשתות השיווק בירידה של 20% במכירות מוצרי החברה. זוגלובק השעתה את מנהל התפעול האחראי ועוד 30 עובדים ונקלעה לפרשה מביכה נוספת, כאשר חוקרים פרטיים שנשלחו לעקוב אחרי עיתונאי "ידיעות אחרונות" שחשפו את הפרשה, נחשפו בעצמם.

אגב, זו לא היתה הפעם הראשונה שנמצאו פגמים במוצרי זוגלובק. ב-1997 הורה משרד הבריאות לחברה להפסיק את פעילות קו ייצור הנקניקיות, בעקבות חיידקים שנמצאו בביקורת של המשרד - גם אם לא חיידקים מרעילים.

ייתכן שהוצאתו של חנן מהחברה, בחזות של לקיחת אחריות, אמורה לחזק את התדמית של משפחה מלוכדת, הנהלה רצינית וסוף הנזקים התדמיתיים של החברה. ייתכן - כי זה תלוי בזיכרון של הציבור, של העולם העסקי ושל חנן זוגלובק.

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988