הנקראות ביותר

קראוונים על ראש הגלבוע

בלי דיון תכנוני ובלי אישורים כחוק, הוקמה היאחזות חדשה, שמתחילה את דרכה כמחנה קיץ

אנשי תכנון וסביבה אומרים, שזו היתה שאלה של זמן בלבד עד שהנורמות לפיהן מוקמים מאחזים בלתי חוקיים ביהודה ושומרון, יחלחלו גם אל מעבר לקו הירוק.

לפני מספר שבועות, ובניגוד לדעת מוסדות התכנון, החליטה הממשלה על הקמת שורה של יישובים חדשים. אין צורך לציין כמעט, שהיישובים החדשים לא זכו לדיון מעמיק בשום מוסד תכנוני, ולכן גם לא אושרו. פרט שולי זה לא מנע מהמתיישבים, עמותת שדה בר, בחמישה קראוונים רווי סמליות, לעלות על ראש הגלבוע ולהכריז על הקמת היישוב חוחית, כאילו מדובר בגבעות השומרון ולא במדינה מתוקנת.

אז מה אם התוכנית נוגדת את תוכנית המתאר הארצית ליער? אז מה אם התוכנית אינה מאושרת? הפוליטיקאים נתנו גיבוי, ויאללה לדרך. למרבה האבסורד מתברר, שמי שתומך בתוכנית בהתלהבות רבה הוא מנהל אגף התכנון במינהל, דן סתיו, מי שאמור יותר מכל לשמור על הנורמות התכנוניות.

בתלונה שהגיש יו"ר דירקטוריון קק"ל, יחיאל לקט, למשטרה בשבוע שעבר (ד'), הוא הדגיש, שבמהלך הימים שקדמו לתלונה הוא פנה למנהל המינהל, יעקב אפרתי, לפרקליטת המדינה עדנה ארבל, ולמשרד ראש הממשלה, אך דבר לא עזר. לא רק זאת, לטענת לקט, המינהל ומשרד ראש הממשלה תומכים בהתנחלות למרות אי חוקיותה.

מהתלונה עולה, שהמינהל תמך ביישוב החדש, ואף אישר אותו במסווה של מחנה קיץ של עמותת שדה בר. לקט תוהה, ממתי המינהל מאשר קייטנות בשטחי הקק"ל.

קיראו עוד ב"גלובס"


גם החברה להגנת הטבע הגישה לבית המשפט המחוזי בנצרת עתירה מינהלית, ובה דרישה לפרק את ההתנחלות ולהחזיר את השטח לקדמותו. בעתירה טענה החברה להגעת הטבע, שיועץ ראש הממשלה להתיישבות, עוזי קרן, מודע היטב לעובדה שאיכלוס גבעת חוחית נעשה שלא כחוק, אך למרות זאת תמך במהלך, וכרוח ההתיישבות אף כינה את המתנחלים על הגבעה, "נערים צמאי חזון ואתגר".

מנהל אגף התכנון במינהל מקרקעי ישראל, דן סתיו, כתב לאנשי העמותה: "שמחתי לשמוע כי בעקבות החלטת הממשלה על הקמת המוסד שלכם על רכס הגלבוע הנכם מתכוונים לשהות באתר (המיועד לתכנון ולהקמת מוסד הקבע) ולקיים בו פעילות מחנה קיץ של חוות שדה בר".

מנכ"ל החברה להגנת הטבע, מיקי ליפשיץ: "אנו מכירים היטב את השיטה של הקמה בלתי חוקית של יישוב זמני במסווה כזה או אחר, ובהמשך את אישורו המזורז. התנהגות זו אינה הולמת מדינה נאורה ושומרת חוק, המכירה בכוחה ובריבונותה".

עקבו אחרינו ברשתות
רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
אני מאשר/ת קבלת תוכן פירסומי מגלובס
נושאים נוספים בהם תוכל/י להתעדכן
נדל"ן
היי טק
נתוני מסחר
שוק ההון
נתח שוק
גלובס TV
פרויקט מיוחד
✓ הרישום בוצע בהצלחה!