נחשפה כנופיה שהונתה את קופת האוצר בהיקף של 15 מיליון שקל

פעלה במשך שלוש שנים בסחר והפצת חשבוניות מס פיקטיוויות; ניסיון להלבין את הכסף השחור על ידי הקמת חברה פיקטיווית נוספת

חוקרי אגף המכס עצרו את בוריס בקר מחולון, כחשוד בכך שעמד בראש כנופיה מאורגנת, שפעלה בשיטתיות ובמשך שלוש שנים בסחר והפצת חשבוניות מס פיקטיוויות ובהוצאת כספים במרמה מקופת המדינה, בהיקף של 15 מיליון שקלים. השופטת רחל חוזה מבית משפט השלום בחיפה, הורתה להאריך את מעצרו ב-3 ימים.

נציג המכס, פנה היום לבית משפט השלום בחיפה, וביקש להאריך את מעצרו של החשוד ב-10 ימים. נטען כי בקר, מנהל ובעל מניות בחברת "בוריס בקר הנדסה", עוסקת באספקת כוח אדם וכי בשנים 2001-2003 הוא הקים עסקים פיקטיוויים עם שמות שונים. נטען, כי השתמש בשמם להוציא חשבוניות פיקטיוויות לחברתו, למרות שלא בוצעה כל עבודה. לדברי החוקר, חשוד בקר בהונאת קופת המדינה בסכום של כ-15 מיליון שקלים וכמו כן הוא חשוד בכך שניסה להלבין את הכסף השחור על ידי הקמת חברה פיקטיווית נוספת, שחשבון הבנק שלה הוא הזרים את הכסף. בחשבון זה הצטבר סכום של למעלה מ-12 מיליון שקלים.

עוד נטען, שכבר לפני שלושה ימים בוצע חיפוש בביתו והחשוד נלקח לחקירה במחלקת החקירות של מע"מ ואז הוא הכחיש את החשדות המיוחסים לו ושוחרר למחרת בערבות, בתנאים מגבילים. לדברי החוקר, ביום א', כשנודע לו שחוקרי המכס יודעים על חשבון הבנק של "חברת הקש" שהקים, הוא ניסה למשוך ממנו את כל כספיו.

בפרשה זו נעצר גם ואלרי קרפנקו, שהינו בעלים ומנהל חברת "ו. קסקד פרוייקטים" בע"מ. על פי החשד, הפיץ החשוד בין השנים 2002-2003 חשבוניות מס פיקטיוויות בהיקף של כ-17 מיליון שקלים, על אספקת כוח אדם ודרש תשומות בשל חשבוניות אלה בסכום של כ-15 מיליון שקלים.

לטענת נציג המכס, יצחק גוטמן, שימש קרפנקו חולייה מרכזית בפרשה. במהלך ההונאה, הופקדו בחשבון הבנק על שם החברה שהקים 10 מיליון שקלים וכספים אלה נמשכו במזומן על ידי חברי הרשת. החשוד נעצר ביום ה' האחרון בנמל התעופה בן-גוריון, בעת שניסה, לטענת המכס, להימלט מהארץ עם דרכון מזוייף ובסוף השבוע הוארך מעצרו על ידי בית משפט השלום בחיפה ב-6 ימים.

עוד נעצר ושוחרר בערבות בפרשה זו דמיטרי צרנומזוב מבת-ים, אף הוא בעל מניות בחברת "ביפו השקעות" אותה הקים בקר. דימיטרי חשוד בכך כי פתח חברה ברשם החברות וכן חשבון בנק, לצורך הלבנת כספים שהושגו במרמה בעקבות סחר בחשבוניות מס פיקטיוויות. במסגרת זאת, הופקדו בחשבון הבנק של חברת ביפו השקעות בסך כ-12 מיליון שקלים, במהלך השנים 2001-2003. בבקשת חוקרי המכס, שהוגשה לבית המשפט נטען, כי הוא שימש כסות להלבנת כספים בידי אחרים. בית משפט שחרר אותו ביום א' בערבות עצמית וצד ג', בהסכמת המכס ועיכב את יציאתו מהארץ.

צרו איתנו קשר *5988