מה יש לך מגורולובסקי

פנייה נרגשת למיקי איתן: אל תכעס על בג"ץ. כיצד הגינותך כשומר מפני שחיתות שלטונית מתיישבת עם התנגדותך להסרת חסינות של הח"כ החשוד בהצבעה כפולה

ושוב מיקי איתן, יו"ר ועדת חוקה חוק ומשפט, משמיע חרונו נגד התערבותו של בג"ץ בפעילות ועדות הכנסת, והפעם בעקבות כך שבג"ץ קיבל את עתירתה של התנועה לאיכות השלטון וביטל את החלטת ועדת הכנסת שלא להסיר את חסינותו של ח"כ מיכאל גורולובסקי (ליכוד), החשוד בהצבעה כפולה בכנסת בעת ההצבעה על תוכנית החירום הכלכלית במאי 2003.

הרכב מורחב של שבעה שופטי בג"ץ קבע פה אחד כי בהחלטת ועדת הכנסת שלא להסיר את חסינותו של גורולובסקי נפל פגם וכי החלטה זו חורגת ממבחן הסבירות ועל כן בטלה. השופטים הורו לוועדה לדון מחדש בהסרת החסינות.

ומה אומר איתן? "בג"ץ הצטרף למסע הדה-לגיטימציה שחוגים מסוימים מנהלים נגד הכנסת. זו עליית מדרגה באקטיביזם של בית המשפט נגד הכנסת שעלול להוביל לעימות".

ובכן, ח"כ איתן, צפיתי בך מתבטא בחריפות נגד המשמעות הציבורית של התנהגות שרון ובניו ב"פרשיות השחיתות" האחרונות, ואהבתי את עוז רוחך ואומץ לבך. ואולם לא ברור לי כלל ועיקר כיצד הגינותך כשומר מפני שחיתות שלטונית עולה בקנה אחד עם קריאתך לחבריך בוועדת הכנסת להצביע נגד הסרת החסינות של גורולובסקי. "בכך הכנסת תכבד את החלטת הבג"ץ לקיים הצבעה חוזרת אך תכבד גם את עצמה בכך שתעמוד על דעתה הקודמת". האם המלחמה בבג"ץ מקדשת הכל? לדעתי לא ולא.

מיקי איתן, אתה בין אלה שמסוגלים לחשוב נכוחה. כדי שהתנהגותך האבירית משהו תיתפס כהתנהגות ערכית מהותית, ולא ניסיון לסגור חשבון עם בג"ץ או עם שרון תוך כדי איתות לבנימין נתניהו על נאמנות מתחסדת, הייתי מצפה ממך לפחות שתביט במראה שלך כמייצג את חברי הכנסת. אתה הרי מסוגל לזה.

בחרת לשמור על ריבונותה של הכנסת למול נגיסותיו של בג"ץ? מאה אחוז. ואולם האם חשבת לרגע קט מדוע בג"ץ עושה זאת? נכון, מחקרים מצביעים על כך שבג"ץ ממקסם עוצמה אל מול הכנסת אבל אתה יודע שזו לא הסיבה העיקרית להתערבותו. הסיבה העיקרית היא חוסר היכולת שלכם, חברי הכנסת, למשול. לקבל החלטות במגוון תחומים.

אי משילות זו, כפי שמכונה בספרות המחקרית, תחילתה עוד בשנות ה-70 כבר ב-1968 חוקקתם את חוק ועדות החקירה והעברתם למוסד מעין-שיפוטי את היכולת להכרעה בסוגיות שנויות במחלוקת. ואת מי שמתם בראש? נכון, שופט בית משפט עליון. פשיטא, בית המשפט כבר אז נהנה מאמון ציבורי פי 4 מכם.

האבסורד הוא שבעוד ועדת החקירה הראשונה (ועדת זוסמן, 1969) דנה בנושא השריפה במסגד אל-אקצה (21.8.69) הרי שלאחר שנתיים דנה ועדת עציוני ב... לא תאמין: תשלומי כסף להטות משחקים בליגה הלאומית בכדורגל. נו באמת. ומה אתה חושב, בעיית האי-משילות נפתרה? נהפוך הוא, היא החמירה עד כדי כך שהעם החליט על המלכתו של בג"ץ במקומכם, והוא קיבל את המשימה עם לא מעט היסוסים, תוך כדי תמרונים אינספור והמצאות של שיטות השעיה, דחייה, הצהרה, "השכבת תיקים" וכיוצ"ב. אז אל תאשים אותו. אם תאשים את הציבור, אסכים איתך. אבל אל תשתמש בזה כתירוץ. טול קורה מבין עיניך, הנף את דגל האחריות האישית. כך תזכה לאהדה גדולה יותר. *

ד"ר מידני הוא מזכיר האגודה למדע המדינה

צרו איתנו קשר *5988