קשיים להשתלטות של שפרינגר על פרוזיבנסאט: סבן ושותפיו לא ממהרים

סבן והקרנות שרכשו 72% מחב' השידורים לפני שנתיים, טרם החליטו אם לממש רווחיהם שנשחקו השנה

אחרי חודשים של דיונים, ניסיונותיה של חברת ההוצאה לאור הגרמנית אקסל שפרינגר להגדיל את אחזקתה בחברת השידורים פרוזיבנסאט.1 שבשליטת קבוצת משקיעים בראשות חיים סבן, נכשלו עד כה. חברי קבוצתו של סבן ממשיכים להתווכח על מחיר העסקה, וכעת הם גם שוקלים מחדש את מכירת אחזקותיהם, מסרו לרויטרס מקורות יודעי דבר.

המשקיעים בראשות חיים סבן רכשו את השליטה בפרוזיבנסאט, חברת השידורים המסחריים הגדולה בגרמניה, מידי אימפריית המדיה פושטת הרגל קירש באוגוסט 2003, והם התפתו בחודשים האחרונים לממש את השקעתם המקורית, 525 מיליון אירו, שכמעט הכפילה את ערכה במונחי מניית החברה. שותפיו של סבן הן קרנות ההשקעה הפרטיות ביין קפיטל, הלמן אנד פרידמן, תומאס פרובידנס ועוד. הקרנות הללו וסבן רכשו 72% ממניות ההצבעה של פרוזיבנסאט, במחיר 7.5 אירו למניה, לפי שווי חברה של 1.3 מיליארד אירו, כאמור באוגוסט לפני שנתיים. אתמול נסחרה המניה ב-14.25 אירו.

המו"ל של בילד

שפרינגר, המו"ל של היומון-צהובון הנפוץ בגרמניה, בילד, מתכננת לממש את חלומו של מייסדה המנוח, ולהוסיף תחנות טלוויזיה לתיק נכסי התקשורת שלה. שפרינגר מחזיקה כעת ב-12% ממניות פרוזיבנסאט, שמפעילה את ערוצי הטלוויזיה פרוזיבן, סאט.1, קבל 1 ואן-24 (חדשות) ואתרי אינטרנט אינטראקטיביים.

אבל שני הצדדים, קבוצות של סבן ושפרינגר, מתווכחים על מחיר העסקה, שמתחילה להזכיר את ההשתלטות המפרכת של קבוצת סבן על פרוזיבנסאט, שהיתה שיחת היום בגרמניה בשנים 2002-2003. "רחוק מלהיות ברור שהם הולכים למכור, וזו בהחלט לא עומדת להיות עסקה שתוכרז בימים הקרובים", אמר אחד המקורות יודעי הדבר.

מיתון מחודש

מניית פרוזיבנסאט נחלשה ב-10% מהשיא שלה השנה בעקבות כניסתו המחודשת של ענף הפרסום בגרמניה למיתון, ולכן תוהים כמה מהמשקיעים אם לא מוטב להחזיק במניות עוד פרק זמן, עד שהמצב ישתפר.

למרות ששפרינגר עשויה להתחיל את בדיקת הנאותות (דיו-דיליג'נס) לפרוזיבנסאט כבר השבוע, מקור נוסף אישר שישנן עדיין בעיות רבות שטרם נפתרו, שיכולות לגרום לביטול העסקה. עם זאת, אותו מקור אמר גם שישנה סבירות לכך שעסקה תצא לדרך בסופו של דבר.

סבן מהסס

למנכ"ל שפרינגר, מתיאס דופנר, יש בעיות בפני עצמן. הוא חייב להשיג עסקה שלא תכביד על מאזני שפרינגר, ולא תדלל את אחזקתה של פרידה שפרינגר, אלמנתו של המייסד שהלך לעולמו לפני כמה שנים. דופנר אמר בעבר שייתכן ששפרינגר, שאין לה חובות, תגייס הון בהלוואות או אג"ח, אך אנליסטים סבורים שהוא לא יוכל לגייס יותר ממיליארד אירו בחוב נקי.

מה שלא ברור בעסקה אפשרית היא עמדתו של חיים סבן עצמו. המיליארדר האמריקני-ישראלי מצהיר שהוא ימשיך להחזיק במניותיו בפרוזיבנסאט, גם אם שפרינגר תהיה בעלת השליטה בסופו של דבר. ההערכה היא שסבן לא ישמור על אחזקתו במקרה כזה.

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988