רוע מוביל לעוד רוע

קו ישיר נמתח בין מעצרים מינהליים להזנה בכפייה, וחוזר חלילה. פלא שכל-כך חם הקיץ

בית כלא רימונים / צלם: קובי קלמנוביץ'
בית כלא רימונים / צלם: קובי קלמנוביץ'

א. קראתי שהשחקנית יעל אבקסיס והסופרת צרויה שלו החלו לצום מול בית ראש הממשלה בירושלים למען חידוש התהליך המדיני. הצום, למדתי, הוא חלק ממהלך של תנועת "נשים עושות שלום" שנמשך כבר חודש תחת השם המוזר למדי "צום איתן".

לא ידעתי על התנועה ועל הצום עד השבוע, אבל עכשיו כשאני יודע, יש רק עוד שני דברים שמעניין אותי לדעת: מתי בדיוק יתחילו להזין את יעל אבקסיס בכפייה, ומה השיטה שתיבחר עבורה: זונדה באף, צינור לגרון, מזרק לקיבה או צינורית דרך עורק המפשעה?

אחרי הכול, את מי מעניין מה בדיוק יעשו למוחמד עלאן, שובת הרעב הפלסטיני (אחד מעשרות) שהמדינה רוצה להזין בכפייה ולשם כך משפילה את עצמה, מעבירה אותו מבית-חולים לבית-חולים ומנסה להכריח רופאים לבגוד בשבועתם. בואו נאמר את האמת, מדובר בערבי, וזה נורא-נורא משעמם.

אבל יעל אבקסיס מוזנת בכפייה - אייטם פצצה! אני כבר רואה את כל הרופאים במדינה רבים ביניהם: אני רוצה. לא, אני רוצה. אני הייתי קודם. אני יותר בכיר. אני מלאך בלבן. טוב, בסדר, אז ביחד - אתה תחזיק אותה חזק, אני אאזוק אותה למיטה, את הזונדה נדחוף כאיש אחד ואחר-כך נחלוק בתהילה: אתה תתראיין ב"אולפן שישי", ואני אהיה על השער של "7 ימים". סגרנו? סגרנו.

כן, אני יודע, זה בחיים לא יקרה. למה? כי יעל אבקסיס יהודייה (גם אם שמאלנית, מה שקצת מוריד את דירוג היהדות שלה), ולא יעלה על הדעת שיהודי יזון בכפייה יהודי, איפה נשמע כדבר הזה?!

ב. איפה נשמע כדבר הזה, אתם שואלים? רק השבוע נשמע כדבר הזה בהרי יהודה ובחוצות ירושלים: שר הביטחון משה (בוגי) יעלון חתם ביד קלה ובזרוע רפויה על צו מעצר מינהלי ל-6 חודשים לשני פעילי הימין הקיצוני מאיר אטינגר ואביתר סלונים, החשודים במעורבות בפעילות טרור יהודי.

כמובן שאין לי שום בעיה עם עצם העובדה שברנשים מהסוג הנ"ל, וכמובן טרוריסטים פלסטינים המבקשים את נפשי, נעצרים ונכלאים. אבל למעט מקרים מובהקים של פצצות מתקתקות או איך שקוראים לזה, מעצר מינהלי הוא דבר רע, רע מוחלט וחד-משמעי. גם אם סיבתו ותוצאותיו יכולות להיות טובות. ובכל מקרה, העניין הוא שמה שנעשה לערבים, מגיע אחר-כך גם ליהודים. זו לא עמדה חדשה או מקורית שלי - היא הובעה חזור והבע, אבל להרבה מדי אנשים היה פחות מדי אכפת. ערבים כולה, מה העניין.

אבל בין שתי נקודות עובר רק קו ישר אחד. ככה זה עובד וזה לא יכול לעבוד אחרת. שלשום מעצר מינהלי לערבים חשודים בטרור, אתמול מעצר מינהלי לערבים שסתם לא באים טוב בעין, היום ליהודים קיצוניים, מחר ליהודים קיצוניים פחות, מחרתיים תבדקי טוב-טוב לפני שאת פותחת את הדלת, אולי הם באים לקחת אותך. סיבה תמיד תהיה.

נביאי זעם חוזרים וטוענים כבר עשורים שזה בדיוק מה שיקרה, והנה - זה קרה. גם הדבר הכי לא סביר מסתבר לו בסוף. אותו כנ"ל יחול גם על הזנה בכפייה. גם הוא רע. רע מוחלט וחד-משמעי. כל הסיבות והטיעונים שמנסים להצדיק את הדבר הזה בשלל פליק-פלאקים תמוהים ומיתממים לא מחזיקים מים. אין אפילו טעם למנות אותם או לענות להם.

אז יעל אבקסיס: כדאי מאוד שתתחילי להתכונן, כפרה. אחרי הכול, אנחנו לא ג'ונגל, זו מדינת חוק פה, כן?! ואין אצלנו אפליה. יהודי וערבי אותו דבר.

ג. אם גם אתם חובבי מעגליות ואירוניה, כמוני, תוכלו למצוא אותן בשתי נקודות: האחת - שובתי הרעב הפלסטינים שאותם רוצה מדינת ישראל להזין בכפייה שובתים רעב נגד המעצרים המינהליים.

יש משהו יפה בלראות איך רוע אחד מוביל לרוע הבא, לא ככה? שלטון בעם אחר מוליד מעצרים מינהליים שמולידים הזנה בכפייה. שלטון בעם אחר (ואני בכוונה לא משתמש במילה שמתחילה באות כ') מוליד מנטליות שזוחלת לשלטון בעם שלך, שמוליד גידולים מהסוג של אטינגר וסלונים. אתה חייב לכבד את כוחות הטבע.

הזליגה הזו תימשך: היום שר הביטחון חייב לחתום על מעצר מינהלי ליהודים, בעוד שעל מעצר מינהלי לפלסטיני מספיקה חתימה של קצין בכיר, אבל בקרוב תספיק חתימה של קצין בכיר לעצור יהודי וחתימה של אפסנאי לעצור פלסטיני, אחר-כך אולי פשוט יבוטל הצורך בחתימה. אחרי הכול, חבל לבזבז נייר. זה נורא מזיק לסביבה.

הנקודה השנייה היא שאני מת, פשוט מת, על השם שנתנה המדינה לחוק הזנה בכפייה: "החוק למניעת נזקי שביתת רעב". גדול, לא? מכבסת המילים בשיא תפארתה - היא תוריד כל כתם ותלבין גם עינוי. זו בכלל לא הזנה, והיא בטח לא בכפייה, כל מה שאנחנו עושים זה רק לנסות ולמנוע נזקים שהאנשים האלה מנסים, בחוסר המודעות שלהם, לגרום לעצמם.

וגם זה קשור קשר בל-יינתק למעצרים המינהליים. ראו את הקסם: חוק "סמכויות שעת חירום" מאפשר את תקנת המעצרים המינהליים, אבל רק בשעת חירום. אלא שמצב החירום בישראל מעולם לא בוטל, ולכן תמיד אפשר לקחת את מי שרוצים למעצר מינהלי. נפלא. עכשיו צריך רק לשנות את השם "תקנת מעצר מינהלי", שם עם צליל מעט קר ואכזרי, למשהו כמו "תקנה להגנה מפגעי קרינת השמש בגבעות יהודה ושומרון" - והכול יהיה הרבה יותר פשוט ונעים.

ד. ואפרופו נזקי השמש: מעבר לא בלתי מגושם מהקטן לגדול. כי אף שישראל היא במרכז העולם, הרי שהעולם די גדול. נדמה לי שבערך מה שקורה פה עם נבואות הזעם המתגשמות אחרי שנים של אדישות בנוגע לזליגה של המעצרים המינהליים, קורה עכשיו עם מה שמכונה ההתחממות הגלובלית.

כבר שנים אנחנו חיים עם נבואות החורבן על מה יקרה לעולמנו, עד שכבר הפכנו אדישים (או לפחות אני קצת הפכתי), אבל הנה, פתאום נראה שזה קורה. חצי השנה הראשונה של 2015 היא החמה ביותר בהיסטוריה המתועדת, ורוב המומחים טוענים כי כמעט ואין אפשרות ששנת 2015 כולה לא תהיה השנה החמה בהיסטוריה (המתועדת). השנה שמחזיקה בשיא, נכון להיום, אגב, היא שנת 2014.

אני מביט סביב: גל חום מטורלל באירופה, באסיה, איפה לא. באינטרנט יש שלל סרטונים מוזרים ביותר מהימים האחרונים על יצורי מעמקים שבגלל עליית הטמפרטורות עולים אל פני הים: תנין ענק בארצות-הברית, דיונון מפלצתי ברוסיה ויצור מסתורי מאוד באנגליה. בים הארקטי נמסים קרחונים, והלב נשבר מול תמונות של אלפי כלבי ים נפלטים אל החוף ומתים מהחום. אני קורא כתבות על כך שגופנו לא מותאם להתמודד עם שינויי אקלים קיצוניים ומגיב בשלל מחלות מהגיהינום שגורמות למיני מיתות משונות.

אז מה, יכול להיות שהפעם זה סוף-סוף קורה? האם אנחנו עדים להתגשמות כל נבואות הדרעק? האמת שאני מרגיש ממש בר-מזל לחיות בעידן הזה: אני עיתונאי כשהעיתונות המודפסת קורסת, ישראלי כשהדמוקרטיה מידרדרת, ובן אדם כשכדור הארץ רותח. לפעמים מתגנבת ללבי התחושה שזה הכול בגללי. זה אני שהבאתי את הנאחס. חייב לבדוק את המזוזות.

ה. אולי הצפת ענייני האקלים היא רק תגובה לא מודעת לאירוע שקרה לפני פחות מחודש (היסטוריה עתיקה): הטלסקופ "קפלר" איתר כוכב-לכת קצת יותר גדול מכדור הארץ עם שמש קצת יותר גדולה משלנו במרחק של 1,400 שנות אור, שייתכן שניתן לחיות בו. אולי כל הידיעות על ההתחממות הן רק תרגיל פרסומי שנועד למכור נדל"ן על קפלר-b452, שמו של הכוכב.

הלוואי. זה לא יקרה בימי חיי לצערי, אבל אני נורא מקווה שכשזה יקרה, ונעבור מכדור הארץ אל בית חדש, ניקח איתנו רק את הדברים הטובים, ואת הדברים הרעים - מניעת נזקי שביתות רעב, הגנה מפני קרני השמש ביהודה ושומרון ואחרים - נשאיר מאחור כנחשים שהשילו את עורם הישן, כילדים שהשירו את שיני החלב שלהם. כי עולם טוב יותר הוא לא רק אפשרי, הוא הכרחי.

רוע מוביל לעוד רוע
 רוע מוביל לעוד רוע

צרו איתנו קשר *5988