סולאנה בירושלים: מדאיג ששר מזהיר מפינוי מאחזים

"מפת הדרכים" חיה וקיימת מבחינתה של אירופה ועל שני הצדדים לממשה לאלתר. כך הבהיר היום (ה') חוויאר סולאנה, מי שאמון על יחסי החוץ והביטחון באיחוד האירופי, בפגישה עם שרת החוץ, ציפי לבני בירושלים.

"מבחינתנו, מפת הדרכים עדיין קיימת ויש חובה גם לישראל וגם לפלשתינים לעמוד בהתחייבותם לשלב הראשון בה. אני מודאג מכך ששמעתי את אחד השרים הישראלים אומר שאין לגעת במאחזים ובהתנחלויות", ציין סולאנה, בתגובה מרומזת על צירופו של אביגדור ליברמן לממשלה.

"יש תחושה של קיפאון", הוא הדגיש והוסיף: "אנחנו רוצים ליצור תנועה קדימה לעבר דיאלוג, למען התקווה. אנו באיחוד האירופי פועלים כדי לייצב את האזור ואת המצב הסבוך בו, על מנת להביא למצב יותר בטוח לשני העמים. השורה התחתונה היא: שתי מדינות לשני העמים, אשר יחיו בשלום ובביטחון, על פי עקרונות מפת הדרכים".

השרה ציפי לבני אמרה שיש לשנות את המצב בשטח, לחזק את אבו-מאזן ולהעביר מסר לעם הפלשתיני שאפשר לשנות, "אך כל זה לא יכול להתרחש כל עוד החמאס שולט בחייהם".

בנימה אופטימית, היא טענה שיש תוצאות לעמדה התקיפה, בכל הנוגע לתנאי הקוורטט: "למרבה ההפתעה של מי שהטיל בכך ספק, התנאים האלה פועלים ואנו כבר רואים שינוי, שינוי של המצב בשטח ובתוך האוכלוסייה הפלשתינית. הקיצונים שם אינם יכולים לעשות כל מה שהם רוצים".

לבני ביקשה גם להדגיש את האיום האיראני, לקראת דיון בהצעה האירופית בדבר סנקציות במועצת הביטחון: "העולם לא יכול להרשות לעצמו איראן גרעינית, ויש לנקוט את הצעדים הנדרשים כדי למנוע מהם טכנולוגיה גרעינית", היא ציינה והוסיפה: "אנו מאמינים שיש לנקוט סנקציות נגד האיראנים, כדי לגרום להם להבין שהעולם לא יכול לקבל את המשך פיתוח הגרעין. העולם גם צריך להבין שאין לחכות לרגע שבו תהיה הפצצה, אלא צריך לטפל בבעיה עוד במהלך תהליך ההעשרה".

סולאנה התייחס בקצרה לנושא האיראני והבהיר, כי מבחינת האיחוד האירופי האחריות מוטלת על מועצת הביטחון. "הנושא כולו בתהליך של בדיקה וטיפול", הוא ציין.

סולאנה גם נפגש היום עם המשנה לראש הממשלה, שמעון פרס. במהלך הפגישה ביקש סולאנה לפתוח את המעברים ברצועת עזה, אך פרס הבהיר, כי נושא פתיחת המעברים תלוי במצב הבטחוני.

צרו איתנו קשר *5988