משפחת המבורגר מציגה את היורש בקבוצת הראל

בן המבורגר מונה למנכ"ל הראל פיננסים ולמנכ"ל הראל בית השקעות " יאיר המבורגר ימשיך לנהל את הראל בחמש השנים הקרובות - ועד אז יכשיר את אחיינו לתפקיד

קבוצת הביטוח והפיננסים הראל, שבשליטת משפחת המבורגר, הציגה היום (ד') לראשונה את היורש המיועד לעסקי המשפחה: בן המבורגר, אשר מונה למנכ"ל הראל פיננסים ולמנכ"ל הראל בית השקעות. בן המבורגר הוא בנו של גדעון המבורגר, נשיא הקבוצה, ואחיינו של יאיר המבורגר, היו"ר.

בן המבורגר סומן כיורש כבר לפני חצי שנה, אז החל את דרכו בקבוצה כדירקטור בב.ס.ס.ח. מנובמבר האחרון הוא משמש כדירקטור וסמנכ"ל בהראל השקעות. עתה הוא מתמנה לתפקידי ניהול מרכזיים בקבוצה, בהם ניהול זרוע הפיננסים שלה, שכוללת את קרנות הנאמנות פיא.

בן המבורגר ימלא את תפקידו של גיל הוד, שפרש לאחרונה מניהול הראל בית השקעות, וימלא תפקיד שטרם אויש כמנכ"ל הראל פיננסים. יו"ר הראל פיננסים, מוקי אברמוביץ, ימשיך בעבודתו ויסייע לבן המבורגר בניהול הפעילות פיננסית הענפה.

"עזיבתו של גיל הוד והאיום הנובע מהאי-ודאות מצד רשות ני"ע על החברים מיקי צבייר ומאיר מזוז, גרמו לאי שקט במערכת. על מנת לייצבה החלטנו למנות את בן המבורגר למנהל הראל פיננסים והראל בית השקעות", אמר היום יאיר המבורגר. "בכך אנו מעבירים את המסר הבא: משפחת המבורגר מעמידה כמנהל הקבוצה בחור שמשדר יציבות. יש לנו כוונה שהוא יקים שם חבורה של צעירים שיהיו 'סיירת מטכ"ל' של שוק ההון עם סכין בין השיניים שיסתערו על השוק. באמצעות זה נרגיע את המערכת. נעשה את השינויים הללו ונמנף את יכולתנו בקבוצה על מנת להגיע למקום מוביל בשוק הפיננסי, בדומה למעמדנו כחברה השלישית בגודלה בענף הביטוח", הוסיף.

המבורגר נכנס לתפקיד על רקע שינויים גדולים הצפויים להתבצע בקרוב בקרנות הנאמנות של הראל פיננסים. כיום מנהלים את פיא מיקי צבייר וסגנו מאיר מזוז. השניים צפויים לסיים את תפקידם על רקע פרשת טובות ההנאה של יועצי בנק לאומי, בדומה לאירועים שליוו את פרישתם של גבי רביד ודני זילביגר מפסגות אופק.

בהקשר זה מביעים בהראל תמיכה בשניים ומבהירים כי בכוונתם להשאירם בתפקיד בכיר במערך הפיננסים של הקבוצה, ככל הנראה כיועצים בכירים. "בכל קונסטלציה שלא תהיה, שניהם יישארו במערכת כפי שיתיר החוק, והוא יתיר. הם לא יודחו וזה ברור", אמר יאיר המבורגר. "כוונתנו למצוא דרך לנצל את ניסיונם ויכולתם לטובת החברה, וברור שיש אפשרויות לכך". כפי הנראה, בין הראל לבין רשות ני"ע הושגו הבנות לפיהן צבייר ומזוז יוכלו לשמש בתפקידיהם ארבעה-חמישה חודשים לאחר שיוגש כתב אישום כגדם.

תחומים חדשים

את הליך החפיפה של בן המבורגר הוביל בחודשים האחרונים גבי פרל, סגן יו"ר הראל ונציג משפחת סמפוארנה, שרכשה לפני פחות משנה 20% מהראל, והאיש שחתום על הקמת כלל פיננסים. כעת יצטרף להליך החפיפה גם מוקי אברמוביץ.

במסגרת עסקת סמפוארנה התחייב יאיר המבורגר להישאר בתפקיד ניהולי פעיל במשך חמש שנים, כלומר עד יוני 2011.

עצם הכשרתו של היורש של משפחת המבורגר בתחום הפיננסים ולא בתחום הביטוח, משדרת את השינוי במרכז הכובד בשוק הביטוח מעבר לתחום הביטוח המסורתי. "מנוע הצמיחה העתידי שלנו הוא בפיננסים ובסינרגיה של פעילויות אלו עם הביטוח. מצד שני, מנוע תזרים המזומנים שלנו כיום ובעתיד הוא תחום הביטוח", אמר יאיר המבורגר.

"כוונתנו היא למנף את רכישת פיא ולקדם משמעותית את הראל בית השקעות והראל פיננסים לאחד מהגופים המובילים בשוק ההון הישראלי", אמר היום בן המבורגר. "כיום, בית ההשקעות שלנו קטן מדי לטעמנו והיינו שמחים לראות אותו צומח בקצב מהיר יותר בשנים הבאות". לדבריו, בכוונת הראל בית השקעות להיכנס לתחומים חדשים כגון הקמת קרן גידור בשיתוף בית ההשקעות מטריקס אי.בי.סי ופיתוח סטרקצ'רים.

בהתייחסו לאפשרות להכניס שותף לפעילות הפיננסים של הראל, אמר יאיר המבורגר כי "כל האופציות פתוחות, אולם קודם כל אנחנו רוצים לייצב את המערכת. עד כה לא מיצינו את אפס קצהו של הפוטנציאל הקיים".

הראל בית השקעות, הזרוע הפיננסית של חברת הביטוח הראל, עוסקת בניהול תיקים, בקרנות נאמנות, בקופות גמל, בשירותי ברוקראז' ובמסחר במט"ח. כמו בתי השקעות של חברות ביטוח נוספות, הרחיבה החברה את פעילותה בשנה החולפת כשרכשה את חברת קרנות הנאמנות פיא מבנק לאומי. בפיא מנוהלים כיום נכסים בהיקף של כ-14.2 מיליארד שקל.

האח הבכור, גדעון המבורגר (61)

גדעון, גידי בפי המשפחה, נשוי לחני ולהם שלושה ילדים, ביניהם בן המבורגר. גדעון המבורגר ניהל את סוכנות הביטוח המשפחתית בשנות ה-70, עד לרכישתה על ידי חברת הביטוח ב-1977. בעבר היה יו"ר פעיל בסהר-ציון וכיום הוא מכהן כנשיא חברת הביטוח הראל ומוביל את תחום הביטוח האלמנטרי.

הוא מתמחה בביטוחי משנה וקשריו עם מבטחי משנה בעולם מצוינים ושווים להראל הרבה מאוד. כמו כן, הוא משמש כיו"ר איגוד חברות הביטוח. המבורגר נחשב לוורקהוליק, אך עם זאת, הוא פעיל מאוד בקהילה ומשמש גם כדירקטור במכון ויצמן למדע, כנשיא לשכת המסחר ישראל-שווייץ, כחבר בחבר הנאמנים של המכללה האקדמית נתניה וכחבר בהנהלת וראיטי.

ראש המשפחה, יאיר המבורגר (59)

יאיר המבורגר קרוי על שמו של יאיר שטרן, מפקד הלח"י. המבורגר נשוי לאילנה כבר 37 שנים, כאשר לפני כן היו בני הזוג חברים במשך שבע שנים. לשניים יש חמישה ילדים ומספר נכדים.

יאיר המבורגר נחשב לרוח החיה מאחורי קבוצת הראל ועומד בראש המשפחה. יאיר, אחיו גדעון ואחותו נורית (מנור) מחזיקים במשותף, דרך חברת גין, את השליטה בקבוצת הראל השקעות, קבוצת הביטוח השלישית בגודלה, אחת מהחברות הרווחיות ומניבות הערך ביותר בישראל. שווי אחזקותיהם מסתכם בכ-480 מיליון דולר.

משפחת המבורגר מאוד מאוחדת ומלוכדת ומקבלת את ההחלטות במשותף. עם זאת, מנהיגותו של יאיר מתקבלת ללא עוררין והחלטותיו זוכות לתמיכה וגיבוי של גדעון ונורית.

ב-1975 ייסד המבורגר את חברת הביטוח הראל המשמר והיה המנכ"ל הצעיר ביותר של חברת ביטוח בישראל. השותפה של המבורגר בהראל המשמר היתה יהודה, חברה בת של ציון. כעבור 25 שנים ישתלט המבורגר על ציון. ב-1982 הונפקה הראל המשמר בבורסה, לפי שווי שוק של 32 מיליון דולר. כיום היא נסחרת במדד המעו"ף לפי שווי של 1.2 מיליארד דולר.

ההורים, ארנסט (1908-1984) ומרגוט (1913-1995) המבורגר

מרגוט עלתה מברלין ב-1935, לאחר שקיבלה מבעל בית המסחר בו עבדה את הסרטיפיקט שלו. לימים האיש נספה עם משפחתו בשואה. מרגוט החלה לעבוד כמזכירה בסוכנות ביטוח קטנה בשם "המשמר שירות לביטוח" ברחוב רוטשילד 33 בתל-אביב, שהיתה בבעלות ד"ר הרברט ברי.

ארנסט, רביזיוניסט מושבע, אלוף מכבי פרנקפורט באגרוף, הגיע ארצה למכבייה הראשונה בשנת 1932 ולאחר מכן עלה ארצה. ב-1935 נכנס לסוכנות כדי לקנות ביטוח ופגש את מרגוט. הפגישה הסתיימה בחתונה ולזוג נולדו שלושה ילדים - יאיר, גדעון ונורית.

ב-1939 מכר ד"ר ברי את סוכנות הביטוח להמבורגרים, בתמורה לכך שיתחייבו לטפל בבנו, שסבל מפיגור, עד יום מותו. בני הזוג עשו כן במשך 17 שנים תמימות. בית הספר למינהל עסקים וביטוח במכללה האקדמית נתניה קרוי על שם ארנסט ומרגוט המבורגר.

האחות הקטנה ובעלה, נורית (53) ויואב מנור (55)

לבני הזוג מנור יש חמישה ילדים וארבעה נכדים. הם מתגוררים בכפר שמריהו, בשכנות ליאיר המבורגר. נורית מנור עבדה בעבר בחברת הראל המשמר בתחום התביעות והיתה יד ימינה של מרגוט המבורגר. כיום היא אינה ממלאת כל תפקיד בקבוצה.

יואב מנור הוא מהנדס אלקטרוניקה בהשכלתו. מנור משמש כדירקטור בהראל מאז הנפקתה ב-1982. הוא עסק בביטוח אלמנטרי ושימש כמשנה למנכ"ל סהר. כיום מכהן מנור כמשנה למנכ"ל הראל ביטוח ומשנה למנכ"ל הראל השקעות. הוא מכהן גם כיו"ר דירקטוריון הראל המשמר מחשבים.

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988