הטובה במגזר? מיטב - מניית הפועלים היא המועדפת שלנו, גם אם הבנק יפריש עוד מאות מיליוני שקלים

מיטב על טבע - "סיפור של צמיחה סולידית לטווח הבינוני במחיר סביר"; בענף הנדל"ן המניה המועדפת על כלכלני מיטב היא אלרוב נדל"ן

הרווח הנקי המצרפי של 100 החברות הגדולות בת"א ברבעון השלישי הסתכם לסך של כ-11.7 מיליארד שקל, גידול של כ-5% בהשוואה לרבעון מקביל. כך עולה מניתוח של כלכלני מיטב.

לדבריהם, המדד הגבוה, שעלה בשיעור של 2.5% לעומת עלייה של 1.5% בלבד ברבעון המקביל, הביא חברות רבות לרשום הוצאות מימון גבוהות במיוחד. הענפים העיקריים שנפגעו מכך הם ענפי האחזקה, מזון וטקסטיל.

מנגד, כלכלני מיטב מדגישים כי למרות הדולר הנמוך, הצליחו מרבית החברות היצואניות להתמודד יפה עם התיסוף החד בשער השקל.

עוד מציינים במיטב כי במהלך הרבעון החולף, ריחפה מעל שוק ההון עננה בדמות משבר הסאב-פריים בארה"ב ומשבר האשראי בכלל, שעורר תהיות רבות בנוגע לעומקו ולהשפעתו על שאר העולם.

ניתוח לפי ענפים

בנקים - במיטב אומרים כי רבעון אחר רבעון הצליחו הבנקים להוכיח את עוצמתם, כשהם מצליחים לעקוף את המכשולים שבדרך ולהציג שיפור בתוצאות העסקיות. ברבעון החולף צץ מכשול נוסף, בדמות עומק החשיפה למשבר המשכנתאות ומכשירים אחרים (SIV) בארה"ב. מנימוקים חשבונאיים, ההשפעה באה לידי ביטוי בעיקר דרך ההון העצמי ורק במידה מועטה בדו"ח רווח והפסד. עם זאת, השפעות אלו היו מינוריות ביחס לשיפור שנרשם במגזר. זאת, הן על רקע אירועים חד פעמיים, כגון המדד הגבוה, והן כתוצאה משיקוף עוצמת הצמיחה במשק הישראלי שבאה לידי ביטוי בירידה בהפרשות לחובות מסופקים.

כלכלני מיטב מציינים כי מכל מניות המגזר, מניית בנק פועלים היא המועדפת עליהם: "בעוד אנו מעריכים שתיק האג"ח של בנק פועלים טומן בחובו אפשרות סבירה לירידות ערך נוספות, הרי שלהערכתנו, מכפיל הון של מתחת ל-1.3 על הבנק הגדול במערכת, שמסוגל בשנים נורמליות לייצר תשואה של 15%-16% על ההון, הוא אטרקטיבי, גם אם ניקח בחשבון הפרשות נוספות של מאות מיליוני שקלים".

כימיה ופרמצבטיקה - תחום הפרמצבטיקה, מציינים במיטב, כולל למעשה רק את טבע ופריגו . לדברי הכלכלנים, הראשונה הציגה דוחות טובים, אמנם, אך יש לזכור כי החברה התמודדה עם רבעון מקביל שהיה חזק בצורה חריגה, בעקבות השקות של שני מוצרים גנריים בבלעדיות. החברה השאירה את תחזית הרווח לשנת 2007 ללא שינוי, בגבול העליון של 2.2-2.3 דולר למניה. אי לכך, ייתכן והרבעון הרביעי יהיה מעט חלש יותר מהציפיות. פריגו רשמה דוחות מצוינים, על רקע בעיות ייצור של מתחרים.

המניה המועדפת במיטב, למגזר זה, הינה טבע. למרות תחזיות לרבעון רביעי חלש מעט, מציינים מומחי מיטב, בהסתכלות לטווח הבינוני, ייתכן והחברה תכה את הציפיות של עצמה. כמו כן, בהסתכלות ארוכת טווח, נראה סיפור של צמיחה סולידית לטווח הבינוני במחיר סביר.

בתחום הכימיה, מציינים בבית ההשקעות את החברות הבולטות: כי"ל ומכתשים אגן . באופן כללי, חברות אלו המשיכו ליהנות מביקושים גבוהים, שנבעו ממצבם הטוב של החקלאים נוכח עליית מחירי הסחורות, מה שהאפיל על התייקרות התקורות (אנרגיה, הובלה ימית).

כי"ל,מציינים הכלכלנים, הציגה דוחות בהתאם לציפיות ואילו מכתשים אגן הציגה צמיחה של 22% בהכנסות, כתוצאה משנה חקלאית טובה באופן יוצא דופן והתחזקות מרבית מטבעות המכירה מול הדולר. עם זאת, מכתשים עדיין לא מצליחה לשחזר את התוצאות התפעוליות של 2004-2005. להערכתם, רמות המכפילים כיום מייצגות את התרחיש האופטימי ביותר של החברות. אי לכך, הן כי"ל והן מכתשים אגן לא מומלצות על ידם.

נדל"ן - הרווח המצרפי של חברות ת"א 100 המשתייכות לענף, עלה ביותר מ-60% לעומת רבעון מקביל אשתקד. בתחום הנדל"ן, אנו רואים את אימוץ תקני ה-IFRS, רישום נכסים לפי שווי הוגן, שמשפיע, כאשר מרבית החברות שיערכו נכסים כלפי מעלה. מדד הנדל"ן ירד בכ-10% במהלך הרבעון, לעומת עלייה צנועה במדד ת"א 100, זאת לאור חששות בשל משבר האשראי, המינוף הגבוה יחסית של הענף והתלות שלו באשראי. מבחינת הכלכלנים, המניה המועדפת הינה אלרוב נדל"ן , הנסחרת, להערכתם, בדיסקאונט של כ-18% לשווייה ובעלת מאפיינים יזמיים, עליהם אינה מקבלת ערך, לעת עתה.

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא שוק ההון?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988