חתיכת תיק

האם מדובר בהשלמת הכנסה לגיטימית? מתברר שחיים זיסוביץ', מנחה "תיק תקשורת", הוא גם שותף במשרד ייעוץ תקשורתי ויחסי ציבור. המבקרים שהתלוננו שזיסוביץ' התייחס אל גאידמק בכפפות של משי ב"תיק תקשורת" יופתעו לדעת שהוא מייעץ לדוד בוסקילה, מועמד גאידמק לראשות עיריית שדרות. בוסקילה: "זיסוביץ' יהיה איתי בכל הפגישות עם גאידמק. הוא מהטלוויזיה ויש לו את הקשרים הכי טובים עם כל העיתונאים". זיסוביץ': "איפה אתה רואה את חוסר האתיקה? זו מין פעילות ציבורית כזו. מרגיזה אותי הצדקנות שלך. אולי בעקבות דבריך אני אעזוב את כל עיסוקיי האחרים ואסתפק בפת הצנומה מ'תיק תקשורת'?" בטלוויזיה החינוכית מופתעים מהתחקיר: "העניין בטיפול"

חיים זיסוביץ', מנחה "תיק תקשורת" ועיתונאי ותיק ורב כישרונות, וחיים קוזניץ, מתמודד לשעבר לראשות עיריית שדרות, שותפים במשרד הדוברות נאור תקשורת בשדרות, שבין השאר מתמחה בייעוץ תקשורת לפוליטיקאים מקומיים בדרום. לאחרונה הם הריצו, לדוגמה, את אבנר מורי לראשות מועצת מרחבים. בשדרות, שהפכה פתאום למרכז העניין בישראל, משמש המשרד של קוזניץ וזיסוביץ' מקום מפגש לעיתונאים שבאים לסקר את האזור, עיתונאים שמן הסתם מכירים את זיסוביץ' בכובע השני שלו כמנחה תוכנית איכותית שהיא כלב השמירה של העיתונות, תוכנית ותיקה שאמונה על אתיקה והמונח ללא מורא ומשוא פנים הוא נר לרגליה.

ובכל זאת, יש משהו צורם ולא אתי בכך שעיתונאים ישתמשו בשירותים של חברה יחצ"נית כמקום דיווח. הדבר צורם כפליים כשמדובר במשרד של יועץ תקשורת שהוא גם מנחה תוכנית תקשורת רבת השפעה, שאמורה לבקר את אותם עיתונאים. "תיק תקשורת", ספינת הדגל של הטלוויזיה החינוכית שציינה לא מכבר את התוכנית ה-700, היא אחת התוכניות הוותיקות בטלוויזיה. בין מנחיה אמנון לוי, רזי ברקאי, דוד גלבוע ומיכה פרידמן. לוי וברקאי, אולי בשל כבוד מובן לקולגה, סירבו להגיב לכתבה.

העיתונאי אריה אבנרי, יו"ר אגודת העיתונאים בתל אביב לשעבר, כועס ומוחה: "לדעתי זיסוביץ' מנוע מלהגיש את התוכנית ברגע שהוא חצה את הקווים והתחיל להיות יועץ תקשורת. את החרפה הזאת אעלה לדיון באגודת העיתונאים. חד וחלק, זו עבירה אתית חמורה. מדובר בעיתונאי שחצה את הקווים ועדיין מנחה תוכנית שאמורה לשמור על טוהר מידות.

"בשעתו, אחרי שעזב, החזיר מרדכי שקלאר את זיסוביץ' לערוך את התוכנית 'יומן השבוע' ברדיו. פנינו בקובלנה לרשות השידור, כי הרי זה פסול שזיסוביץ' חזר לעבודה אחרי שפרש בתנאי פרישה משופרים. אז איך אפשר לשבצו בתפקידו הקודם ולשלם לו 1,600 שקל לתוכנית? זה אסור על פי חוקי הרשות".

- מה ענו לך כששאלת איך הוא עובד בכל זאת?

"מרשות השידור התשובה התמהמהה, ויום אחד מופיעה בעיתון ידיעה שזיסוביץ' התפטר כי הוא הולך לעסוק בייעוץ תקשורתי. הוא בעצמו פסל את עצמו. אני לא מבין מדוע אותה פסילה עצמית שהיתה תקפה לרשות השידור לא תקפה ל'תיק תקשורת', שבה ניגוד האינטרסים זועק לשמים. אני חושב שעליו להתפטר מיד, ואני אומר את זה בשני כובעיי, כיו"ר אומץ אזרחים למען מנהל תקין וצדק חברתי ובכובע השני כיו"ר ותיקי התקשורת".

"איפה אתה רואה את חוסר האתיקה?" שאל זיסוביץ' כשביקשתי ממנו תגובה. הוא דרש מיד לדעת מי העיתונאי שהעז לבקרו.

"אריה אבנרי סבור כך", אמרתי.

זיסוביץ' ענה: "קודם כול, הוא מזקני מועצת העיתונות", אמר. "ועם כל הכבוד שאין לי לאריה אבנרי, לא מפיו אני לומד ולא מידיו אני מקבל משכורת".

גילוי נאור נאור תקשורת, השותפות של העיתונאי-יועץ התקשורת חיים זיסוביץ' ושותפו הפוליטיקאי לשעבר חיים קוזניץ, מריצה כעת את הקמפיין של דוד בוסקילה, ראש עיריית שדרות לשעבר, המתמודד הבולט לראשות עיריית שדרות.

בכתבה שהתפרסמה בשבועון "השבוע בדרום" של נתיבות נכתב: "מתברר שבוסקילה נתמך על ידי שני גורמים, אחד קדימה והשני גאידמק. דלתו פתוחה לגאידמק ותאפשר לו לפרוש את המטרייה הכלכלית שלו על סיעתו של בוסקילה. לדברי מקורבי בוסקילה, גאידמק, שזוכה לאהדה רבה בשדרות, לא היה שם ידו על בוסקילה אלמלא היה סקר בידו שהוא מוביל את הבחירות".

החיבור בין מועמד שנתמך על ידי גאידמק לזיסוביץ' הוא מעניין. בינואר השנה ראיין חיים זיסוביץ' את ארקדי גאידמק בראיון מתוקשר ובלתי נשכח. הראיון עורר רעש גדול והדים רבים. נמתחה ביקורת על זיסוביץ' שהפך לנופת צופים כשפגש את גאידמק. כך כתב שלומי שמחי ב"עין השביעית": "את הראיון בחר זיסוביץ' לסיים בלחיצת יד חברית ובחיוך רחב, כאילו הוא אסיר תודה לגאידמק על שהואיל להגיע לאולפנו. מצפייה בעשרות תוכניות של 'תיק תקשורת' לא זכור לי מקרה שבו לחץ המראיין את ידו של המרואיין. זה לא מקצועי, וגם לא אתי במיוחד. רגע אחר בראיון היה כאשר גאידמק פצח בעוד אחד מנאומיו, וכאשר השתהה לרגע השלים המנחה עצמו את דבריו, לא מתוך רצון לסיים את הסוגיה, כפי שקורה לעתים, אלא כדי לאפשר לגאידמק להמשיך עוד קצת במיסוך העשן. כאילו היה שופט העוזר לסנגור לפתח את טיעוני ההגנה שלו". "זיסוביץ' נתן לגאידמק את הבמה בלי קרב. לרגעים נראה שזיסוביץ' אפילו מרוצה שארקדי נותן את הקטע שלו, גונב את השידור בנאום שבגין היה מתבייש לשמוע. נאום מלא ב'אני', 'אתם רוצים לראות אותי', 'יהודי' ומעט מאוד עניין ומהות. בשלב הזה זיסוביץ' הפך למה שמראיינים אחרים הפכו בראיונות שלהם, למתאגרפים מוכים שרק חושבים על הכסף שיקבלו מהקרב", כתבה לירון תמם מאתר סקופ. "הראיון נשמע יותר כנאום", כותב גלעד יהודאי ב-nrg. "לא מן הנמנע שזיסוביץ עשוי לחפוץ ביקרם של בעלי ההון. היום כאיש שעוסק בייעוץ תקשורת הוא הפך אוטומטית לבעל אינטרס".

דוד בוסקילה, המועמד של זיסוביץ', אישר את הקשר שלו עם גאידמק בראיון טלפוני: "גאידמק אומר שהוא תומך בי. עדיין לא נפגשנו, אבל זה עומד לקרות בעתיד. גאידמק זוכה להרבה אהדה בשדרות בגלל שהוא סייע לתושבים בעבר. זה מאוד עוזר לי שהוא תומך בי".

- יש לך יועצי תקשורת?

"כן. שכרתי את שירותיהם של חיים זיסוביץ' וחייים קוזניץ מנאור תקשורת".

- תיקח אותם לפגישות שלך עם גאידמק?

"בוודאי. גם זיסוביץ' וגם קוזניץ יהיו איתי בכל הפגישות עם גאידמק. הם יהיו שותפים מלאים".

- לדעתך אתה מקבל חשיפה מספקת בתקשורת?

"כן, בוודאי, אני לא מתלונן. אבל יש עוד הרבה זמן עד הבחירות, אז אתם תשמעו עליי יותר בתקשורת הארצית".

- איך הקשרים שלך עם נאור תקשורת?

"אני מכיר את חיים קוזניץ כבר הרבה שנים, וחיים זיסוביץ' הוא מהטלוויזיה ויש לו את הקשרים הכי טובים עם כל העיתונאים. הוא בצד של קשרי העיתונות".

- ובקשר עם גאידמק?

"הוא גם מעורב".

מויאל נגד בוסקילה

אלי מויאל, ראש עיריית שדרות, ספג חבטות רבות מקוזניץ: "ידוע לכול שקוזניץ וזיסוביץ' הם הקמפיינרים של דוד בוסקילה. לפני כמה ימים ראיינו את קוזניץ לערוץ הכנסת כתושב שדרות מן השורה, והוא אמר שהוא זועם על שאין מיגון. ביקשו ממני תגובה, ואני אמרתי שמדובר באינטרס פוליטי כי קוזניץ הוא הקמפיינר של בוסקילה. זיסוביץ' הוא שדוחף בתקשורת. טוב מאוד ששמים לב לדברים האלה".

כמה דקות אחרי הראיון שלי עם בוסקילה מתקשר קוזניץ ושואל על מה ראיינתי את בוסקילה. כשהוא מבין מה נושא הכתבה הוא שולל אותה מכול וכול: "'תיק תקשורת' היא תוכנית שמבקרת עיתונאים. מה כאן לא אתי? מה הקשר? הוא מבקר עיתונאים ולא פוליטיקאים".

- ומי מסקר את הפוליטיקאים, לא עיתונאים?

"מה זאת אומרת מי מסקר פוליטיקאים? במה עוסקת 'תיק תקשורת'? בעיתונות.

חיים זיסוביץ', כשותף במשרד לייעוץ תקשורת, מה הנגיעה שלו כאן לעיתונות? כדי שלא יהיו אליו טענות הוא ויתר על משרתו ברשת ב', וזה נראה לך אתי?"

- הוא ראיין, למשל, את גאידמק שתומך היום בבוסקילה?

"הוא ראיין את גאידמק לפני כמה חודשים. אתה עושה שטויות, לפחות אל תחטא למקצוע שגם אני שותף בו".

- מה, גם אתה עיתונאי?

"ברוב עוונותיי גם".

- אתה עיתונאי פעיל? חשבתי שאתה יחצ"ן.

"לא. אני משדר ברדיו אזורי, ואין נגיעה בין מה שאנחנו עושים ובין העבודה הזאת עם בוסקילה".

- ומה עם הקשר עם גאידמק?

"אתה גם יכול להגיד שהוא ראיין בזמנו את אולמרט והקשר הוא לא אתי כי בוסקילה בקדימה".

לא מקשר לעיתונאים

כשרונאל פישר קיבל עבודה מגאידמק כמה שבועות אחרי שראיין אותו בתוכנית הטלוויזיה בקשת "גברים בשחור" הודיע מיקי רוזנטל, שהנחה עם פישר את התוכנית, ב"תיק תקשורת" שהוא מפסיק את התוכנית בגלל הקשר הפסול שנוצר בין פישר לגאידמק. אבל לחיים זיסוביץ' נראה הדבר חסר כל חשיבות ואף יותר מכך, כהתנכלות קטנונית בלתי מוצדקת אליו: "מרגיזה אותי הטהרנות והצדקנות שלך ושל מר אבנרי. אולי בעקבות דבריך אני אעזוב את כל עיסוקיי האחרים ואסתפק בפת הצנומה שמספקת לי התוכנית 'תיק תקשורת'? אני לא פניתי לעיתונאים שאני מכיר שיראיינו את בוסקילה או מישהו מהלקוחות שלי. אני לא מראיין אנשים שיש להם נגיעה לשדרות".

- אתה לא נותן לו ייעוץ תקשורתי?

"אני מייעץ לו בכל מה שקשור למרוץ שלו. אני לא מקשר בינו ובין עיתונאים. גם אם הייתי מקשר, כל זה נעשה שלא על מנת לקבל שכר. זו מין פעילות ציבורית כזו. כולנו יכולים פה ושם למעוד. אנחנו יכולים לכתוב על אנשים שאיתם אנחנו נמצאים בקשרי ידידות מדי פעם, זה קורה. הרי גם אם הייתי מסקר את העולם הפוליטי והיתה נקשרת ביני ובין פוליטיקאי ידידות, אני יכול לכתוב עליו, אני לא מקבל ממנו גרוש".

- הוא אומר ששכר אותך.

"אתה אומר שיש פסול בזה שלפני כשנה וחצי ראיינתי את גאידמק?" (הראיון היה לפני פחות משנה - א"ל).

תגובת הטלוויזיה החינוכית: "העניין בטיפול".

צרו איתנו קשר *5988