האוצר נגד הקלות ליולדות: מנסה לקצר את חופשת הלידה בשבועיים ולהעניק דמי לידה רק לילד ראשון

הח"כים יחימוביץ' וסער: "האוצר החליט כנראה לפתוח במלחמה נגד נשים עובדות, משפחות צעירות ותינוקות, זו חזירות לשמה"

האוצר מתכוון לקצר את חופשת הלידה בשבועיים במסגרת חוק ההסדרים לשנת 2009 - כך עולה מטיוטת הצעת החוק שהגיעה לידי הח"כים גדעון סער ושלי יחימוביץ'. שני הח"כים הצליחו להביא רק לפני כשנה להארכת חופשת הלידה מ-12 ל-14 שבועות בעקבות הצעת חוק שהגישו השניים ושזכתה לרוב של 85 ח"כים. עד כה נהנו ממנו כמאה אלף נשים עובדות שילדו וזכו לחופשה מוארכת.

עוד עולה מטיוטת הצעת החוק, שהגיעה לידי סער ויחימוביץ', כי האוצר מבקש לבטל גם את דמי הלידה המשולמים ליולדת באופן חד-פעמי, מלידת הילד השני. המשמעות היא כי היולדת תהיה זכאית לדמי לידה רק פעם אחת בחייה, עם לידת הילד הראשון.

כיום ניתנים דמי הלידה ליולדות כמענק חד-פעמי אחרי לידת כל ילד בנפרד מהתשלום עבור חופשת הלידה. עבור ילד ראשון זכאית היולדת ל-1,489 שקל דמי לידה, עבור הילד השני 670 שקל, ובעבור כל ילד נוסף זכאית היולדת ל-447 שקל. תאומים מזכים את האם בדמי לידה של 7,443 שקל. עתה, עולה מהטיוטה, כי באוצר מתכוונים להעניק דמי לידה חד-פעמיים של 1,489 שקל בלבד.

"האוצר החליט כנראה לפתוח במלחמה נגד נשים עובדות, משפחות צעירות ותינוקות", אמרו בתגובה יחימוביץ' וסער. "אנו לא נאפשר למהלכים אלימים כאלה להתרחש, ובכוונתנו להוביל בעניין זה חזית רחבה בכנסת ובציבור שתמנע את ביצועם. אין מילה אחרת לתאר את המהלכים המתוכננים מלבד חזירות לשמה".

יו"ר מרצ, ח"כ חיים אורון אמר כי "שוב חוזר הריטואל הקבוע סביב חוק ההסדרים שבו האוצר מציג חוק שמן הכולל גזירות חברתיות קשות המיועדות להיות כלי בסחר-מכר בין האוצר לסיעות הקואליציה".

ממשרד האוצר נמסר בתגובה כי המשרד לא מתייחס לשמועות. לדברי המשרד, טיוטת חוק התקציב וההסדרים טרם גובשה וכלל הנושאים עדיין נידונים בין משרד רה"מ למשרד האוצר.

יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה, ח"כ ליה שמטוב (ישראל ביתנו), אמרה: "יש בכנסת רוב גדול להארכת חופשת הלידה גם לתקופה של שנה. אם האוצר בוחר לנקוט טקטיקות נלוזות ולהשתמש בכלים לא ראויים ולעקוף חקיקה של הכנסת, שיהיה מוכן לקרב". *

צרו איתנו קשר *5988