רגע לפני הדו"ח: כל הדרכים לשלם על חניה - כמה זה עולה ומה הכי משתלם?

תשלום על חניה דרך הסלולרי הוא הדרך הנוחה והזמינה להימנע מדו"ח - כך עולה מההשוואת "גלובס" בין השיטות השונות ; עוד עולה מההשוואה כי תושבי רעננה, רמת-השרון וגבעתיים פטורים כליל מהתשלום המכביד

43% מבעלי כלי הרכב בערים נקנסו בשנה האחרונה בגין עבירות חניה - כך עולה מסקר שנערך לקראת תערוכת ישרא-טראפיק 2008. ובכלל, אם ייערך משאל מקיף, סביר להניח שמרבית הנשאלים ישיבו שדו"ח חניה על שמשת המכונית הוא אחד הדברים שיכולים להרוס להם את היום. בשוק קיימים כיום כמה פתרונות תשלום עבור חניה, החל מכרטיסי חניה, עבור למדחנים, ומכשיר האיזי פארק, וכלה בפתרון העדכני ביותר- תשלום עבור חניה באמצעות הטלפון הסלולרי. יתרונותיו רבים: הסלולרי זמין למרבית האוכלוסייה, התשלום מתבצע על זמן החניה המדויק, התשלום מתבצע אחת לחודש באמצעות כרטיס האשראי, אלא שכפי שיוכח בהמשך, גם הפתרון הזה לא חף מחסרונות.

תעריפי החנייה מעוגנים בחוקי העזר העירוניים בכל רשות ומפוקחים על ידי משרד הפנים, כך שהתעריף המרבי הוא 5.20 שקל לשעת חניה. תעריפים אלה מתעדכנים אחת לתקופה. חלק מהרשויות מעניקות הנחות לתושביהן בתעריפי החניה, וחלקן, דוגמת גבעתיים, רמת השרון ורעננה, פוטרות כליל את תושבי העיר מתשלום עבור חניה מוסדרת. עיריית ת"א מאפשרת לתושבי העיר לחנות במקומות המוסדרים תמורת 60 אג' לשעה.

השוואה בין תעריפי החניה לשעה מגלה שהממוצע לשעה הוא 4 שקל. את המחיר הגבוה ביותר גובה עיריית ראשל"צ מתושבי חוץ - 5.20 שקל לשעה, כאשר תושבי העיר זכאים לחנות תמורת 3.1 שקל לשעה. עיריית נס ציונה גובה את התעריף הנמוך ביותר לשעה - 2.90 שקל לתושבים ולאורחים.

במטרה להגביר את תחלופת החניה, מגבילות רוב הרשויות (בעיקר הגדולות) את זמן החניה המרבי במרכזי הערים לשעתיים.

בפני הנהג המבקש לחנות בחניה מוסדרות עומדות כיום חמש אפשרויות תשלום (שתיים מהן באמצעות הטלפון הסלולרי). לפני מספר שבועות זכתה חברת פאנגו, המפעילה שירות תשלום בסלולרי, במכרז של מרכז השלטון במקומי, והפכה את הפתרון לזמין במרבית הרשויות בארץ.

כרטיס חניה

מרכז השלטון המקומי הפך כבר בתחילת שנות ה-90 את כרטיסי החניה לאוניברסליים - מתאימים לכלל הרשויות.

* מחיר: מחיר כרטיס חניה אמור להיות זהה למחיר שעת החניה ברשות, אלא שעקב השוני בתעריפי החניה בין הרשויות, ועקב עדכון המחירים מעת לעת, לא נקוב על הכרטיס מחירו. עובדה זו גורמת לכך שמחיר הכרטיס משתנה ממקום למקום, ולרוב נדרשים הצרכנים לשלם עליו יותר ממחיר שעת חניה (במיוחד באזורים נטולי מדחנים).

* זמינות: פיצוציות, דוכני מפעל הפיס, סניפי דואר.

* מדידת זמן החניה: כרטיס תקף לשעה.

* באילו רשויות תקף: כל הרשויות

* יתרונות: ניתן להשתמש בכל רשות. ניתן לרכוש מראש "בנק" כרטיסים למקרה חירום ולהשאירם ברכב.

* חסרונות: בחלק מהמקרים מחיר גבוה, תשלום עבור שעה ללא יכולת תמרון, דרוש כרטיס נוסף בכל פעם שמסתיימת שעה (עד שלושה כרטיסים במקביל).

מדחן

* מחיר: זמן החניה נקבע לפי סכום הכסף ששולשל למכונה.

* זמינות: רק בערים שיצאו למכרזי מדחנים. בחלק מהערים ישנה פריסה רחבה של מדחנים כך שהמרחק ביניהם לא עולה על כמה עשרות מטרים, ובאחרות המרחקים גדולים יותר והופכים את אופציית התשלום עבור חניה באמצעות מדחן למסורבל.

* מדידת זמן החניה: לפי הסכום ששולשל למכונה, מינימום תשלום עבור חצי שעה, מקסימום תשלום על הזמן שהגבילה הרשות.

* זמינות: ברשויות שיצאו למכרז מדחנים (כמו ירושלים וחיפה).

* באיזה רשויות תקף: כנ"ל.

* יתרונות: אין צורך להירשם מראש, לטעון מראש או לרכוש מראש

* חסרונות: לא מחזיר עודף, דורש שימוש במטבעות שלא תמיד זמינים, לא תמיד מנפיק קבלה לצורך קבלת החזרים, במקרה והמדחן מקולקל יש לכתת רגלים למדחן אחר.

איזיפארק

כרטיס חנייה אלקטרוני ארצי המופעל בכמה לחיצות, תוך יכולת התאמה לרשות בה מתבצעת החניה. את הכרטיס ניתן לטעון בחנויות yellow בסניפי בנק הדואר, בתחנות השירות של החברה, ובנקודות שירות נוספות.

* מחיר: 109 שקל (כולל 5 שקל הטעונים במכשיר), 89 שקל בתחנות השירות של החברה אותן ניתן לאתר באתר easypark.co.il.

* מדידת זמן החניה: לפי דקות.

*זמינות: חנויות yellow, סניפי בנק הדואר, נקודות המכירה של החברה, פיצוציות.

* באילו רשויות תקף: כל הרשויות.

*יתרונות: גביה לפי זמן חניה, חיוב אחת לחודש, אפשרות לקבל דו"ח על 20 החניות האחרונות.

* חסרונות: הוצאה ראשונית. צורך בטעינה מראש, החלפת סוללות כל כמה חודשים.

כרטיס נטען Pre Paid של סלופארק

שילוב בין כרטיס מגנטי לסלולרי: הכרטיס נטען מראש בסכום מסוים והפעלת השירות מתבצעת באמצעות שיחה סלולרית.

* מחיר: 30 שקל לכרטיס ללא טעינה.

* מדידת זמן החניה: לפי דקות.

* זמינות: בנק הדואר, בפיצוציות, ובאתר www.p6452.com.

* באיזה רשויות תקף: 14 רשויות.

* יתרונות: קבלת התראה 15 דקות לפני תום החניה. ניתן לטעון אותו גם במזומן, ללא צורך בכרטיס אשראי, ניתן להתקשר ולהאריך את משך החניה מבליך להגיע לרכב.

* חסרונות: עלות זמן אוויר בשיחה להעלאת השירות ולסיומו. פעיל רק במספר מצומצם של רשויות, סבירות גבוהה שתשכחו להתקשר ולהפסיק את התשלום עבור החניה.

שירות סלולרי: סלופארק

תשלום באמצעות כרטיס אשראי, המופעל בטלפון הסלולרי. דורש הרשמה מראש ומסירת פרטי הרכב, פרטי הסלולרי ופרטי כרטיס האשראי. ניתן להפעיל את השירות באמצעות חיוג למוקד הסלולרי בטלפון *6452 .

* מחיר: 7 שקל לחודש החל מהחניה הראשונה באותו חודש. (לא השתמשתם בשירות באותו חודש - לא תחויבו בתשלום).

* מדידת זמן החניה: לפי דקות.

* זמינות: לכל בעל טלפון סלולרי, בהרשמה מראש באתר www.p6452.com.

* באיזה רשויות תקף: 14 רשויות.

* יתרונות: קבלת sms המתריע על סיום זמן החניה, תשלום מרוכז אחת לחודש, אפשרות לשחזור החנייה במקרה של דו"ח, ניתן להתקשר ולהאריך ללא צורך להגיע לרכב.

* חסרונות: פעיל במספר מצומצם של רשויות, עלות של 7 שקל לחודש, עלות זמן אוויר בשיחה להעלאת השירות ולסיומו, סבירות גבוהה שתשכחו להתקשר למוקד על מנת להפסיק את התשלום עבור החניה.

שירות סלולרי: פאנגו

כאמור, החברה זכתה במכרז של מרכז השלטון המקומי בעקבות זאת הפך השירות זמין ב-31 רשויות מקומיות.

* מחיר: ללא תשלום, למעט זמן האוויר של השיחה לחברה הסלולרית. תמורת דמי מנוי של 3 שקל לחודש ניתן לקבל מסרון התראה 15 דקות לפני תום זמן החנייה.

* מדידת זמן החניה: לפי דקות.

* זמינות: לכל בעל טלפון סלולרי, בהרשמה מראש באתר www.pango.co.il.

* יתרונות: השירות ללא תשלום, זמין לכל מחזיק סלולרי ובמרבית הרשויות בארץ. קבלת sms המתריע על סיום זמן החניה (בתשלום), תשלום מרוכז אחת לחודש, אפשרות לשחזור החנייה במקרה של קבלת דו"ח , ניתן להתקשר ולהאריך את משך החניה ללא הגעה לרכב.

* חסרונות: עלות זמן אוויר בשיחה להפעלת השירות ולסיומו, סבירות גבוה לחוסר תשומת לב שתגרום לכם לא להתקשר למוקד על מנת להפסיק את התשלום עבור החניה.

צרו איתנו קשר *5988