רוצים ללמוד שפה זרה? האינטרנט מציע עשרות אתרים חינמיים ללימוד שפות

האינטרנט פותח בפנינו עולם שלם שפות - החל מאתרים ללימוד בסיסי וכלה בכאלה שמספקים כלים לנהל שיחה קולחת ; "גלובס" בדק איך לומדים שפות זרות פופולריות בלי לקום מהכיסא ולרוב גם בלי להוציא שקל

רוצים להעשיר את עצמכם בשפה שלישית? רגע לפני שאתם פותחים את הכיס ומשלמים אלפי שקלים לאחד מבתי-הספר לשפות - תנו צ'אנס לאינטרנט. אם אתם דוברי אנגלית, ברשת זמינים עשרות שירותים כיפיים ללימוד שפות, שעם קצת התמדה יחסכו לכם הרבה כסף ויעניקו לכם אוצר מילים מגוון.

צרפתית

כידוע, הצרפתים מאד אוהבים את השפה שלהם. מספיק לנסוע פעם אחת במונית פריזאית, ולנסות לשנורר ולו מילה אחת באנגלית מהנהג - כדי להתחיל להכיר היטב את המשפט 'בצרפת מדברים צרפתית'. בשל הפופולריות של התרבות הצרפתית, קל יותר ללמוד אותה ברשת: ההגייה לא תישמע לכם זרה, חלק מהמילים יהיו מוכרות לכם, והפונטיקה הלטינית תקל על הלמידה בקריאה.

* http://frenchtutorial.com/ - חינם למתחילים: את לימודי הצרפתית מומלץ להתחיל ב- The French Tutorial- אתר לימודי צרפתית, שגרסת המתחילים שלו - הגרסה הסטנדרטית - זמינה לשימוש בחינם. יתרונותיו פשוטים: לא דרושה שום הרשמה, פשוט לוחצים Start ומדפדפים במעין ספר מקוון עם הדגשות, צלילים והסברים פשוטים במיוחד - שמתחיל ממש מההתחלה - ומזכירות יותר מכל את שיעורי האנגלית בבית הספר היסודי. למי שלמד צרפתית בתיכון, השלב הזה יעזור מאוד לרענן את חוקי השפה. הספר מחולק לפרקים ותתי-פרקים נוחים - כך שתוכלו להפסיק ולהמשיך מתי שתרצו ללא בעיה.

* lsfrench.com/beginners2.html - טקסט ואודיו: אחרי בסיס השפה, חוקי הדקדוק, ההטיות והפעלים, מומלץ מן הסתם להתחיל ליצור אוצר מילים בסיסי. ישנם אתרים רבים לאוצר מילים המשלבים טקסט ואודיו בצרפתית, הטוב מביניהם הוא ללא ספק זה של סטודיו בשם "לונדון מדברת צרפתית" - שהעלה עמוד לתלמידיו, שזמין, לא ברור אם בטעות או במכוון, בחינם דרך גוגל.

בעמוד זה ניתן למצוא 20 קטגוריות של אוצר מילים, כמו ברכות, זמנים, מסעדה, תאריכים, בית ספר, מזג אוויר, וספורט. לחיצה על כל אחד מהם תפתח תת תפריט (הכול בעיצוב אינטואיטיבי, צבעוני וכייפי - כך שאין מה לדאוג) בו תוכלו לבחור בין אוצר מילים רגיל - בתוך ממשק מדליק בו פשוט לוחצים על מילה והיא מושמעת מיד (ותרגומה מופיע גם הוא, מן הסתם) - לבין משחקי לימוד קטנים כמו "איש תלוי", תפזורת ומשחק הזיכרון, יהפכו את תהליך הלמידה לקצת יותר מהנה.

* bounjour.com - ביטויים ותרגומים: עוד מאגר של אוצר מילים, גם הוא בממשק פשוט של לחיצה על ביטוי וקבלת התרגום שלו והקראתו בצרפתית תקנית - זמין באתר זה, שמאפשר גם רכישת תוכנה פשוטה ללימודי צרפתית בכ-30 דולר.

אחרי שלמדתם את בסיס השפה ויצרתם אוצר מילים בסיסי, תוכלו להמשיך ולתחזק את הצרפתית שלכם באמצעות פודקאסט.

יפנית

* FreeJapaneseLessons.com - יפנית למתחילים: בפתח האתר מוסבר המובן מאליו: לדוברי אנגלית קשה ללמוד יפנית, כי היפנית שונה מאד מאנגלית. למרות זאת, ולמרות התדמית המפחידה, מסבירים באתר, היפנית היא שפה פשוטה ללמידה - ומטרת האתר הזה להוכיח זאת. האתר מציע, בעשרה שיעורים פשוטים, את הבסיס החשוב של השפה היפנית - ועיקר הדברים שהופכים אותה לשונה מאנגלית, על מנת, כך לפי האתר, להקל את הלימוד שלה. מדובר למעשה באלפבית, בדקדוק, בהגייה נכונה, בזמנים ומספרים ובאוצר מילים בסיסי אך שימושי.

* learnJapanseFree.com - יפנית למתחילים ולמתקדמים: באתר זה מוצעים שיעורים דומים לאתר המוזכר לעיל, ופשוטים באותה המידה. ההבדל הוא שפה מוצע גם השלב הבא: 13 שיעורים ליפנית מעט מתקדמת יותר, שכוללים גם הסברים איך לדבר בסיטואציות ספציפיות ותרבות שיחה בפגישות.

* StudyJapanese.org - יפנית למתקדמים: כעת ניתן להתקדם ללמידת הגייה בפועל (שיעורי אודיו) ויצירת אוצר מילים, והמקום המומלץ ביותר לעשות זאת הוא באתר הזה, שמציע שלושה כלים עיקריים: פורומים, FlashCard Trainer ושיעורי אודיו מצוינים. כל השירותים והכלים באתר מוצעים חינם, בממשק יפהפה ונוח, ונראה שאפשר לשבת על האתר שעות.

במתחם ה-FlashCard תמצאו מאות עמודי אוצר מילים ממוקדים - כשהממשק העיקרי הוא פשוט לנסות ולקרוא מילים בעצמך ולהבין מה הן אומרות, במעין משחק כרטיסי-טריוויה המזכיר את לימודי המילים בפסיכומטרי.

* kanji-a-day.com - ללמוד לצייר את האותיות: אם צלחתם גם את האתר StudyJapanese.org ואתם מרגישים שאתם מוכנים להתקדם לשלב מתקדם במיוחד, זה הזמן לעבור לאתר kanji-a-day, שבו תוכלו ללמוד, קו אחרי קו, איך לצייר את האותיות היפניות ולכתוב משפטים שלמים בעצמכם. מבחן אומץ של ממש.

סינית

אולימפיאדת בייג'ינג והתעצמותה המהירה של הכלכלה הסינית הפכה ב-8 השנים האחרונות את המנדרינית לאחת מהשפות הפופולריות ביותר ללימודים במערב. בסין מדוברים מאות ניבים ותתי-ניבים - כשהשפה הרשמית של סין, אותה מדברים מיליארד ומאתיים מיליון איש, היא מנדרינית תקנית.

* www.chinese-tools.com/learn/chinese - מאלפבית בסיסי ועד אוצר מילים שימושי: באתר תוכלו ללמוד סינית בצורה מקיפה למדי בכ-40 שיעורים. ממשק האתר נוח להפתיע. אמנם עמוד הנחיתה שיקבל את פניכם לא מזמין במיוחד, אך השיעורים עצמם ידידותיים ומעוצבים, וכוללים שילוב של טקסט אודיו ותמונות שיהפכו את הלימוד לפשוט יותר ומפחיד פחות. כרגיל, השיעורים מתחילים מלימוד בסיסי של האלפבית, הגייה ומילים בסיסיות - וממשיך עד לחיבור משפטים רלוונטיים ואוצר מילים שימושי בסיטואציות שונות (באירועי ספורט, בבית החולים, במסעדה, בתחבורה הציבורית וכו').

* ChineseLearner.com - רקע טקסטואלי לשפה: המהדרין יוכלו להמשיך לאתר זה, שמספק הסברים טקסטואליים מקיפים באנגלית - באג'נדה עיונית הרבה יותר, שיעזרו להבין את ההיגיון שמאחורי השפה.

* ChineseVoice.com - שיעור מקוון פרטי: למרות שבלימודי חינם עסקינן, שיטוט בכל אתר לימודי שפות בעולם בערך יציג בפניכם מודעות ענק של חברה מרתקת זו, שמציעה שיעורי סינית פרטיים אחד-על-אחד, עם מורה סיני שיושב בבייג'ינג - דרך המחשב בממשק צבעוני ומגניב מבוסס צ'אט וידאו. פה יש הרבה מקום לפרגון: מאחורי המיזם המצליח עומדת חברת e-Teacher הישראלית מרמת-גן - המשתמשת באותה הטכנולוגיה שהיא עצמה פיתחה כדי להעביר בארץ שיעורים פרטיים לתלמידי חטיבה ותיכון באמצעות המחשב, וכדי ללמד עברית יהודים מכל העולם.

ספרדית

מכל השפות שניסינו, לימודי ספרדית הם המהנים ביותר. בדומה לצרפתית, מדובר בשפה פופולרית ומוכרת, שרחוקה מלהישמע מוזרה או מאיימת. בשל פופולריות השפה בארה"ב הודות לאוכלוסייה ההיספאנית האדירה, זמינים ברשת שירותי לימוד השפה בשיטות מולטימדיה מרשימות במיוחד, שהופכות את הלימוד כולו לקלי-קלות.

* StudySpanish.com - מאות עמודים של הנאה צרופה: האתר הנאה ביותר בתחום הזה, שם תוכלו למצוא מעל ל-1000 עמודי לימוד חינמיים, שילמדו אתכם את כל הבסיס לשפה הספרדית - עם ממשקי פלאש מצוינים שיעבירו אתכם שלב-שלב ויתחילו בלהפוך את הספרדית למשהו שתתרגלו לשמוע.

יש פה הכל: הגייה, דקדוק, אוצר מילים, פעלים, וכשתסיימו את כל הבסיס (ותתאהבו בממשק) תוכלו לשלם כ-165 דולרים ולקבל את הקורס הממוחשב השלם וגישה לכל שירותי הפרימיום באתר.

* http://spanish.speak7.com/ - אוצר מילים ענק: לימודים יותר קונבנציונאליים (הסברים טקסטואליים על השפה, אוצר מילים כתוב, אלפבית ודברים בסיסיים) תוכלו למצוא באתר זה. הוא לא ידידותי במיוחד, אבל מקיף למדי וכולל אוצר מילים ענק.

* VocalBulix.com - גם וגם: שילוב של השניים - משהו שבין ממשק אינטראקטיבי (עם אודיו) וחומר טקסטואלי-עיוני - תוכלו למצוא באתר זה, שמציע גם לימודי גרמנית, עם משחקוני למידה וממשק מעניין.

גרמנית

גרמנית, כך מודים הגרמנים עצמם בלא מעט מאתרי לימוד השפה, היא שפה לא פשוטה בכלל. אתרי הלימוד ברשת פשוטים, מקיפים וחינמיים לגמרי.

* eLanguageSchool.net - היכרות עם השפה: את הבסיס תוכלו למצוא באתר החינמי הזה, שמציע בכמה שלבים היכרות עם השפה, כמו גם עם שפות נוספות, בהן איטלקית, קוריאנית, רוסית, צרפתית וסינית.

* deutsch-lernen.com - גרמנית למתקדמים: אתר נוסף שנותן שיעורים מעט מתקדמים יותר ומבחנים אינטראקטיביים. העיצוב קצת מרתיע, אבל סביר.

* german.speak7.com - אוצר מילים נרחב: האתר הוא חלק מאתר speak7 שנעזרנו בו לאוצר מילים נרחב ולחומרים טקסטואליים בספרדית. הוא מציע גרסה ללומדי הגרמנית (וגם, אם תרצו, חומרים ללומדי ערבית, איטלקית ורוסית).

5 דברים נוספים שאפשר ללמוד באינטרנט

1. נגינה בגיטרה: באתרים GuitarMasterClass.net ו-www.youguitarist.net אפשר למצוא מאות שיעורי וידאו לגיטרה - מהשלבים הראשוניים ביותר ועד מנגינות מוכרות וטריקים למתקדמים.

2. שיפוצים: באתר ultimatehandyman.co.uk תוכלו למצוא את כל המדריכים והטיפים הנחוצים שיחסכו לכם שיפוצניק: מתיקון הרדיאטור, עד דליפות בצנרת וכלה בתיקון קיר גבס ומסילת חלון - הכול שם.

3. ריקוד: באתר learning2dance תוכלו למצוא את כל קטגוריות הריקוד - כשבכל קטגוריה ישנם שיעורים בסיסיים מצוינים בחינם, וההמשך - בתשלום סמלי של דולרים בודדים לשיעור און-ליין. ב-5min.com תמצאו עשרות שיעורי וידאו חובבניים בחינם לכל סוגי הריקוד - מריקודי בטן מצריים ועד ברייק-דאנס.

4. תיקון הרכב: ב-eHow.com אפשר ללמוד לעשות באמת הכול - אבל מעבר לענייני ביטוח, עניינים משפטיים, מדריכים בישול ומחשב - בין עשרות המדורים השימושיים ישנו גם מדור תיקון הרכב, בו תמצאו מאות מדריכים שימושיים לתיקון הרכב - שיאפשרו לכם לעשות תיקונים קטנים לבד (החל מהסרת סטיקרים מהפגוש ועד החלפת מצבר), וכמובן, להיראות חכמים יותר מול המוסכניק הערמומי.

5. עיבוד וריטוש תמונות: ב-photoshoproadmap.com תוכלו למצוא, במדור ה-tutorials, מאות מדריכי פוטושופ שימושיים - כשאחת הקטגוריות המעניינות היא כמובן הריטוש. רוצים להיראות כמו דוגמנים בפייסבוק? כאן תוכלו ללמוד שלב-שלב איך להסיר את נקודות החן, להחליק את העור, להגדיל את העיניים, להאריך את הריסים, לשנות את התאורה ולהראות, לפחות בתמונות, כמו כוכבים.

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא נתח שוק וצרכנות?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988