חשיפה: תוכנית החירום של האוצר למאבק באבטלה - החרדים יגוייסו לצבא, מפוטרי ההיי-טק יהיו מורים

עוד כוללת התוכנית הרחבה של תוכנית ויסקונסין מעל גיל 45, ייקור אחזקת עובדים זרים במזון וההסעדה, סבסוד תלמידי ישיבות שישתלבו במעגל העבודה ; ובינתיים, בירושלים, רק האגו קובע: צמרת מקבלי ההחלטות הכלכליות ביטלה פגישה עם קבוצת מפוטרים

משרד האוצר יפעל לשילוב עובדי היי-טק שפוטרו כמורים במערכת החינוך, כך עולה מתוכנית האוצר למיגור האבטלה שהגיעה לידי "גלובס". עוד כוללת התוכנית הרחבה של תוכנית ויסקונסין, ייקור אחזקת עובדים זרים בתחום המזון וההסעדה, סבסוד תלמידי ישיבות שישתלבו במעגל העבודה ועוד.

יש להדגיש כי רבים מסעיפי התוכנית החדשה כבר הופיעו בהצעת חוק ההסדרים ל-2009 שהוגשה לכנסת (אך לא אושרה עקב פיזור הכנסת), לרבות הרחבת תוכנית "אורות לתעסוקה" (תוכנית ויסקונסין) וכן צעדים נוספים כגון הכשרה מקצועית לחרדים ולחיילים משוחררים, גירוש מאסיבי של עובדים זרים והעברת הסמכות לטיפול בנושא ממשרד התמ''ת למשטרת ההגירה.

מחר צפוי האוצר לסקור בפני חברי הקבינט הכלכלי-חברתי את התוכנית לקראת הצבעה על אישורה בשבוע הבא בישיבת הממשלה. עם זאת, ל"גלובס" נודע כי נעשים מאמצים לקיים את הדיון מחר בהשתתפות ראש הממשלה, אהוד אולמרט, כך שאפשר יהיה להעלות את הנושא להצבעה כבר מחר בקרב חברי הקבינט הכלכלי.

עוד עולה מהמסמך שהגיע לידי "גלובס" כי במסגרת התוכנית הכלכלית תופעל תוכנית הכשרה והשמה של 1,500 עובדים לתעשייה, תוקם קרן לעובדי הבנייה להכשרת עובדים וימומן שכר לימוד למקצועות ייחודיים לענף.

חלק משמעותי מהתוכנית מוקדש לחיילים המשוחררים אשר יוכשרו לשלושה ענפים: עיבוד שבבים, בישול אתני, מלונאות ובנייה. כמו כן האוצר ישקיע בהכשרה ובהסבה מקצועית למפוטרי היי-טק והסבתם למקצוע ההוראה, מגזר שלא צפוי להיפגע כתוצאה מהמיתון המתקרב. פליטי היי-טק יוכשרו להוראת מדעים מדויקים ויקבלו תמריצים כספיים כדי שיישארו במקצוע ההוראה גם בעתיד.

גולת הכותרת

גולת הכותרת של התוכנית הם החרדים והעובדים הזרים. לגבי הקבוצה הראשונה, התוכנית מציעה להימנע מהעלאת קצבאות הילדים, לימוד אינטנסיבי במקצועות מתמטיקה ואנגלית, הגדלת מספר המשרתים בשירות הלאומי וסבסוד שכר מטעם הממשלה לאברכים שיחליטו להצטרף לשוק העבודה. במסמך מצוין כי כל המגבלות הכרוכות בחוק טל יבוטלו, אם האברך יחליט לקבל על עצמו את התוכנית.

לתשומת לב רבה זוכים גם העובדים הזרים, שצפויים לזכות ל"טיפול מיוחד". ראשית, באוצר מתכוונים להעביר את כלל הסמכויות לטיפול בעובדים זרים ממשרד התמ''ת למשטרת ההגירה. ההצעה כוללת גם העברת הסמכויות והתקנים, אך בעיקר כוח אדם והתקציב של יחידת הסמך של התמ''ת ליחידה במשרד הפנים. בנוסף, הוצע לבצע את שילוב האמצעים הביומטריים בכניסה לארץ, פרויקט שזוכה לתקצוב הגדול ביותר מכלל סעיפי התוכנית ואיננו דורש חקיקה אלא הוראה של שר הפנים.

עלות מזערית

עלות תוכנית החירום כולה מזערית, אם היא בכלל קיימת, שכן רוב הסעיפים כבר תוקצבו וחלק מהסעיפים שלא תוקצבו יקבלו תוספת מזערית של כמה מיליוני שקלים בודדים ותו לו. הסעיף ה"שמן" ביותר בכל התוכנית הינו שילוב אמצעיים ביומטריים לזיהוי, המוכר יותר כ"תעודת זהות ביומטרית", והוא מיועד למניעת כניסת עובדים זרים בלתי חוקיים לארץ. מהלך זה כבר זכה בעבר להתנגדות גורפת מטעם כמה ארגונים.

השאלה הגדולה שנותרה פתוחה היא עד כמה, באמצע תקופת בחירות ופריימריז, ימהרו המפלגות, לרבות מפלגות הקואליציה, לאשר את התוכנית. שר התמ''ת, אלי ישי, כבר הביע את התנגדותו לתוכנית וגם גורמים במפלגת העבודה מתחו עליה ביקורת, לרבות יו"ר ועדת הכספים ח"כ אבישי ברוורמן שהגדיר את התוכנית "ישראבלוף". *

מובטלים? מי בכלל רוצה לפגוש אותם?

מאת שי ניב, לילך ויסמן ואדריאן פילוט


מי שחשב שההתמודדות עם המשבר הכלכלי תדחק הצדה את השיקולים הפוליטיים ותצמק מעט את האגו של מקבלי ההחלטות עשוי להתבדות לנוכח הסיפור החם שמספקת לנו היום (ג') צמרת ההנהגה בירושלים.

שר התמ"ת, אלי ישי, בתפקיד "החברתי" שנלחם על מחירי הלחם, תכנן להפגיש הערב את הממונה על התקציבים באוצר, רם בלינקוב, עם קבוצה של מפוטרים. הרעיון היה לגרום לבלינקוב לראות את "הלבן בעיניים" של מי שאיבד רק עתה את מקום עבודתו, כדי שהכיס ייפתח והקופה תתחיל לרשום. לפגישה הוזמנו גם יו"ר ההסתדרות עופר עיני, נשיא התאחדות התעשיינים שרגא ברוש ומנכ"ל שירות התעסוקה יוסי פרחי - כמי שאמור היה לספק את המפוטרים שמוטי הראש.

אבל היום בבוקר קיבלה מזכירתו של ישי הודעה קצרה מלשכתו של בלינקוב, אשר הגרסאות על תוכנה חלוקות: מקורבי ישי טוענים כי המזכירה הודיעה ששר האוצר, רוני בר-און, הנחה את בלינקוב ואנשיו שלא להשתתף בפגישה. במשרד האוצר טוענים כי "אין לדברים שחר" וכי הם בסך הכל ביקשו שהפנייה תיעשה אל בר-און ולא אל הדרג המקצועי במשרד, אולם איש לא פנה בסוף לכבוד השר. עוד אומרים באוצר כי כלל לא יידעו אותם על התוכנית להביא מפוטרים לפגישה - טענה שזוכה לכינוי "קשקוש בלבוש" מפי אנשי ישי.

העיקר האגומאניה

וכך החלה הסאגה שהביאה בסופו של דבר לביטול הפגישה: עיני הבהיר מלכתחילה כי אין לו כוונה להגיע לפגישה, שלא צפויה להניב תוצאות בנושא רשת הביטחון לקרנות הפנסיה - בטח אחרי שהוא תקף אתמול את "תוכנית ההאצה" של משרד האוצר, אותה כינה "צ'ק ללא כיסוי". ברוש הודיע לישי שאם עיני לא מגיע אז גם לו אין טעם לבוא. הם הרי הולכים בצמד. ישי אמר מצדו שמפוטרים הוא רואה כל יום, כי הוא הרי החברתי שמחובר לשכונות. כך הסתיימה הפגישה עוד לפני שהחלה - לעזאזל המשק, לעזאזל המפוטרים, העיקר האגומאניה.

קשה שלא להבין את משרד האוצר. הרי פגישה עם נציגי המפוטרים, כשבלינקוב על תקן הרשע וישי על תקן הטוב, שקולה למלכודת ידועה מראש. הוא היה מוצא את עצמו מנחם חבורה של מפוטרים, מהנהן הרבה בראש ומנסה להסביר מדוע עדיף להגדיל את מסגרת הגירעון על פני הגדלת מסגרת ההוצאה הממשלתית. במלים אחרות, בלינקוב יכול היה רק להתפלל להפסקת חשמל.

"זה לא היה אמור להיות כינוס חירום ולא היתה כל כוונה לבייש את האוצר או למתוח עליו ביקורת, אלא רק להפגיש את נציגיו עם נציגי המפוטרים", טוענים מנגד בסביבתו של ישי. "ביקשנו לקיים דיון חברתי שידון בצרכים של המפוטרים", הם הוסיפו. בכיר אחר בש"ס כבר עבר להתקפה: "מהחלטתו של בר-און שלא לשלוח נציג מטעמו נודף ריח פוליטי. חבל שמי שיושב על ההגה הכלכלי של מדינת ישראל מפחד לפגוש את מי שבאמת צריך סיוע, אלא מעדיף לקרוא עליו בניירות וגרפים".

ריח פוליטי חריף

כן, זו תמצית הטענה של ש"ס. באוצר עסוקים בניירות ובגרפים, והם בש"ס עסוקים כמובן בלחם ובעבודה. ומה בנוגע לטענה כי מסירוב האוצר להשתתף בפגישה נודף ריח פוליטי? נראה כי תכנון הפגישה נדף כולו מריח פוליטי, אך הפעם לש"ס מגיע כל הקרדיט.

בינתיים, עיני ובלינקוב מצאו מסלול עוקף ישי: הם ייפגשו מחר בצהריים יחד עם הצוותים המקצועיים של שני הצדדים - רק בלי הקרנבל של ש"ס.

צרו איתנו קשר *5988