בקיעים בחומה היפנית של סוני: בעורפו של הפלייסטיישן 3 נושפת ה-Xbox 360 של מיקרוסופט

נינטנדו, כרגיל, טיפסה גבוה מעל כולם עם מעל ל-2 מיליון קונסולות Wii, שנמכרו בארה"ב במהלך החודש ; הכול קשור לטכנולוגיה, למשחקים ולמחיר

נתוני מכירות הקונסולות של חודש נובמבר פורסמו השבוע, ובעקבותיהם נראו חיוכים על פניהם של קברניטי תעשיית המשחקים. המכירות עלו ביותר מ-10% לעומת 2007, למרות המצב הכלכלי. נינטנדו, כרגיל, טיפסה גבוה מעל כולם עם מעל ל-2 מיליון קונסולות Wii, שנמכרו בארה"ב במהלך החודש, גידול של יותר מפי 2 יחסית לשנה שעברה. גם במיקרוסופט יכולים להיות מרוצים, עם 836,000 יחידות Xbox 360 שנמכרו, גידול של 8% ביחס לאשתקד. וסוני ?

סוני ראתה כיצד קונסולת הפלייסטיישן 3 מכרה רק 378,000 יחידות, ירידה של יותר מ-23% יחסית לנובמבר 2007. להגנתה, מצביעה סוני על כך שבסיכום שנתי, הקונסולה של הפלייסטיישן 3 צמחה השנה ב-60% לעומת השנה שעברה, ושמותג הפלייסטיישן, שכולל בתוכו גם את הפלייסטיישן 2 וה-PSP (הקונסולה הניידת), עדיין חזק מאוד בשוק ומכר החודש מעל למיליון יחידות. אך אם גם נתוני דצמבר יראו ירידה משמעותית יחסית ל-2007, בסוני לא יוכלו להתחמק מהסכנה שה-Xbox 360, המתחרה הישירה שלהם, תפתח פער שלא יהיה ניתן לגשר עליו.

כיצד התדרדרה הפלייסטיישן 3, היורשת של קו מכונות המשחקים הפופולאריות ביותר בעולם, למקום האחרון בדור הנוכחי? המבקרים מצביעים על שלוש בעיות מרכזיות: טכנולוגיה, משחקי "חובה", ומחיר לצרכן.

הטכנולוגיה: סוני לקחה הימור בפיתוח הפלייסטיישן 3. על מנת ליצור מכשיר מולטימדיה שיישאר תחרותי גם עשר שנים קדימה, סוני השקיעה בפיתוח חומרה יקרה והתעקשה לכלול נגן בלו-ריי, הדור הבא של ה-DVD, למרות שזה עלה לה בפיגור של שנה מהמתוכנן. לאחרונה אמנם נדמה שסרטי בלו-ריי הולכים ותופסים תאוצה, אך קשה לומר שמדובר בהצלחה מסחררת, מה גם שהורדה ישירה (וחוקית) מהאינטרנט מתחילה להרים ראש כאלטרנטיבה נוחה וזמינה. סוני עלולה למצוא את עצמה עם טכנולוגיה מתקדמת שהגיעה לשוק בתזמון גרוע.

משחקים: אחרי התחלה איטית מאוד וביקורת רבה מצד השחקנים, סיכומי סוף 2008 דווקא מצביעים על הפלייסטיישן 3 כעל קונסולת המשחקים הכי "מגניבה" השנה. הקונסולה ראתה השנה יותר משחקים טובים בפרופיל גבוה מאשר כל מכשיר אחר, כולל ה-Wii - משחקים כמו Metal Gear Solid 4 ,LittleBigPlanet ו-Resistence 2, שקיבלו השנה ציונים גבוהים במיוחד. מצד שני, סוני ויתרה על כמה מהמותגים שתרמו להצלחתה בעבר, ביניהם GTA, טקן, Devil May Cry ופיינל פנטזי, והיא משלמת על כך.

מחיר: בנקודה הזו יש הסכמה גורפת - הפלייסטיישן 3 עולה הרבה. מחירו של המכשיר הוא 400 דולר, בעוד ה-Wii עולה 250 דולר ואילו הדגם הזול של ה-Xbox 360 עולה רק 200 דולר. בשל המצב הכלכלי, הלקוחות מעדיפים לחסוך ולהוציא את כספם על מכשירים זולים יותר, כך שסוני חייבת לחתוך את המחיר ומהר, או שנתוני המכירות ימשיכו לרדת.

צרו איתנו קשר *5988