צבי זיו: "אם שוק ההון לא יחזור לתפקוד משמעותי כמקור מימון - ההשלכות על הסקטור העסקי עלולות להיות לא טובות"

מנכ"ל בנק הפועלים בכנס בנקאות פלטינום: "הבנקים נדרשים להגיע בסוף שנת 2009 לשיעור הלימות הון של 12%, והשאלה היא האם ברמת ההון והרווחיות הנוכחית, מערכת הבנקאות יכולה לקיים את הצרכים של המשק. התשובה היא שזו בוודאות משימה בלתי אפשרית"

"צריך לחשוב על מהלכי מאקרו שיחזירו את שוק ההון לתפקוד משמעותי, כי אחרת ההשלכות על מצב המשק עלולות להיות לא טובות" - כך אמר היום (ב') מנכ"ל בנק הפועלים, צבי זיו, בכנס בנקאות פלטינום של בנק הפועלים.

"האתגר המרכזי של המערכת הכלכלית הוא לתת מענה לבעיה של התייבשות השוק החוץ-בנקאי. מערכת הבנקאות בישראל אינה מסוגלת לתת מענה לכל צרכי האשראי של הסקטור העסקי בשנה הקרובה. לא נוכל להיות תחליף מוחלט לשוק האשראי החוץ-בנקאי, שהיקפו הגיע בשנת 2007 ל-48% מהאשראי", אמר זיו.

זיו הופיע בכנס "מבט ראשון להשקעות בשנת 2009", האירוע השנתי המסורתי של לקוחות בנקאות פלטינום בבנק הפועלים. באירוע, שהתקיים במלון הילטון בתל-אביב, הוצגו סקירות על ידי אורי פז, משנה למנכ"ל וממונה על החטיבה הקמעונאית, ופרופ' ליאו ליידרמן, הכלכלן הראשי של בנק הפועלים. בנקאות פלטינום מנוהלת על ידי שרית בן-נתן.

מנכ"ל בנק הפועלים ציין עוד, כי המשק הישראלי מתמודד עם בעיה חמורה, לאור הצורך למחזר בשנה הבאה 13-12 מיליארד שקל מתוך האשראי החוץ-בנקאי הסחיר ועוד סכום בגודל דומה, שגויס בהנפקות חוץ-בנקאיות פרטיות. "הבנקים נדרשים להגיע בסוף שנת 2009 לשיעור הלימות הון של 12%, והשאלה היא האם ברמת ההון והרווחיות של מערכת הבנקאות, היא יכולה לקיים את הצרכים של המשק. התשובה היא שזו בוודאות משימה בלתי אפשרית", אמר זיו.

לדבריו, הבנקים יוכלו לסייע במיחזור חלקי של החוב שנוצר בסקטור החוץ-בנקאי, אבל הם יהיו חייבים לפעול באחריות. "כולם מצפים מהבנקים להיות אחראים ולתת אשראי בזהירות. התופעה שאנו רואים בחודשים האחרונים, של הסתמכות על מערכת הבנקאות כמקור אשראי יחיד בעייתית", הוסיף זיו.

זיו הדגיש, כי בנק הפועלים ממשיך לתת אשראי ללקוחות שלו. "אנו עוזרים ונמשיך לעזור ללקוחות לעבור את המשבר, ובימים אלה הודענו על הקצאת מיליארד שקל נוספים למתן אשראי לעסקים קטנים. פעולות של הממשלה, כמו הקמת קרן לעסקים בינוניים (עם תקציב של 200 מיליון שקל), לא ייצרו את המהפכה, אבל גם הן יכולות לסייע ללקוחות.

בנושא התייעלות מערכת הבנקאות, אמר זיו כי "ההתייעלות היא לא רק צו השעה, אלא שעת הזדמנות. מדובר על תהליך התייעלות ממושך. מערכת הבנקאות לא תצליח לחזור לרמות התשואה להון שרשמה לפני שנתיים-שלוש, אם היא לא תטפל בהתייעלות שלה וזאת ללא קשר לסיום המשבר הכלכלי", אמר זיו.

צרו איתנו קשר *5988