תוכן מקודם

כתבה זו נכתבה והופקה על ידי כותבי תוכן מקצועיים בשיתוף גורם מסחרי.

כתבות התוכן השיווקי בגלובס כוללות מידע ענייני בעל ערך מוסף לקורא, תוך שמירה על שקיפות מרבית כחלק מהקוד האתי של גלובס.

שר התמ"ת אלי ישי בראיון ל"גלובס": "מבחינה כלכלית אין הבדל מי ייבחר; ציפי או ביבי - כולם יקצצו לשכבות החלשות"

בראיון עם "גלובס" אומר ישי כי הממשלה החדשה תקצץ 20 מיליארד שקל בתקציב, קורא להעלות את יעד הגירעון כדי להילחם במשבר הכלכלי, מודה כי לא הצליח להיטיב את מצב הצרכנים, ורוצה קדנציה נוספת כשר התמ"ת

אתמול (ג') הודיע שר התמ"ת ויו"ר ש"ס, אלי ישי, כי ש"ס תמליץ בפני הנשיא על בנימין נתניהו להרכבת הממשלה. ואולם, בראיון עם "גלובס" אומר ישי כי אם השאלה היא ציפי או ביבי מבחינה כלכלית, אזי התשובה היא אחת: "זה לא משנה. גם ציפי, גם ביבי וכל האחרים יקצצו בקרוב את התקציב ויפגעו בשכבות החלשות".

* אתה יודע את זה?

"בטח. הנה אני מודיע לכל עם ישראל: אחרי הקמתה תתכנס הממשלה, תצביע ותקצץ 20 מיליארד שקל מהתקציב. המצב הכלכלי בעולם, צמיחה שלילית בישראל, פיטורי עשרות אלפי עובדים, המלחמה שעלתה למעלה מחמישה מיליארד שקל. האוצר יבקש לקצץ מינימום 20 מיליארד שקלים, הממשלה תאשר ואני גם יודע בדיוק מאיפה יקצצו".

* מאיפה?

"אין שום ספק: ממשפחות חד-הוריות, מקצבאות ילדים, מהמובטלים, מהקשישים. יקצצו לשכבות החלשות. תזכרי ותרשמי מה שאני אומר לך היום. כשיגיעו ספרי התקציב לממשלה החדשה וכל כלי התקשורת יתחילו לכתוב על הקיצוצים תגידי שידעתי, שאמרתי, שדייקתי".

* אפשר שבשם הבחירות וקמפיין ש"ס אתה טורח לצייר תמונה שחורה?

"אין לי ברירה, אני חייב להסביר למה צריך ש"ס חזקה. זו המפלגה היחידה שלאורך כל הדרך נאבקת כנגד הקיצוצים ובולמת חלק גדול מהגזירות".

* בהצטרפות לממשלה החדשה, מה עבורך ייהרג ובל יצטרף?

"המלחמה על השכבות החלשות זה ייהרג ובל יעבור. יהיה מאבק קשה על קצבאות ילדים. יהיה מאבק קשה על חד-הוריות, על הקשישים, על הנכים".

* בלי התחייבות שלא יקצצו לקבוצות שציינת אתה לא נכנס לממשלה הבאה?

"אני, אלי ישי, בלי דאגה להם, אמליץ לש"ס לא להיכנס לממשלה החדשה. וגם התחייבות לשמירה על ירושלים כמובן".

על המשבר והמיתון

* נחזור לממשלה הבאה ולתקציב 2009, שעוד לא עבר. ברור לך שיהיה צורך לקצץ, מאיפה לדעתך נכון לקצץ?

"לכי לאוצר ותשאלי אותם".

* אתה סגן ראש הממשלה ושר כלכלי, אין לך דעה?

"כמו שבארה"ב העלו את יעד הגירעון, גם אצלנו יש להעלות את יעד הגירעון. חד-משמעית. אין מה לעשות, יש מצב קשה אז מעלים משמעותית את ההוצאה של הממשלה על חשבון הגירעון".

* אז אתה מעביר את הקיצוצים ואת התשלומים על הלוואות לדור הבא.

"המצב כרגע קשה. אין מה לקצץ בשכבות החלשות. אין מה לפגוע באנשים האלה. עוד דברים שהייתי עושה: לא הייתי מפעיל רפורמה במס והורדת מסים לשכבות הגבוהות. עם זאת כן הייתי מפחית מס לשכבות הביניים, הייתי מרחיב מס הכנסה שלילי ועושה הכל לחזק את שכבות הביניים, שלא יפלו אל מתחת לקו העוני. מדובר באנשים עובדים שקנו דירה, יש להם משכנתא, היו שתי משכורות, פתאום בגלל המצב אחד מהם מפוטר. הם יידרדרו לעוני".

* בנק ישראל מעריך שיהיו עוד 50,000 מפוטרים.

"זה אומר ש-50 אלף משכבות הביניים יורדים למטה אל מתחת לקו העוני. אותם אני חייב לחזק. שהממשלה תיתן מסלול תעסוקה, תעזור לתעשייה ולמפעלים, גם אם זה יעלה למדינה 100 מיליון שקל, 200 מיליון שקל, זה יותר זול מאשר לשלם דמי אבטלה".

* 200 מיליון שקל זה כלום.

"אז 400 מיליון, וגם 500 וגם מיליארד שקל. הייתי נותן מיליארד שקל שלא יפוטרו 50 אלף איש. הייתי משקיע בפרויקטים לתעסוקה ובלבד שהם לא יהיו מובטלים. בכך אנחנו חוסכים דמי אבטלה ולא הורסים חיים של אנשים".

* בוא נדבר על המשבר הכלכלי והמיתון. האם הממשלה, שאתה סגן ראש הממשלה שלה ושר כלכלי בכיר, עשתה מספיק?

"מה שהממשלה עשתה זה אופייני לממשלה המצויה בשלהי כהונתה. ממשלה בסוף קדנציה לא יכולה לעשות יותר מזה. הממשלה הבאה תיבחן בהתמודדות באבטלה ובירידה בצמיחה. הממשלה הבאה תיבחן בדרך שבה תוביל את ישראל להיות בין המדינות המפותחות בעולם שיהיו הראשונות לגלות סימני צמיחה ולצאת מהמשבר. שהמיתון יהיה קצר. זה המבחן".

* איך עושים את זה?

"משרד האוצר צריך להחליף את הדיסקט שלו. הוא לא יכול להמשיך ולומר: זה מה שיש והכול רק בגלל המשבר העולמי. יופי, כולנו יודעים את זה. כולנו קוראים עיתונים. את הסיסמה הזו של פקידי האוצר צריך למחוק. את זה הממשלה הבאה צריכה לשנות. חייבים לשנות חשיבה. מסלולי תעסוקה, סבסוד למפעלים, העצמה אישית, הכשרה מקצועית, מחקר ופיתוח, השקעות. לתקצב משמעותית את המדען הראשי. אמנם הוסיפו לו כסף אבל לא מספיק. גם חייבים להרחיב משמעותית ומיד את היקף הביטחונות של אשר"א, המבטחת את סיכוני הסחר של החברות הישראליות".

על מצב הצרכנים

* ההחלטה שלכם לקחת תיק כלכלי בכיר, משרד התמ"ת, לצד משרד התקשורת (השר אריאל אטיאס), נועדה לשנות את הדימוי הסקטוריאלי של ש"ס?

"תמ"ת זה חברתי-כלכלי".

* אבל אתה לא הצלחת למחוק את התדמית הש"סניקית-קצבאות-סקטוריאלית. היית ונשארת מר-קצבאות".

"לא נכון. ואני חושב שאת יכולה לפנות לשרגא ברוש, נשיא התאחדות התעשיינים, הוא יכול לומר לך כל מה שעשיתי בתעשייה".

* נו באמת, לשר התמ"ת נשאר רק ששרגא ברוש יסנגר עליו?

"הוא רק דוגמה. אני חושב שהדימוי הסקטוריאלי של ש"ס הולך ונעלם. שבמשרד התמ"ת וביתר המשרדים של ש"ס הוכח פעם אחר פעם כי שרי ש"ס דואגים לכולם".

* אתה שר תמ"ת כבר כמעט 3 שנים. יכולת להיות מלך הצרכנות של ישראל, אבל התברברת. מה עם הרשות לסחר הוגן? הכול היה מוכן ומזומן עבורך. אבל כלום לא קרה".

"בהתחלה היו בעיות עם ועדי העובדים במשרד. עד שפתרנו את הבעיה עבר זמן. אחר-כך היו בעיות עם מי שנבחר בוועדת האיתור לעמוד בראש הרשות. משרד המשפטים תקע את מינוי האיש שנבחר, הוא הגיש בג"ץ ואז היועץ המשפטי לממשלה עצר את הכול".

* כמעט 3 שנים בתפקיד ופספסת את הצרכנות.

"נכון. לצערי הרב. אין חלום יותר טוב לשר תמ"ת מאשר להקים את הרשות לסחר הוגן. אני רק יכול להצר על כך, להצטער מאוד שבגלל הביורוקרטיה ובגלל הבעיות המשפטיות הדבר הזה לא קם והתחיל לעבוד".

* בגלל זה, בגלל ההוא. אולי היית צריך ללמוד מקודמיך איך "מתחמנים" ועדות איתור ומצליחים?

"אני לא מתחמן. אני ממנה רק אנשי מקצוע. אין מינוי אחד של אלי ישי שהוא לא מינוי מקצועי. כך הייתי תמיד. הנה, מיניתי את ציונה קניג, אישה, לרשות לשוויון הזדמנויות בעבודה. כך בשירות התעסוקה, במועצה לצרכנות, מכון התקנים, מכון היצוא. אני לעולם לא אמנה אדם שהוא לא איש מקצוע, או מינוי פוליטי".

* נמשיך בפספוס הצרכנות. רשות לסחר הוגן אין. הממונה על הגנת הצרכן, בקושי יודעים על קיומו.

"אני חיזקתי את המועצה לצרכנות. אני מיניתי יו"ר ומנכ"ל חדש שעושים עבודה מצוינת".

* המועצה לצרכנות אכן החלה לפעול במרץ, אבל מה עם משרד הממונה על הגנת הצרכן שלא ממש מגן על הצרכן?

"זו הסיבה שרצינו להקים את הרשות לסחר הוגן, כדי לתת טיפול נכון יותר לצרכנים".

* רצינו, רצינו, אבל?

"הרי מי לא רוצה להיות מלך הצרכנים? לא הלך".

* והיה גם החוק שחייב חנויות בהחזר כספי לצרכנים בגין רכישות שבוטלו. שוב, עניין של שנים. אין תקנות, אין החזר כספי. זה תקוע בוועדת הכלכלה.

"זה משרד המשפטים שתקע אותי ולא נתן לי להתקדם. אראה לך את כל התכתובת שלי עם משרד המשפטים לגבי החזר כספי".

* אולי לא רצית לריב עם ארגוני בעלי העסקים, שלא אוהבים את ההחזר הכספי?

"אני לא רוצה לריב? אני? איזו השמצה. החוק התקבל בכנסת ועל סמך החוק הזה הכנתי תקנות, אבל משרד המשפטים לא אישר אותן. הוא התנגד לכל ניסוח של התקנות. אני, כל מה שיכולתי לעשות עשיתי, ואני רוצה להודיע שאני לא מתכוון לוותר על זה גם בקדנציה הבאה, יתהפך העולם, וגם אם לא אהיה שר או שר התמ"ת".

* מה שלא הצלחת ב-3 שנים?

"כן. גם אם לא אהיה שר ולא אכהן בקואליציה, אני על עניין ההחזר הכספי לא מוותר. זו מלחמה עד תום. משרד המשפטים תקע אותי. אז הכנתי הצעת חוק חדשה, אבל משרד המשפטים עדיין מתנגד לה ואני לא הולך להתפשר עוד. חוצפה זה לא מילה מה שמשרד המשפטים עושה".

* זה לא שהיה לך נוח להירדם בשמירה?

"אני? אני לא עושה חשבון לאף אחד. דבר שאני מאמין בו, אני הולך עד הסוף. שום להירדם. אני מוכן לחשוף דרך עוקפת שנקטתי: בגלל שמשרד המשפטים תוקע אותי, הכנתי הצעת חוק פרטית להחזר כספי, טובה יותר מזו שהתקבלה. היא הוגשה כהצעת חוק פרטית של חבר הכנסת יעקב מרגי".

* ומה קרה לזה?

"היא הוגשה. יש תהליכים. אבל אני חד-משמעי. חוק החזר כספי יהיה מאבק בכל הכוח. החוק הקיים לא שווה כלום, אני הולך להעביר בכנסת הבאה חוק אמיתי".

על העובדים הזרים

* במסגרת המלחמה באבטלה המתעצמת, מה עם מאות אלפי העובדים הזרים המועסקים כאן?

"מספרם כל הזמן יורד".

* יורד? בטוח?

"אני מוריד בכל הענפים. חתמתי עם התאחדות הקבלנים לביטול המכסה בסוף 2010, מכסת התעשיינים מצטמצמת, מכסת המלונאים הצטמצמה. רק בעובדי סיעוד, מהם יש היום כ-56,000, אני לא מקצץ ולא אקצץ".

* אז איך קורה שמספר העובדים הזרים בעלייה?

"הסיעוד הכפיל את עצמו ובמקביל מספר העובדים הזרים הלא חוקיים כנראה גדל. עכשיו יש סודנים שנספרים כעובדים זרים".

* איפה תהיה בעוד חודשיים?

"אני רואה את עצמי ממשיך בתפקיד שר התמ"ת, משפיע בתחומי כלכלה, חברה וחינוך".

צרו איתנו קשר *5988