חקיקה בארה"ב: עובדים שמנים ישלמו יותר על ביטוח רפואי

יוזמת חקיקה בקרולינה הדרומית ובאלבמה: עובדי ציבור שמנים ישלמו פרמיות מוגדלות על ביטוח רפואי ; שיעורי השמנים בשתי המדינות הם הגבוהים ביותר בארה"ב

ידוע שלהיות שמן זה לא בריא ולפעמים גם לא אסתטי. במדינות מסוימות בארה"ב זה מתחיל להיות גם יקר. במדינת קרוליינה הדרומית נדונה עתה הצעת חוק, שלפיה עובדי מדינה שמנים, כמוגדר בהצעת החוק, ישלמו פרמיות מוגדלות במסגרת תכנית ביטוח הבריאות הממלכתית שבה הם מבוטחים.

גרג רייברג, סנטור רפובליקני בסנאט של קרוליינה הדרומית, אמר לאמצעי תקשורת מקומיים, כי תושבים רבים במדינה אוכלים יותר מדי בעוד שפעילותם הגופנית מעטה מדי. לדבריו, ההחלטה המודעת של תושבים אלה לא לדאוג לבריאותם פוגעת, בסופו של דבר, בכלל משלמי המיסים, שצריכים לסבסד את הטיפולים הרפואיים הנוספים של השמנים בגלל פגיעותם לסכרת, מחלות לב וכו'.

לפי הצעת הוק, ישלמו עובדי מדינה שמנים תוספת של 25 דולר בחודש לפרמיית הביטוח שלהם. ומיהו שמן? לפי הצעת החוק, מי שמדד מסת הגוף (BMI) שלו/שלה הוא 30 נקודות או יותר ייחשב שמן ויחויב לשלם תוספת פרמיה. (נוסחת החישוב של מדד מסת הגוף היא המשקל בק"ג מחולק בגובה במטרים בריבוע).

העוקץ הוא, שתכנית ביטוח הבריאות הממלכתית בקרוליינה הדרומית אינה מכסה צעדי מנע לעידוד הרזיה כמו חברות במועדון כושר או תכניות דיאטטיות. בדיון בסנאט הסתמנה הסכמה של המחוקקים עם הכוונה שגלומה בהצעת החוק, אך רבים טענו שיהיה קשה לאכוף אותו.

רייברג בודק אפשרות לבחון ניסוח מחודש של הצעת החוק באופן שיתגמל אנשים בריאים במקום לקנוס בעלי משקל עודף. לפי הנוסח המחודש האפשרי, יועלו תעריפי הביטוח הרפואי של כל עובדי הציבור, אך עובדים בעלי מסת גוף נמוכה מ-30 נקודות יקבלו הנחה.

לפי שעה אין התייחסות של המחוקקים לביקורת מהציבור, שלפיה במקרים רבים השמנה נובעת מבעיות רפואיות, ולסובלים מהשמנה אין שליטה על מצבם. אך ייתכן כי הצעת החוק תפסח עליהם.

יזמת החקיקה, שמכונה "חוק השמנים" בתקשורת המקומית, באה בעקבות חקיקה להעלות את פרמיות הביטוח הרפואי של מעשנים בקרב עובדי הציבור בקרולינה הדרומית.

מעשנים טוענים, כי החוק החדש מפלה אותם לרעה מפני שעישון אינו ההרגל הרע היחיד שמגדיל את עלויות השירותים הרפואיים. נראה "שחוק השמנים" משמש מענה לקובלנה זו.

קרוליינה הדרומית היא המדינה השניה שמענישה את שמניה (או, יותר נכון, עובדי הציבור שבהם). הראשונה היתה מדינת אלבמה. הדירקטוריון של חברת הביטוח הממלכתית לעובדי ציבור שם קבע תקנות דומות להעלאת פרמיית הביטוח הרפואי של שמנים ובעלי לחץ דם גובה ב-25 דולר בחודש, החל בינואר 2010.

במקרה או שלא במקרה, קרוליינה הדרומית היא המדינה שבה שיעור השמנים במידה מופרזת (מדד מסת גוף מעל 35 נקודות) הוא הגבוה ביותר בארה"ב. אלבמה נמצאת במקום השני.

ד"ר אוטיס באומן, מנהל מרכז רפואי אזורי בעיר ספרטנבורג, אמר כי שמנים מהווים מטלה פיננסית על כל תושבי המדינה. לדבריו, "אם בוחנים את השמנות ואת כל המחלות והבעיות שכרוכות בה, מגיעים לכלל מסקנה שהן זוללות 40 סנאט מכל דולר שמוצא לצרכי בריאות".

בראיון לתחנת טלוויזיה מקומית אמר ד"ר באומן: "כשאדם חוטף סכרת, אתה יכול להיות בטוח שהוא יסבול גם מלחץ דם גבוה וכולסטרול גבוה ואין שום ספק שאני ואתה נשלם תמורת שמונה עד 14 תרופות שהאדם הזה יטול כל ימי חייו. הדרך היחידה למנוע זאת היא להשיל קילוגרמים".

נראה שהמאבק בהשמנה באמצעות חקיקה מתחיל לתפוס תאוצה בארה"ב. מושל מדינת ניו-יורק, דייוויד פטרסון, מציע להטיל מס בשיעור 18% על משקאות קלים מסוכרים. יוזמות דומות הועלו ברשויות מקומיות ברחבי ארה"ב.

צרו איתנו קשר *5988