התביעה: הירשזון אכל במסעדות בסופי שבוע על חשבון הע"ל; הירשזון: כך גייסתי חברים

הירשזון יצא נגד הצגת רשימת המסעדות בהן אכל: "אח"כ זה מופיע בעיתון ואני מוצג כנהנתן"; התובע בתגובה: "אתה באמת נהנתן" ; בהמשך חקירתו הנגדית הודה התובע כי הירשזון לא לקח כספים ממצעד החיים

שר האוצר לשעבר, אברהם הירשזון, פקד את המסעדות פאפגיו, קיוטו בר, טורקיז, הצלע השמינית ואחרות, בסופי שבוע בשעות המאוחרות של הערב, וזקף את ההוצאות על חשבון הסתדרות העובדים הלאומית (הע"ל). כך עלה מפירוט הוצאות שהציג היום (ה') התובע בתיק הירשזון, עו"ד אלי שורץ-שואף, בפני הירשזון, בהמשך חקירתו הנגדית.

הירשזון, המואשם בגניבת 2.5 מיליון שקל מהע"ל בעת שהיה היו"ר, חזר על דבריו כי מדובר בארוחות שבהן עסק בנושאי הע"ל. התובע הזכיר כי מדובר בסופי שבוע ובשעות מאוחרות, ולכן הדבר מעורר הרמת גבה. שהירשזון אמר: "אנשים נהנים מזה שאתה מארח אותם בסופי שבוע", העירה השופטת ברכה אופיר-תום: "הם בטוח נהנים. השאלה אם הע"ל נהנית מזה". הירשזון השיב כי הע"ל נהנית מכך, מאחר שבזכות הפגישות הללו הצליח להביא חברים רבים להע"ל - והגדיל את מצבת החברים בכ-100 אלף.

הירשזון יצא נגד הצגת רשימת "מכולת" של המסעדות שאותן פקד, ואמר לתובע: "אחר-כך כל זה מופיע בעיתון ואני מוצג כנהנתן. אני יושב עם אנשים בשעות שנוחות לי, בשעות שנוחות להם". התובע השיב לו, כי "אתה באמת נהנתן. זה אישום שמציג אותך כנהנתן. במשך כ-4 שנים - 112 ארוחות - פעמיים-שלוש בחודש שאתה אוכל בסופי שבוע על חשבון ההסתדרות, זה נשמע לך סביר?

ארוחות בכנסת

התובע הציג בפני הירשזון פירוט של ההוצאות שהוציא במזנון הכנסת ושאותן הגיש להע"ל. מדובר בכ-1,800 הוצאות שהוצאו במהלך כ-3 שנים והסתכמו בכ-50 אלף שקל. לדברי התובע, "אי אפשר שבכל פעם שאתה מכניס דבר מה לפה, זה במסגרת תפקידך כיו"ר הע"ל".

הירשזון אמר כי ניצל את זמנו בכנסת בכדי לקיים פגישות בנושאים הקשורים להע"ל, וזה היה הנושא המרכזי בו עסק. התובע ציין כי הירשזון היה מקבל הוצאות אש"ל מהכנסת, ובפעמים רבות היה מקבל גם הוצאות אש"ל וגם נהג להגיש קבלות להע"ל. השופטת העירה כי מדובר בסכומים קטנים, ולא תשלום עבור ארוחות, כך שלא מדובר באירוח של אנשים, מה שלכאורה סותר את טענתו של הירשזון כי היה מדובר במפגשים בנושאי הע"ל.

הירשזון השיב: "יכול להיות. אני לא מוכן להישבע שלא נכנסו פה מספר מצומצם של ארוחות פרטיות, אבל זה הכל בא בבלוק אחד. 90% או למעלה מזה היו במסגרת העבודה".

"עופר נותן לי כסף"

התובע הציג גם בפני הירשזון נתונים על נסיעותיו לחו"ל. לדבריו, כמעט לפני כל נסיעה של הירשזון, הוא נהג לקבל כספים מגזבר הע"ל, עובדיה כהן, מספר ימים לפני כן. הירשזון הסביר: "כשנוסעים לפולין, צריך להביא לשם כספים במזומן לכל מיני גורמים. כהן נתן את הכסף. הוא היה גם גזבר של מצעד החיים פה בארץ. לא ידעתי מאיפה הוא נותן לי - אם ממצעד החיים או מהע"ל".

הירשזון יצא נגד הניסיון לשייך לו שימוש בכספים המיועדים למצעד החיים. "אני עבדתי הכי הרבה בכנסת לניצולי שואה סתם לשפוך את דמי? אין אדם בכנסת שעשה יותר מהם למעני", אמר. בעניין זה הצהיר התובע: "לא גנבת כספים מעמותות מצעד החיים ומניצולי שואה".

בהתייחס לנסיעותיו לחו"ל, אמר הירשזון כי חלק גדול מהנסיעות מומנו בידי עופר בנו. "עופר עד היום מוציא כסף ונותן לי. לפעמים הוא מושך מהבנק ולפעמים נותן לי במזומן. עופר הוא איש עסקים. היו נסיעות שנסענו כל המשפחה. הוא שילם את זה", ציין.

קבלה קלוקלת

במהלך הדיון חזר הירשזון על גירסתו, לפיה לא קיבל כספים שאינם מגיעים לו, "אולי קיבלתי את זה בצורה קלוקלת, אבל הכל הגיע לי". לדבריו, הוא קיבל כסף מהע"ל במזומן על חשבון כספי פרישה שהגיעו לו. "מכיוון שזה היה כסף על חשבון, לא היה מקום להביא את זה לוועד המנהל. אתה מביא את זה לוועד המנהל כשזה גמור, מבוצע", הסביר.

השופטת העירה: "יש מצב שיו"ר ההסתדרות מקבל כספים חודשיים על החשבון, ואיש לא יודע בדירקטוריון? זה קצת מצב שמעורר שאלות". הירשזון השיב: "היום בדיעבד את צודקת. דבר גורר דבר. ההסדר הזה הוא לא היה נכון ואם היינו עושים את זה נכון, היינו גומרים את זה בפעם אחת".

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988