דודו טופז ל"ליידי גלובס": "יש רק מעט אמנים שמצבם הכלכלי הוא כמו שלי; אין לי דאגות כלכליות, יש לי 3 בתים והרבה כסף"

טופז: "ראיתי זמר שכיום הוא בן 54, שהיה ממלא אולמות בהיכל התרבות, והוא הופיע בפני זקנים בני 80-90 עם מלווה תמורת 1,500 שקל ברוטו - ומזה נשארו לו 800 שקל על הופעה של 50 דקות. וזה לא מקרה יחיד"

"מה?!? אני נראה לך מבוגר? תאמיני בכלל שאני בן 62? תסתכלי עליי, על הפנים שלי, על הגוף. חשוב לי להיראות טוב, ואני מקפיד לא להשמין. ירדתי מ-90 ק"ג ל-84, ואני מנסה לרדת עוד ארבעה ק"ג ואצליח", מזדעק דודו טופז כשאני שואלת אותו על הגיל, ומיד מרים את חולצת הטריקו שלו וחושף כרס קטנה. "אני נראה חסר גיל, תמיד צעיר. הנה, תספרי, כמה תרגילי כפיפות אני עושה. 28... 29... 30". טופז מגיע ליעד שקבע, מתרומם קצת בכבדות ומתנשף, אך לא מתכוון להיכנע. "תאמיני לי, כשאני מתחרה בבן שלי, דניאל, שהוא בן 20, אני מגיע גם ל-40 כפיפות, כמוהו".

המופע ממשיך. "אני לא מבוגר! אני לא כמו מישהו אחר בן 62!", הוא צועק ומסתובב בדירה בחוסר מנוחה, זרועותיו מתנופפות מצד לצד. "הנה, עכשיו אני נוסע עם החברים שלי לקוסטה ריקה, כולם צעירים ממני בהרבה, בני 35-40. אנחנו נוסעים לבלות ביחד, לעשות חיים. נהיה במלון מדהים ליד הים, באמצע הג'ונגל, בין תוכים גדולים ואיגואנות, בחברת נשים יפהפיות מכל העולם, והרבה שקט ושלווה. מה יותר טוב מזה כדי להרגיש צעיר? הם לחצו שאבוא איתם, כי אני לא מבוגר! הבנת? רק אתם בתקשורת עושים אותי מני פאר וטוביה צפיר, אבל אני - לא!!!".

ובכל זאת, חייבים להודות, אתה כבר לא צעיר. אתה לא חושש קצת, לא מרגיש שאתה זקוק מדי פעם ל"בדק בית" ול"תחזוקה" של הגוף?

"תעזבו אותי מהשטויות האלה! אתם העיתונאים מחפשים כל הזמן על פניי - האם אני מזריק ומיישר קמטים, ואולי ניתחתי את הפנים והחלקתי אותם? אני, שאפילו לא שם קרמים, מקסימום על הידיים בחורף כשהן מתייבשות. תראי איזה עור ידיים יש לי, בלי כתמים, בלי כלום והכול טבעי. אני מסתכל במראה, ומרגיש טוב מאוד. נשים מסתכלות עליי גם היום, ומעירות לי כמה אני נראה צעיר ויפה.

"אני דוגמה למה שכולם היו רוצים להיות. אפילו אח שלי, מיקי (גולדברג), שצעיר ממני בארבע שנים, נראה זקן לעומתי. ברחוב, בבתי קפה ובכל מקום, כולם מכירים אותי, קוראים בשמי ואומרים 'אתה מלך', בהמון אהבה. לא רק המראה חשוב, גם העשייה. אני יוצר כל הזמן, ויצירה באה מהמילה יצר. עדיין יש לי את כל היצרים. כולם יכולים ללמוד ממני איך לחיות בכל גיל, בלי קשר למספר השנים".

"סתם דיבורים של קנאים"

טופז, בדרן, קומיקאי ושחקן, הגיש עד לפני כארבע שנים תוכניות טלוויזיה שהגיעו לשיאי רייטינג של 30%40%, נתונים שהיום רק תוכניות ריאליטי גדולות מצליחות לגרד. מי שכונה על ידי קהל מעריציו "מלך ישראל" חוזר כעת, לאחר מספר שנות היעדרות, לבמה. אמנם ברמה מינורית למדי בשלב ראשון, אך בהחלט מלא בתוכניות להמשך הקריירה.

לפני שנתיים הגעת לגיל 60, ונעלמת ממסך הטלוויזיה. דיברו על "הנפילה של דודו". האם באמת האמנת שהכישרון, הכריזמה והמראה ימשיכו לעמוד לטובתך? ומה עכשיו, קאמבק?

"שום נפילה ושום קאמבק! מ ה א ת ם ב ת ק ש ו ר ת ר ו צ י ם מ מ נ י ? אצל אמן אחר, שלא ידוע כמוני, דיבורים כאלה יכולים אולי לבטא את סוף הדרך. אצלי, זה סתם דיבורים של קנאים, וזה לא יקרה. בשנתיים האחרונות לא נחשפתי בהופעות בפני הציבור, כי עבדתי קשה על ההכנות לדברים החדשים, שאת חלקם אני כבר עושה ועם אחרים אצא בקרוב. כל אלה הם במסגרת תחילת הקריירה הרביעית שלי".

ואיך בדיוק עובדת חלוקת הקריירה, לשיטתך?

"לי היה מזל שהתחלתי בקריירה המשמעותית רק בסביבות גיל 34, בערוץ 1, עם שעשועון הטלוויזיה 'שחק אותה', שנמשך בהצלחה רבה כמעט עשר שנים. את הקריירה הבומבסטית שלי בערוץ 2 בטלוויזיה התחלתי עם 'הראשון בבידור', שם זכיתי לשיאי רייטינג בכל הזמנים. בסביבות גיל 50 בניתי לעצמי קריירה שלישית, על הבמה, עם הצגות היחיד - 'פליטת פה', 'בלי חשבון', 'צורה לנו' ו'טיפול נמרץ', שבהן עשיתי הרבה כסף, בזכות כישרוני לבדר את הקהל הרב שאוהב אותי.

"היום, חבר'ה בגיל 30, כמו ליאור שליין ואדיר מילר, מגיעים לשיא הקריירה. בגילם אני עוד ינקתי, וכשהם יגיעו לגילי הנוכחי, והרבה יותר צעירים ממני, הם כבר יהיו פאסה לחלוטין. בארץ חושבים שמגיש תוכנית בידור בטלוויזיה צריך להיות מקסימום בן 30. אליי, עם כל הניסיון והכישרון שלי, מתייחסים כאל מבוגר מדי. זה מוגזם, לא?

"אני לא אחמיא לעצמי, אבל תסתכלי עליי: אני נראה מבוגר? כמו אדם שמסכם את החיים? בחו"ל המצב שונה לחלוטין. תראי את ג'יי לנו. הוא לא נאה כמוני, ובכלל לא צעיר, והוא ממשיך ומצליח בגדול. אז מה הבעיה בשבילי להתחיל בדברים חדשים בגיל 60 ולזכות בהצלחה?".

ומהיכן תבוא ההצלחה? מה אתה מתכנן במסגרת הקריירה הרביעית?

"ממש לפני מבצע 'עופרת יצוקה' עליתי בהצגת היחיד 'בטעם החיים', שהופסקה זמנית אחרי 14 פעמים, עקב המצב הביטחוני. בקרוב, כשאחזור מהטיול שלי בקוסטה ריקה, אני מתכוון לחזור ולרוץ עם התוכנית שנהשנתיים ברחבי הארץ. היא מופנית לקהל של בני 30 ומעלה, בוימה על ידי אבי בלקין ונכתבה בשיתוף איתי".

"את מי יבחרו היום, את קיציס?"

על שולחן פינת האוכל מונחים שני זוגות משקפי ראייה, הוכחה לכך שגם טופז אינו יכול להתחמק מפגעי הראייה של בני גילו. הוא מרכיב את אחד הזוגות, ומציג בפניי את מגזין "תקשורת" מ1997, שבו מופיעים 100 האישים הבולטים בענף: במקום הראשון ביל גייטס, ובשני - טופז. "תביני איפה הייתי אז, ואיפה אני היום. את מי יבחרו היום, את קיציס?".

אנחנו יושבים בסלון דירתו הדוקומתית בשכונת נאות אפקה. בקומה השנייה מתגורר כיום בנו דניאל, 20, עם חברתו. הדירה הגדולה מרוהטת כבית משפחה זעיר בורגנית - ניתן היה לחשוב שמתגורר כאן זוג נשוי עם שלושה ילדים, ולא רווק הולל, שהיה נשוי פעמיים לזמן קצר בלבד.

סיפרת שאתה יוצא לבלות הרבה עם צעירים. אתה מרגיש שזה עוזר לך להישאר צעיר?

"כן. את יודעת מה משאיר אותי צעיר? הילדים שלי והחברים שלי, שהם מקסימום בני 40, אליהם אני מתחבר בראש אחד. אלה שמתחברים אליי ורוצים בחברתי, נהנים ממני. חלקם נשואים ואני מוזמן גם לבתים שלהם, ולא הולך איתם רק לבלות בפאבים".

איך ילדיך מקבלים את התנהלות חייך הבלתי שגרתית?

"הם מבינים שאני אבא צעיר. יש לי את יונתן בן השמונה, בזמן שלאנשים בגילי יש נכדים בגילו. הוא ממש גורם לי להיות צעיר. כשהוא היה אצלי בשבת הוא חיבק אותי חזק ואמר, 'כשאני אהיה גדול ואהיה אבא, אני רוצה רק להיות טוב כמוך'. יש משהו נפלא מזה? מאוד חשוב לי שהם אוהבים אותי, זה משהו שאני מרגיש בלב וזה נפלא.

"בעיניהם אני צעיר לתמיד. הם לא מתרגשים ממה שאת מכנה 'התנהלות חייך הבלתי שגרתית'. ברור להם שאבא שלהם לא שגרתי, והם מתייחסים אליי כאל מי שאני - גם אבא, וגם חבר. הם החברים הטובים ביותר שלי, האהבה הגדולה שלי בחיים, מעל לכל דבר אחר.

"את חושבת שהילדים שלי לא יודעים על ההצלחה שלי בכל התחומים שמצעירים את הבן אדם? אני מאושר מהחיבור שהצלחתי לחבר ביניהם - כל אחד מאם אחרת, רק לשתיים נישאתי - ולהפוך אותם לשלושה אחים אוהבים. תראי את התמונות הגדולות שלהם על הקיר, הם מקסימים, נכון? אני יוצא לבלות עם הבנים שלי - וזה מצעיר אותי עוד יותר. דניאל, הבן שלי שגר כאן, הוא ממש חבר שלי ואני שלו. עם עומר (17) ויונתן אני נפגש פעמיים בשבוע ובסופי שבוע, וממש כיף לי איתם".

וזה מה שגורם לך להרגיש צעיר? אהבת הילדים?

"לא רק. מי שאומר שרק הילדים, גם כשהם כבר מתבגרים ממש ומתרחקים ממך לחיים שלהם, זה האושר מספר אחד בחיים - משקר. האושר מספר אחד שלי זה אני, והיצירה שלי - וזה כל מה שאני מצליח להעביר ממני, ולקבל פידבק חיובי. זה הכתיבה שלי, המחשבות שלי, השיגעונות והטירוף שבתוכי, הכסף שעשיתי. כן, וכמובן הילדים שלי, זה חשוב לי מאוד. וההשפעה שלי על החברה בדברים שאני מאמין בהם".

"בת 47 מבוגרת בשבילי"

מה עם נשים, גם בגללן אתה מרגיש צעיר?

"בטח שנשים צעירות מצעירות את הבן אדם. אבל נשים שמתאהבות בך רוצות להתחתן, ולזה אני לא בנוי. סקס זה דבר טוב. הנה, עכשיו, אני יוצא מהראיון הזה לעשות אהבה עם בת 30 וקצת. אתמול היה לי סקס טוב בלילה עם צעירה ממני בחצי מהגיל. הייתה לי לאחרונה במשך תקופה חברה בת 34, יפה וחתיכה, ומאוד חשקתי בה ורציתי אותה. אבל היא רצתה יותר מזה, שאחזיק אותה כלכלית, וזה סוג התחייבות שאני לא מוכן לו. אני מוכן לעזור לה, לתת אלפיים שקל בחודש, אבל לא יותר".

איך אתה פוגש נשים שמתאימות למה שאתה זקוק מהן, ולמה שאתה מוכן להעניק להן?

"פגשתי לאחרונה בחו"ל עיתונאית בת 47, והיא רצתה לצאת איתי כי חשבה, לדבריה, שאני בן גילה. לדקה לא חשבה שאני ב15 שנה מבוגר ממנה, לא במראה ולא בשיחה. היא ביקשה לצאת איתי, ואמרתי לה 'את מבוגרת בשבילי'. כשבחורה בת 20 וקצת ניגשה אליי לא מזמן אחרי הופעה והציעה את עצמה, לא חשבתי פעמיים - והלכתי. אני רק דואג לשים קונדום".

אתה חושש מאיידס?

"לא (פורץ בצחוק), אני חושש שמישהי תיכנס ממני להריון".

במהלך השנים דאגת לחסוך כסף לביטחון בעתיד?

"הרבה בדרנים וזמרים שהיו ידועים מאוד והרוויחו בגדול, מגיעים בגיל צעיר יחסית למצב כלכלי קשה. יום אחד ביקרתי את אמי בבית האבות, וראיתי זמר שכיום הוא בן 54, שהיה ממלא אולמות בהיכל התרבות ומגיע למקומות ראשונים במצעד הפזמונים, והוא הופיע בפני זקנים בני 80-90 עם מלווה תמורת 1,500 שקל ברוטו, ומזה נשארו לו 800 שקל תמורת הופעה של 50 דקות. זה היה עצוב מאוד. ממש הביך אותי לפגוש אותו. וזה לא מקרה יחיד.

"לי אין מה לדאוג כלכלית. יש לי מלבד הבית הגדול והיקר הזה - ששווה 3.5 מיליון שקל - עוד שני בתים וכספים רבים בבנק, שמושקעים בזהירות ובשכל, גם במצב הכלכלי הנוכחי. את רואה, אני לא רק נראה טוב וצעיר, אני גם חכם. בכל גיל אוכל לדאוג לעצמי ולחיות בנוחיות ובלי דאגה, וגם לעזור לבניי. יש רק מעט אמנים שמצבם הכלכלי כמו שלי, ושכל מה שהשתכרו מגיע מעשייה אמנותית, בכל תפקיד שהוא.

"חברים שלי אומרים לי: 'יש לך כל מה שאתה רוצה, לא חסר לך כסף, אז למה לך לעבוד כל הזמן?'. הם מציעים לי לנוח, ואני לא רוצה לנוח. גדלתי על חינוך ש'העבודה היא חיינו'. במיוחד כשגם כיום יש לי אפשרות להשקיע בניסיונות אמנותיים, בלי לחשוש לכספי. אז למה שבגילי, עם כל האנרגיה והאמביציה, ארצה לנוח?".

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988