הנקראות ביותר

הסכסוך הגדול במכבי ת"א - כל המכתבים, העקיצות והאיומים

מה בדיוק נכתב ב"מכתב הגירוש" שהפנו שותפיו של רענן כץ במכבי ת"א? מה כתב להם כץ ב"מכתב הבזבוזים" שלו? והאם באמת דרש רענן חדרים טובים יותר במלון? חצי שנה של תכתובות מרתקות בין שותפי מכבי ת"א נחשפות כאן לראשונה ■ נציגו של כץ, עו"ד יעקב לירז: "אם נצטרך לקחת אותם לבית המשפט, תהיה להם בעיה קשה"

בתחילת השבוע המתין לדייויד פדרמן ולשי רקנאטי מייל קצר. תוכנו היה חד: באמצעות פרקליטו, עו"ד יעקב לירז, דרש כץ משני שותפיו במכבי ת"א, כל אחד בנפרד, התנצלות פומבית על הדברים שהטיחו בו בראיונות (פדרמן: "יכול להיות שהאיש חולה"; רקנאטי: "רענן סובל מפיצול אישיות"). במידה שלא תעשו כן, התריע פרקליטו של כץ, תוגש נגדכם תביעת לשון הרע. נכון לאתמול, רקנאטי ופדרמן טרם השיבו.

לסיפור הזה ישנה משמעות אחת: הדיונים הישירים בין הבעלים הסתיימו מזמן. התקשורת, נכון לשלב זה, נעשית באמצעות עורכי דין. לאחרונה צירף כץ למטבחון המצומצם שלו את עו"ד לירז, שהחליף בתפקיד את עו"ד חיים סמו. עו"ד לירז צורף, בין היתר, כדי לבחון מהלכים שהובילו לאחרונה הצמד רקנאטי-פדרמן, "בניגוד גמור לתקנון החברה", מדגיש לירז. "אם נצטרך לקחת אותם לבית משפט, תהיה להם בעיה קשה".

את תוצאותיה הראשוניות של ההחלטה לבחון מעתה כל נושא על-פי פרמטרים משפטיים, ניתן היה לראות כבר בתחילת השבוע. את ההזמנה לישיבת הדירקטוריון שנועדה ליום שני האחרון, בה עמד על סדר היום נושא אחד בלבד - אישור התקציב הגירעוני לעונת 2009/10 - דחו נציגיו של כץ. "ביקשו מאיתנו לבוא לישיבה, מבלי להעביר לנו שום חומר מקדים בעניין. ממדרים את רענן מהנושאים הפיננסיים, ודורשים שהוא ישמש חותמת גומי, כמו תמיד", אומר עו"ד לירז. "איפה נשמע במדינה מתוקנת שחברי דירקטוריון לא מקבלים חומרים מראש, כדי שיוכלו להתכונן כראוי לישיבה?", הוא תמה.

מי משתמש בשחקני העבר?

אחד הדברים שהסעירו את כץ היה אחד ממכתביו האחרונים, שלטענת נציגיו הודלף ל"ידיעות אחרונות" בכוונה ובאופן מגמתי בידי אחד משותפיו. באותו פרסום נטען כי המכתב כלל מספר דרישות ביזאריות שהעמיד כץ, בהן הפסקת חלוקת הכרטיסים לשחקני עבר במועדון, לצד דרישתו להשוות את תנאי החדרים במלון שהוא מקבל לאלו של יתר השותפים, בעת הגעתו למשחקים עם מכבי באירופה.

אלא שמתברר כי באותו מכתב, שנשלח ב-29 ביוני ומוען אל שמעון מזרחי, כלל לא מוזכר נושא החדרים, מלון, או כל דבר דומה. "מי שהוציא את המכתב עם דרישותיו, כביכול, של רענן, הוציא מידע שקרי לחלוטין", קובע עו"ד לירז. "מנסים לפגוע בשמו הטוב, בכל דרך וצורה אפשרית. הטקטיקה הזו בזויה בעיני. רענן בחר להשיב מלחמה. אם ימשיכו להסתיר מאיתנו מידע, נלך לבית משפט ונדרוש את כל החומר. ההפקרות של השנים האחרונות וההתעלמות המוחלטת משותף בכיר במועדון, זה דבר שלא יקרה יותר".

במסמך המקורי שהגיע לידי "גלובס" ו-"וואלה! ספורט", נוקב כץ ב-14 סעיפים, בהם הוא מציע כיצד ניתן לטפל בבזבוז הכספים המשווע של המערכת. זו, למשל, בקשתו של כץ בסעיף 4: "קיצוץ רוחבי בהוצאות המשרד". "איך ייתכן שהוצאות המשרד של מכבי מגיעות למיליון דולר בעונה", אומרים בסביבתו של כץ, "הרי מדובר בסכום עתק, שווה ערך לתקציב מלא של קבוצה בליגת העל". בסעיף 5 מפרט כץ את כוונתו. "אין נסיעות על חשבון הקבוצה, למעט שחקנים, מאמנים, יושב ראש ואנשי הקבוצה כגון מעסים, מאמן כושר, מנהל הקבוצה ורופא". בסעיף 13, שכותרתו "אישור הוצאות כספיות", מבקש כץ כי "כל הוצאה מעבר ל-50 אלף דולר תחייב אישור של כל בעלי המניות", וכן "כל חוזה או התקשרות עם שחקן או עובד בהיקף של למעלה מ-200 אלף דולר (עלות) תחייב חתימת נציגי כל קבוצות בעלי המניות".

בניגוד ליתר הפרסומים, סעיף מספר 14, שכותרתו "כרטיסים חופשיים", כלל לא דורש את ביטול נוהג חלוקת הכרטיסים לשחקני העבר. בהצעתו של כץ נכתב בזאת הלשון: "צמצום כרטיסים למינימום לעירייה ולאיגוד. בכל שנה הדירקטוריון יחליט למי מהוותיקים ולידידים שונים יאושר.... לוותיקים שאושר, יש לתת כרטיס אחד ולא זוגי... כל שחקן שיאושר לו מראש, יקבל את הכרטיס למשחק הספציפי שביקש... יש להפסיק מתן כרטיסים לידידים שונים ללא הסכמת שאר הבעלים".

"רענן מעולם לא אמר שלא לתת כרטיסים לשחקנים כמו מיקי ברקוביץ' ומוטי ארואסטי", אומר לירז. "לקחו כאן מכתב מפורט שבו רענן מעלה רעיונות להתנהלות נכונה יותר, והפנו את כולו נגדו. הוציאו דברים מהקשרם, וגרמו לציבור להבין שהוא רוצה חדרים טובים בבית מלון, בזמן שהוא בכלל לא העלה את הנושאים הללו. זה מצחיק: הרי רענן הוא הבעלים היחיד שהכניס שחקני עבר לדירקטוריון. הוא רוצה לפגוע בהם?".

"מכתב הבזבוזים"

מה אירע בחודש האחרון שהביא להידרדרות החדה במערכת היחסים בין הצדדים? כדי לקבל פרספקטיבה רחבה יותר, ראוי לחזור אל ינואר 2009, אז העביר כץ מכתב ליתר השותפים, אותו כינה "מכתב הבזבוזים" (ר' מכתב למטה). כותרתו של המכתב היתה: "financial problems in Maccabi - figures don't lie". במכתב הזכיר כץ את המשכורות המנופחות של השחקנים שהועזבו במהלך העונה, ושל אנשי הצוות המקצועי שפוטרו.

תחת הכותרת "רשימת בזבוזים 1", למשל, נכתב כך: "אפי בירנבוים, רועי חגאי ויורם מנחם - כך וכך... רודני ווייט - 910,000 דולר; אסטבן באטיסטה - 850,000 דולר; אלטון בראון - 220 אלף דולר. סך הכל בזבוזים (על השישה שהועזבו במהלך העונה): 2,634,000 דולר".

בחלק השני פורטה עלותם של ישראלים בכירים, בהם דרור חג'ג', יניב גרין וגיא פניני, לצד זרים שהיו בזמנו מועמדים לעזיבה, בהם ג'ייסון וויליאמס (385,000 דולר) וטריי סימונס (783,000, כולל ביי-אאוט של 100 אלף דולר ששולם להפועל חולון). יחד עם שכרו של דני גוט חיבר כץ את החלק הראשון - "Total waste of money", לרשימה הנוספת, "Unnecessary Players", ובסך הכל העריך את הסכום הכולל שירד לטמיון ב-4,672,000 דולר.

למעשה, כץ כלל לא חש בסערה המתקרבת אליו מכיוון רקנאטי-פדרמן. ב-21 במאי הוא קיבל לידיו מסמך, שבו התבקשו כל הבעלים לחתום על ערבות אישית בסך 5 מיליון שקלים, כשחלקו של כץ בערבות הסתכם ב-1.65 מיליון שקלים. כץ חתם. רק שישה ימים מאוחר יותר, ב-27 במאי, הגיע אל כץ "מכתב הגירוש", שבו מבקשים שותפיו שיעזוב לאלתר את הקבוצה. "מבקשים ממנו ערבות, וכמה ימים אחר כך דורשים ממנו לעזוב. זה נבזי. מה שנקרא, רצחת וגם ירשת", מכנה זאת עו"ד לירז.

"מכתב הגירוש"

כותרתו של הסעיף השני ב"מכתב הגירוש" (ר' את המכתב למטה) היא "התבטאויותיך בתקשורת". "התבטאויותיך בתקשורת בגנות שחקנים, עובדים, מנהלים ובעלי מניות אחרים גורמות נזק בלתי הפיך לחברה ולקשריה עם המערכת הבנקאית, הספונסרים, המדיה וכיוצ"ב", נכתב שם.

"למרות האמור לעיל", מציינים הכותבים, "המשכנו במשך תקופה ארוכה לפעול מתוך תקווה שניתן יהיה להגיע עימך לשיתוף פעולה... לצערנו, ההתפתחויות בשבועיים האחרונים היוו מבחינתנו את 'הקש ששבר את גב הגמל', ואנו רואים בהתנהגותך כלפי משפחת רקנאטי חציית כל הקווים האדומים האפשריים במערכת יחסים מתקבלת על הדעת בין שותפים".

או-אז מגיע הסעיף השישי, שזכה לתואר "משבר רקנאטי", ובו נכתב כי "מן הראוי שתבין שהתנהגות כזו הינה בלתי מתקבלת על הדעת ומתאימה למדינות עם משטרים אפלים... אנו דוחים מכל וכל את השתלחותך הגסה במשפחת רקנאטי. התבטאותך כלפיה... הינה שיטה של אלימות מילולית מבזה ומשפילה אותה אנו דוחים בתוקף ובשאט נפש".

וכך מסכמים הכותבים: "ההתבטאויות האחרונות שלך המחישו לנו יותר מכל את עומק התהום הפרושה בינינו... האיומים המרומזים שנשמעו מפיך הביאו אותנו, לצערנו, למסקנה הבלתי נמנעת, לפיה נזקים כבדים מנשוא נגרמים למכבי כתוצאה מהמשך קיומה של השותפות עימך במתכונתה הנוכחית... עלינו להביא לסיום השותפות עימך ולהיפרד".

"מי כתב את המכתב הזה? אולי דייויד פדרמן", מעריך עו"ד לירז. "זה לא מכתב אופרטיבי. רואים מיד שלא כתב אותו עורך דין".

מי רוצה ניהול תקין?

לדברים הללו השיב כץ ב-21.6.09, במכתב ששלח מטעמו לירז, ומוען אל כל שותפיו במכבי. "מכתבכם הנ"ל, אשר לידתו בעלבון שחש בעל מניות זה או אחר, אינו ראוי כלל לתגובה, למעט אחת, והיא כי שולחי, מר רענן כץ, השקיע מיליונים רבים במועדון מתוך כוונה להישאר במועדון וכי אינו מתכוון כלל למכור את מניותיו", כתב עו"ד לירז. "למי שעובדה זו אינה נוחה, פתוחה הדרך למכור את מניותיו בעצמו... ניהול המועדון בשנים האחרונות היה כושל, ללא בקרה וללא פיקוח, וגרם לחוסר יעילות ולבזבוז של מיליוני דולרים, בהם נשא כמובן גם שולחי".

במכתב האחרון שנשלח אל כץ בתאריך 6.7.09 כותבים לו שותפיו: "תוכן מכתבנו מתאריך 27.5.09 מדבר בעד עצמו. לידתו של המכתב אינה באה בעקבות עלבון שחש בעל מניות זה או אחר, אלא בהתנהגותו העקבית והתבטאויותיו הבלתי הולמות של כץ כלפי שותפיו. נראה כי אין מנוס מכך שאכן ימכור את מניותיו בחברה, וזהו הפתרון ההולם לדעתנו".

כפי הנראה כעת, לסכסוך הזה לא יימצא פיתרון בקרוב. בשיחה השבוע אמר פדרמן כי "הכוונה בשלב הראשון היא שהשותפים הנוכחיים ייקלטו את המניות של כץ, ואחר כך נראה מה לעשות". על כך אומר עו"ד לירז כי "רענן לא ילך לשום מקום ולא ימכור. אגב, מה שפדרמן לא מספר לכולם הוא שבסיום אותה ישיבת הנהלה גדולה, בשלב לחיצות הידיים, הוא שאל את דייויד האם אפשר לפתוח דף חדש ולהכריז שהמכתב ההוא נמחק מהפרוטוקול, כלא היה.

"כל זה, בסיום ישיבה שבה רענן דוחף להעלות את התקציב כדי להעמיד קבוצה טובה יותר", ממשיך לירז. "ומה פדרמן משיב לו? 'מה פתאום, המכתב עדיין בתוקף'. מי שמסרב לפתוח דף חדש הוא פדרמן, לא רענן. האמת היא שרענן רוצה להציל אותו, כי אם הקבוצה תמשיך להתנהל בצורה הזו, ההתרסקות הכלכלית תהיה בלתי נמנעת. אם לדייויד יש תבונה", מסכם לירז, "הוא יגיד לרענן 'אוקיי, אני מוכן להתחיל להתנהל כמו חברה עסקית נורמלית'".

מכתב מכבי תל אביב 3
מכתב מכבי תל אביב 2
מכתב מכבי תל אביב, רענן כץ, דיויד פדרמן
* נכתב בשיתוף אוהד גרינוולד, "וואלה! ספורט"

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
נושאים נוספים בהם תוכל/י להתעדכן
נדל"ן
גלובס טק
נתוני מסחר
שוק ההון
נתח שוק
דין וחשבון
מטבעות דיגיטליים
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
עקבו אחרינו ברשתות