בריטניה משתקמת: מחירי הבתים עלו ב-1.3% ביולי

מחירי הבתים בבריטניה עלו בשיעור החד ביותר מאז פברואר 2007 ■ נתוני התעסוקה של גרמניה לחודש יולי הצביעו על ירידה של 6,000 איש במספר דורשי העבודה - אנליסטים חזו גידול של 45 אלף דורשי עבודה

מחירי הבתים בבריטניה עלו ב-1.3% ביולי - העלייה החדה ביותר מאז פברואר 2007, וזאת לאור מחסור בבתים למכירה. כך מסרה חברת המשכנתאות Nationwide.

המחיר הממוצע של בית בבריטניה עלה ל-158,871 ליש"ט (כ-262 אלף דולר) מ-156,442 ליש"ט ביוני. מדובר בירידה של 6.2% בהשוואה לחודש יולי 2008. מחירי הבתים עלו ב-1% ביוני וירדו ב-9.3% לעומת יוני אשתקד.

עוד בבריטניה: שרים בממשלת בריטניה חשפו אתמול (ד') את השלב הראשון של תוכנית ליצירת מקומות עבודה חדשים באמצעות הענקת מימון ליצירת 47 אלף משרות זוטרות בתחומים כגון טיפול בעצים, שרברבות, שיקום רהיטים וקייטרינג. התוכנית, שנחשפה במסגרת התקציב, תספק 6,700 ליש"ט לאדם להעסקת צעירים בשכר מינימום.

עד כה אושרו יותר מ-100 בקשות לקבלת מימון מ"קרן מקומות העבודה העתידיים". השרים מבקשים למצוא מקומות עבודה עבור 250 אלף איש באמצעות הקרן, ועד כה התקבלו בקשות בתחומים כגון בנייה למגורים, הנדסת פנלים סולריים, טיפול במקרים סוציאליים, ספורט, מוזיקה ואמנויות.

מדד האקלים הכלכלי בגוש האירו עלה ל-76 נקודות ביולי מ-73.2 נקודות ביוני. מדובר ברמה הגבוהה ביותר מזה שמונה חודשים.

בזירת המאקרו של גרמניה, נתוני התעסוקה של חודש יולי הצביעו על ירידה של 6,000 איש במספר דורשי העבודה, במונחים חודשיים, לשיעור אבטלה של 8.3%. אנליסטים בסקר של תומסון רויטרס חזו גידול של 45 אלף דורשי אבטלה ושיעור אבטלה של 8.4%.

חברות גרמניות רבות צימצמו את שעות העבודה יומיות וכך הקטינו את היקף הפיטורים. מספר המובטלים בגרמניה גדל בשל כך ב-300 אלף איש בלבד מאז תחילתו של המשבר הפיננסי העולמי.

נציין כי ז'אן קלוד טרישה, נשיא הבנק האירופי המרכזי (ECB) אמר כי צעדי החירום מתחילים לחלחל אל כלכלת מרחב האירו. לפי סקירה חדשה של הבנק האירופי המרכזי הביקוש למשכנתאות במרחב האירו עלה לראשונה מאז תחילת 2006 והעסקים רואים "נקודת מפנה" בגיוס אשראי מן הבנקים.

הדו"ח החדש על תנאי ההלוואות במגזר הבנקאי של ה-ECB שפורסם אתמול (ד') מציין שהצרכנים היו פחות פסימיים לגבי מצב שוק הדיור ברבעון השני של השנה, וכי הקצב שבו הודקו תנאי קבלת משכנתאות נחלש. במקביל, תנאי האשראי לחברות הודקו בקצב איטי בהרבה לעומת שלושת הרבעונים הקודמים.

בשבועות האחרונים הביעו גורמים רשמיים חששות גוברים לגבי שוקי האשראי במרחב האירו, אך הדו"ח של ה-ECB מוסיף לראיות שצעדי החירום שנקטו ממשלות ובנקים מרכזיים לריסון המיתון החריף מתחילים לחלחל אל כלכלת מרחב האירו, המונה 16 מדינות.

צרו איתנו קשר *5988