דובר המבקר עונה ללחיאני: "טיעוניו מגוחכים. הוא חרג מכל נורמה ציבורית - ועכשיו מנסה להתחמק מהביקורת"

(עדכון) - ראש עיריית בת-ים על כך ששילם לאשתו שכר ו"דמי הצלחה" בסך 430 אלף שקל: "אקח את המבקר לביהמ"ש, אין לו סמכות לקבוע איך אוציא את הכסף שלי; אין הבדל אם מי שמנהל את מטה הבחירות זו דורית לחיאני, רינו צרור או לינדנשטראוס" ■ דוברו של לינדנשטראוס: "היושר הציבורי לא מתיישב עם הכספים ששילם לחיאני לרעייתו"

"אקח את מבקר המדינה לבית המשפט. אני אוכיח שאין לו סמכות לקבוע איך אוציא את הכסף שלי. זאת פעם ראשונה שמבקר מתערב בגובה הסכומים. לא יכול להיות מצב שהוא יכתיב את זה. הוא יכול לקבוע אם הוא מוכן לקבל 'דמי הצלחה' או לא, אבל לא להכתיב איזה סכום נראה לו. אנחנו מכירים חוזים של אנשים שקיבלו הרבה יותר כסף מזה בבחירות הקודמות, ואני חושב שפעלתי כמו שצריך".

כך אמר הבוקר (ה') שלומי לחיאני, ראש עיריית בת-ים, בראיון לרינו צרור בגלי צה"ל. לחיאני התייחס לממצאי דו"ח מבקר המדינה שפורסמו אתמול (ד'), שמהם עלה כי הוא "סידר" לרעייתו דורית לחיאני, שעבדה כראש מטה הבחירות שלו, שכר ו"דמי הצלחה" בסך 430 אלף שקל.

"דורית קיבלה שכר של 15 אלף שקל ברוטו במשך 10 חודשים, ובסך-הכל 150 אלף שקל", אמר הבוקר לחיאני. "לגבי ה-280 אלף שקל ששולמו לה כ'דמי הצלחה' - האמת היא שלא חלמנו שנקבל כאלה מנדטים. כשהמבקר אמר שלא נראה לו הסכום, אמרנו 'נוותר, לא צריך', אבל ברגע שהוא יצא עם זה ככה אתמול - אני מתכוון ללכת איתו לבית משפט".

"אין שום הבדל אם מי שמנהל את מטה הבחירות זו דורית לחיאני, או רינו צרור או לינדנשטראוס", אמר. "מי שעשה את העבודה זכאי לקבל את התמורה. הייתי משלם לכל אחד אחר. אין מחלוקת שדורית עשתה עבודה למופת, שמגיע לה על זה כסף ושקיבלנו על זה אישור מראש. אני מצהיר כאן כי אתרום את הכסף הזה - אני לא צריך אותו. אין לי שום עניין בו. אבל על העניין העקרוני, שאיש ציבור שהתפקיד שלו הוא לבקר - ולא לקבוע איך אוציא את הכסף שלי - אלך לבית המשפט".

לדברי לחיאני, כשנאמר לו כי בהעסקת אשתו כראש המטה עשוי להיות טעם לפגם, הוא פנה בכתב למשרד מבקר המדינה, וקיבל תשובה החתומה על-ידי המבקר עצמו בזו הלשון: "העסקת עובדים ופעילים בתקופת הבחירות מהווה הוצאת בחירות בלא קשר לקרבה משפחתית למועמדי הסיעה". לדברי לחיאני, המבקר אישר גם את קיומו של "הסכם ההצלחה", במקביל לעוד כ-100 רשויות מקומיות.

"בתור איש ציבור, בתפקיד שלי אני יכול להוציא את הכסף של העירייה איך שאני מוצא לנכון. לקחנו את החוזה של מנהל מטה הבחירות ב-2003, ורק שינינו את השם של המנהל. במקום יובל פורת רשמנו דורית לחיאני", הוסיף. "ב-2003 שילמתי למנהל שכר גבוה יותר מאשר שילמתי עכשיו לדורית".

דוברו של לינדנשטראוס: "טיעונים מגוחכים"

שלמה רז, דוברו של מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, פרסם היום (ה') תגובה לדברי לחיאני בראיון לרשת ב': "ראש עיריית בת-ים, שלמה לחיאני, יודע בעצמו שהוא משמיע טיעונים מגוחכים בעת שהוא מנסה להתחמק מהביקורת הציבורית הנוקבת שנמתחת עליו בעקבות דו"ח מבקר המדינה. הדו"ח חשף כי לחיאני שילם לאשתו 430 אלף שקל על חשבון הציבור לצורך ניהול מטה הבחירות שלו.

"גם אם החוק לא אוסר על פוליטיקאים להעסיק בני משפחה במערכות הבחירות שלהם - ההיגיון והיושר הציבורי לא מתיישבים עם הכספים הרבים ששילם לחיאני לרעייתו דורית. לא די שלחיאני שילם לרעייתו 150 אלף שקל עבור ניהול מטה הבחירות, הוא גם הוסיף לה בונוס של 280 אלף שקל 'דמי הצלחה' עבור תוצאות הבחירות.

"חשוב להדגיש פעם נוספת כי מדובר בכספי ציבור שחובה על כולם - ובעיקר על נבחרי ציבור - להקפיד בהם הקפדה רבה. ראש עיריית בת-ים לא נהג כך, אלא הוציא כספים רבים החורגים מכל נורמה מקובלת ושאינם מתיישבים עם האינטרס הציבורי ועם החובה לנהוג בהם בריסון ובזהירות - על אחת כמה וכמה שאת הכסף שילם לאשתו".

לינדנשטראוס מגיב

ממבקר המדינה נמסר: "במהלך ביקורת שערך מבקר המדינה על הוצאות והכנסות המתמודדים ברשויות המקומיות, ובכלל זה קביעה מהי הוצאה מותרת לצורכי בחירות, גילה מבקר המדינה כי ראש העירייה בבת-ים, מר שלמה לחיאני, מתכוון - על-פי ההסכם שערכה רעייתו של ראש העירייה עם סיעתו המתמודדת לבחירות - לשלם לרעייתו סכום של 280 אלף כ'דמי הצלחה' - בונוס עבור הצלחת הסיעה בבחירות. זאת מעבר לשכר עבודה בסך 150 שקל שהובטחו לה. סך-הכל 430 אלף מכספי ציבור.

"עוד בחודש אוגוסט 2009 הודיע משרד מבקר המדינה למר לחיאני, על-פי סמכויותיו בחוק, כי המבקר הורה לאוצר המדינה שלא לשלם לגברת לחיאני את הסכום 280 אלף של הנזכרים לעיל, וזאת משום ש'דמי הצלחה' בבחירות לרעייתו הם בלתי סבירים וחורגים מכל נורמה מקובלת, אינם מתיישבים עם האינטרס הציבורי והחובה לנהוג בכספי הציבור בריסון ובזהירות.

"מבקר המדינה רואה בחומרה רבה תשלום של בונוס 'דמי הצלחה' מטעם ראש העירייה בגובה של 280 אלף שקל לרעייתו על פעילותה בבחירות עבור סיעתו, כשהכספים הם כספי ציבור מאוצר המדינה".

צרו איתנו קשר *5988