שלדון אדלסון נגד ביבי? התבטא בניו-יורק נגד מדיניות ההקפאה

דובר של אדלסון: "התמיכה בנתניהו לא השתנתה" ■ פעיל יהודי ימני טען כי המיליארדר יגיע בקרוב לישראל במאמץ לשכנע את רה"מ לבטל את הקפאת הבנייה בהתנחלויות

האם מתחיל להיווצר קרע בין ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לבין איל ההימורים שלדון אדלסון, ידידו ואחד מגדולי התומכים בו, על רקע מדיניות ההקפאה?

בכנס של ארגון ציוני אמריקה, אחד הגופים הימניים ביותר בקהילייה היהודית בארה"ב, שנערך בשבוע שעבר בניו-יורק, הביע אדלסון הזדהות עם ההתקפות החריפות על מדיניות ההקפאה של נתניהו שהושמעו בכנס והוא לא השמיע שום הסתייגויות מהתבטאויות שכוונו לנתניהו עצמו ולנשיא ארה"ב, ברק אובמה.

אחת המטרות העיקריות של האירוע הייתה להעניק אות כבוד לאדלסון בגין תרומתו למפעל הציוני, וכן לגרוף תרומות למען הארגון (התעריף היה 500 דולר למנה בארוחת הערב).

לפי דיווח בשבועון היהודי "פורוורד", נשא מורטון קליין, נשיא הארגון, נאום בוטה בגנות מדיניותו של נתניהו, שזכה בתשואות חזקות מ-700 הנוכחים. כאשר הגיע תורו של אדלסון לנאום, הוא שיבח את עמדותיו של קליין נגד מדיניותו של רה"מ, למרות ידידותו רבת השנים עם נתניהו.

"כל פעם שמורטון פתח את הפה, חשבתי שאני הוא שמדבר", אמר אדלסון. "כמו מורט, אני לא מניח לתקינות פוליטית לשבש את השתדלנות שלי (למען ישראל). אם מישהו רוצה להרוג את השליח, ומורט הוא השליח, יהיה לו עסק אתי".

אדלסון בדרך לישראל

דובר מטעם אדלסון אמר מאוחר יותר ל"פורוורד", כי תמיכתו של אדלסון בנתניהו "לא השתנתה". אך קליין טען, כי אדלסון יצא בקרוב לישראל במאמץ לשכנע את נתניהו לפעול לשינוי מדיניות הקפאה. כפי שפורסם ב"גלובס", מתוכנן אדלסון להגיע לישראל בסוף השבוע לציון הגדלת התפוצה של העיתון "ישראל היום", אך זו הפעם הראשונה שנטען שלאדלסון מתכנן לובינג פוליטי בביקור זה.

מה אמר קליין בנאום שכל כך הלהיב את אדלסון? לפי הדיווח ב"פורוורד", הקפיד קליין לא למתוח ביקורת אישית על נתניהו, אך הוא גינה כ"גזעניות" את הקריאות להקפאת ההתנחלויות בגדה המערבית ואמר כי הפלסטינים אינם ראויים למדינה משלהם מפני שהם מוסיפים לאיים על ביטחונה של ישראל.

אשר לתהליך השלום, "ישראל יכולה להתקיים בלי שלום ותוסיף להתקים בלעדיו, כפי שעשתה מאז 1948", אמר קליין.

למרות הצהרת דוברו של אדלסון, שלא חל שינוי בעמדת הבוס שלו כלפי נתניהו, אדלסון כבר הסיר תמיכתו בעבר ממנהיג פוליטי בישראל ומהשדולה הפרו-ישראלית בוושינגטון על רקע של חילוקי דעות פוליטיים. ובראיון שנתן לסוכנות הידיעות היהודית JTA בסוף השבוע שעבר היה אדלסון רחוק מהצהרת תמיכה חד-משמעית בנתניהו. הנה הקטעים הרלוונטיים באותו ראיון:

שאלה: האם אתה עדיין תומך באייפא"ק?

אדלסון: "אני בהחלט תומך בעקרונות שלהם".

שאלה: האם אתה מוסיף לתרום כספים לשדולה?

אדלסון: "אני לא יודע. אני לא זוכר מי נמצא ברשימת מקבלי התרומות שלי".

שאלה: "דיווחנו לפני כמה שנים, שאתה רוצה להפסיק לתמוך באייפא"ק (בגלל תמיכת השדולה במכתב של הקונגרס שקורא לממשל לתת תמיכה פיננסית לפלסטינים)?

אדלסון: "אני מעדיף לא לדבר על זה".

שאלה: בזמן מסוים היית גם קרוב לאוהד אולמרט, אבל ניתקת עמו את היחסים על רקע של חילוקי דעות אידיאולוגיים (כלומר נכונות אולמרט לקבל פתרון של שתי מדינות). ראש הממשלה בנימין נתניהו הביע תמיכה פמבית ברעיון של שתי מדינות.

תשובה: "למה אתה חותר"?

שאלה: האם אתה עדיין ניצב מאחורי בנימין נתניהו לאחר שהוא הביע תמיכה ברעיון של שתי מדינות?

תשובה: "אני לא נגד פיתרון של שתי מדינות, אם הוא יוצא אל הפועל באופן הנכון. אבל אני לא חושב שנגיע אי פעם למצב שבו יושגו התנאים הנכונים לביצוע נאות".

תשובות אלה, כמו התנהלותו של אדלסון באירוע של ZOA בשבוע שעבר והכרזתו התקיפה ש"ישראל היום" אינו "ביביתון", באותו ראיון עם JTA, כפי שדווח בגלובס בסוף השבוע, מעוררות את הרושם שאדלסון משגר איתותי אזהרה לנתניהו: תמיכתי אינה אוטומטית.

מיילים ששלח אתמול (ג') "גלובס" לדוברו של אדלסון ולאדלסון עצמו, עם בקשות לתגובה, נותרו ללא מענה עד למסירת הידיעה.

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988