בז"ן רוכשת את חלקה של פז בשב"ח תמורת 59 מיליון שקל

בכך מגיעה בז"ן לאחזקה של 74.5% בשמנים בסיסים חיפה■ הרכישה מקנה ליצרנית השמנים שווי של 240 מיליון שקל

בז"ן הודיעה היום כי רכשה את אחזקותיה של פז בחברת שמנים בסיסים חיפה תמורת 59 מיליון שקל. בכך מגיעה בז"ן לאחזקה של 74.5% בחברה.

שמנים בסיסים חיפה (שב"ח), ממוקמת בחצר בית הזיקוק בחיפה ומייצרת כ-75 אלף טון שמנים בשנה. החברה הוקמה בשנות ה-60 כשותפות בין בז"ן וחברות הדלק לייצור שמני מנוע ושעווה (WAX), כאשר חלוקת המניות בחברה הייתה כדלקמן: בז"ן - 50%, פז - 24.5%, סונול - 14% ודלק ישראל - 11.5%.

בהתאם לתנאים הנלווים לרכישת בית הזיקוק באשדוד משנת 2006, התחייבה פז למכור את החזקתה בחברה המשותפת, ומניותיה בשב"ח הועברו לידי נאמן. בעקבות הרכישה, המשקפת לשב"ח שווי של כ-240 מיליון שקל, צפויה בז"ן לרשום רווח הון, בסכום שטרם נקבע. במידה ובחמש השנים הבאות תרכוש בז"ן את מניותיהן של דלק או סונול בשב"ח, בתמורה שתשקף לשב"ח שווי גבוה מ-240 מיליון שקל, יותאם סכום הרכישה בין בז"ן לפז.

במסגרת ההסכם, משכה פז את בקשתה לאישור תביעה נגזרת שהוגשה על-ידי סונול ודלק בשנת 2006. הטענה העיקרית של התובעות הינה כי בז"ן, משיקולים זרים ותוך ניצול כוחה לרעה, מצרה את צעדיה של שב"ח ומחבלת בפעילותה והתפתחותה. לטענתן של דלק וסונול, מתקן הכנת הזינה המצוי באחריותה הבלעדית של החברה מיושן, מתוחזק ברמה ירודה וסובל מתקלות חוזרות ונשנות. המשבשות את עבודתה של שב"ח באורח חמור. בחודש אוקטובר אושרה על-ידי בית המשפט בחודש אוקטובר, לאחר שהליך גישור בין הצדדים לא צלח, ובקשת ערעור של בז"ן נידונה בבית המשפט העליון.

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא שוק ההון?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988