ברק אובמה קיבל התרעה על פיגוע טרור בטקס השבעתו

ה"ניו יורק טיימס": מחבלים סומלים התכוונו לפוצץ עצמם במהלך טקס ההשבעה, לעיני מאות מיליוני צופים בארה"ב ובעולם כולו ■ בעקבות האיום בוטלה אחת החזרות לטקס ■ הנשיא הנבחר היה טרוד מאוד וחשש לשלום אשתו ובנותיו

יממה לפני טקס השבעתו של הנשיא האפרו-אמריקני הראשון, קיבל ברק אובמה מידע לפיו קבוצת טרור מסומליה מתכננת לבצע פיגוע במהלך טקס ההשבעה. הנשיא המיועד חרד לשלום אשתו, בנותיו והאומה כולה.

בסופו של דבר הוחלט: שר ההגנה גייטס ישהה במקום מסתור ויתפוס פיקוד במקרה של פיגוע טרור. אובמה הושבע מאחורי קיר זכוכית. טקס השבעתו של הנשיא אובמה התנהל תחת התרעה ממשית על כוונה לבצע פיגוע במהלך הטקס - כך מדווח הבוקר העיתון "ניו יורק טיימס". כל הנתונים שהגיעו למערכת הביטחון האמריקנית הצביעו על איום ממשי והמידע שהתקבל נראה אמין מאוד.

ערב לפני השבעתו לנשיא יצא ברק אובמה מה"בלייר האוס", המעון הרשמי בו התגורר מול הבית הלבן ונכנס ללימוזינה משוריינת. מי שהצטרף אליו במושב האחורי היה ג'ון ברנר יועצו החדש לענייני טרור ושני יועצים נוספים שבישרו לנשיא הנבחר כי קבוצת פעילי טרור מסומליה מתכננת לבצע פיגוע ראווה בטקס.

על פי הדיווח, פעילי הטרור הסומלים מסומליה הגיעו לארצות הברית והם בדרכם לוושינגטון כדי לבצע פיגוע התאבדות על מדרגות גבעת הקפיטול. המחבלים התכוונו לפוצץ עצמם במהלך טקס ההשבעה, לעיני מאות מיליוני צופים בארה"ב ובעולם כולו.

ברק אובמה / צלם רויטרסמה קורה אם יש פיצוץ באמצע הטקס?

בעקבות האיום בוטלה אחת החזרות לטקס. הנשיא הנבחר היה טרוד מאוד וחשש לשלום אשתו ובנותיו. בחדר המצב בבית הלבן התכנסו להתייעצות דחופה שתי קבוצות: הצוות של בוש מהממשל הקודם וצוותו החדש של אובמה. קונדוליסה רייס, סטיבן האדלי וחבריהם בצד אחד, הילרי קלינטון, ג'יימס ג'ונס ואחרים בצד השני.

קלינטון מיד הצביעה על הבעיה: מה קורה אם באמצע הטקס יש פיצוץ? האם אנשי השירות החשאי הולכים ל"חטוף" את אובמה מהבמה באמצע ההשבעה? בסוף הדיון הוחלט כי שר ההגנה רוברט גייטס יישאר במקום מסתור, הרחק מזירת הטקס, ויירש את מקומו של אובמה במקרה של מתקפת טרור. גייטס הוא השר היחידי שממשיך לכהן בין הממשלות ואינו חייב להישבע אמונים.

האבטחה בטקס היתה חסרת תקדים. הבולשת הפדרלית הודיעה שמדובר ב"יעד מפתה" למחבלים, ואובמה הושבע מאחורי קיר זכוכית במשקל 5 טונות.

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988