עברה בקריאה ראשונה: הצעת חוק למניעת הטעיית הקשישים

עפ"י ההצעה, עסקה מתמשכת של קשישים וחולים לרכישת שירותי רפואה, התקנת מתקני לחצני מצוקה והזמנת אמבולנסים תתבצע בחתימה על חוזה בכתב, לאחר מסירת טופס גילוי המפרט את התנאים המהותיים בעסקה

הצעת חוק המסדירה את זכויותיהם של צרכנים קשישים וחולים הנקשרים בעסקה מתמשכת לרכישת שירותי רפואה, התקנת מתקני לחצני מצוקה והזמנת אמבולנסים, עברה אמש (ג') בקריאה ראשונה.

בעקבות תזכיר שהפיצה לאחרונה הלשכה המשפטית במשרד התמ"ת בנושא עסקה מתמשכת בעניין שירותי רפואה, קיימות בעסקות מסוג זה תלונות רבות המעלות חשש להטעיה ולניצול חולשתם של הצרכנים הנקשרים בה, לרבות הפעלת לחץ שיווקי אגרסיבי. על-פי רוב מדובר באוכלוסייה של קשישים או חולים הנזקקים למעקב ולטיפול רפואי תמידי, כשהחוזים הם חוזים אחידים שאינם ניתנים למשא-ומתן, על אחת כמה וכמה כשמדובר בשירות שעבור אוכלוסיית היעד נחשב חיוני עד כדי תלות.

על-פי הצעת החוק, בין השאר, כדי למנוע את הטעיית הצרכנים, תתבצע העסקה בחתימה על חוזה בכתב, זאת רק לאחר מסירת טופס גילוי שיימסר בנפרד מהחוזה, ובו יפורטו התנאים המהותיים של העסקה - כגון פרטי העוסק, פירוט השירותים, המכשירים והציוד הכלולים בעסקה, פריסתם וזמינותם; אם מדובר בעסקה קצובה משך העסקה ומועד סיומה וכן פרטים לגבי הארכת העסקה; פרטים בדבר זכות הצרכן לבטל את החוזה תוך 30 יום מיום עשיית העסקה, פרטים לגבי אפשרות ביטול העסקה קודם למועד סיומה וכן פרטים לגבי מחירה הכולל של העסקה.

עוד מוצע לקבוע כי העוסק יצרף לטופס הגילוי טופס ביטול, לפיו לצרכן עומדת זכות ביטול של העסקה.

אחת הבעיות המרכזיות בתחום היא החתמת הקשישים והחולים על חוזים ארוכי-טווח לתקופה של 3 עד 5 שנים, ללא אפשרות לסיים את ההתקשרות בין הצדדים, או חיוב ב"קנס" כספי גבוה עד כדי תשלום מלוא התמורה במקרה של ביטול. הצעת החוק מבקשת לקבוע כי במקרה שהעוסק מחתים את הצרכן על עסקה לתקופה קצובה אשר לא ניתן להשתחרר ממנה בכל עת בהודעה מוקדמת, הזמן הסביר לכבילת הצרכן לא יעלה על שנה אחת.

יוזמת ההצעה, סגנית שר התמ"ת אורית נוקד, אומרת כי "השינויים המוצעים בהצעת החוק גובשו בעקבות מקרים רבים בהם שיקולים מסחריים הביאו לרמיסת זכויות, תוך ניצול תמימותם ומצוקתם של צרכנים רבים". אני שמחה שהכנסת הבינה את חשיבות ונחיצות החוק אשר בא להגן בעיקר על אוכלוסיות מוחלשות כמו קשישים ועולים שזקוקים לא פעם להשגחה וטיפול רפואי".

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא נתח שוק וצרכנות?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988