ביהמ"ש העדיף הצהרת עצמאי על גובה הכנסתו על פני דו"ח חקירה של משרד השיכון

השופט עודד מודריק קיבל עתירה של אם חד-הורית שביקשה לקבל את ההנחה המירבית בשכר דירה לדירת עמידר ■ קבע כי משרד השיכון - שסבר כי העותרת אינה זכאית להנחה - "גילה אוזלת-יד", ודו"חותיו היו "בגדר לעג לרש"

הצהרתו של עוסק עצמאי בדבר גובה הכנסתו עשויה לגבור על ממצאי חקירות שמנהלים חוקרים מטעם משרד השיכון - כך קובע שופט בית המשפט לעניינים מינהליים בתל-אביב, עודד מודריק, בפסק דין שבו התקבלה עתירתה של אם חד-הורית לקבל את ההנחה המירבית בשכר דירה לדירת עמידר.

"משרד השיכון גילה אוזלת-יד", כתב מודריק, "הדו"חות הללו הם בגדר לעג לרש, פשוטו כמשמעו".

מדובר בעתירה שהגישה חנה גבאי, גרושה ואם ל-3 ילדים המתגוררת בדירת עמידר בראשון-לציון, העובדת כספרית עצמאית בעיר. העתירה הוגשה על-ידי האגף לסיוע משפטי של משרד המשפטים, באמצעות עו"ד שרונה פורת.

בשל הכנסתה הנמוכה של גבאי העניק לה משרד השיכון בין 1997 ל-2002 את ההנחה המקסימלית בסך 90% בתשלום שכר דירה בדיור הציבורי, ואולם הנחה זו נפסקה ב-2002, לאחר שמשרד השיכון גילה, לטענתו, כי הכנסתה עולה על התקרה המותרת לצורך קבלת ההנחה.

מאוחר יותר, ב-2007, זכתה גבאי שוב להנחה בסך 25% ובהמשך להנחה המירבית, ואולם היא דרשה לקבל רטרואקטיבית את כספי שכר הדירה ששילמה בשנים שבהן נשללה ממנה ההנחה, שהצטברו ליותר מ-60 אלף שקל.

התברר כי ב-2002 נודע למשרד השיכון כי היא עובדת כספרית עצמאית, ולמספרה נשלחו חוקרים פרטיים שנשכרו מטעם עמידר. אף שלא הצליחו לקבל מידע מוצק באשר לגובה הכנסתה, העריך אחד החוקרים כי מדובר בהכנסה של 3,500 שקל, שאינה מזכה בהנחה המירבית. חוקר אחר קבע כי אף ש"הכנסתה ורמת חייה צנועים ביותר, והדירה מוזנחת, הריהוט ישן, הצנרת מקולקלת, ולעותרת חשבון בנק מעוקל וחובות רבים" - עדיין הוערכה הכנסתה ב-3,000 שקל.

היעדר ביסוס

השופט מודריק קיבל את העתירה, ופסל את ממצאי דו"חות החוקרים, תוך שהוא מותח ביקורת חריפה על מידת הרצינות שבה גובשו. "בהיעדר תשתית עובדתית אובייקטיבית, זולת מראה עיניים של דלות שצויין בידי חוקר אחד, ומיעוט לקוחות במספרה, שצויין בידי חוקר אחר - ביצעו החוקרים 'הערכה' שלא ניתן לה כל טעם ובסיס", כתב. "קשה להלום שניתן להסתפק בראיה מינהלית המגולמת בביקור של חוקר בעסק והתרשמות שאיננה נתמכת באף נתון עובדתי".

בנוסף לקבלת העתירה הורה מודריק לשלם לגבאי הוצאות משפטיות בסך 10,000 שקל.

עו"ד רבקה אדלר, מנהלת הלשכה לסיוע משפטי בתל-אביב, ציינה כי המשרד מעניק סיוע לזכאים גם נגד החלטות בלתי סבירות של רשויות ציבוריות הפוגעות באזרח הקטן, כפי שהיה במקרה זה.

צרו איתנו קשר *5988