הונגריה: יעד אטרקטיבי להשקעות והקלות מס

ד"ר אבי נוב, מומחה למיסוי ישראלי ובינלאומי, מתאר את מערכת המיסוי בהונגריה ■ "המענק בסך 20 מיליארד אירו אשר העניקה קרן המטבע הבינלאומית להונגריה והרפורמות הכלכליות במדינה, יובילו בטווח הקרוב להאצת הצמיחה בהונגריה"

הונגריה, כמו מדינות אחרות במזרח אירופה, נחשבת כמדינה עם פוטנציאל צמיחה אדיר בשנים הקרובות. המענק בסך 20 מיליארד אירו אשר העניקה קרן המטבע הבינלאומית להונגריה, והרפורמות הכלכליות במדינה, יובילו בטווח הקרוב להאצת הצמיחה בהונגריה.

מדובר ברפורמות שונות, בין היתר, בפנסיה, קיצוצים במגזר הציבורי ורפורמה במס. ד"ר אבי נוב, מומחה למיסוי ישראלי ובינלאומי, מתאר בתמצית את מערכת המיסוי בהונגריה:

מיסוי יחידים: שיעור המס על יחידים נע בין 17% ל-32%.

מס חברות: שיעור מס החברות הוא 19% (בתוקף מינואר 2010). חברה נחשבת כתושבת הונגריה לענייני מס, אם היא התאגדה בהונגריה.

מס רווחי הון: מס רווחי הון נחשב, בדרך כלל, כחלק מההכנסה החייבת, וממוסה בשיעור המס הרלוונטי, למעט מקרים בהם חל "פטור השתתפות". בהתאם לחקיקה החדשה רווח הון המופק על ידי תושב זר ממכירת מניות בחברת מקרקעין תושבת הונגריה, יהיה חייב במס בהונגריה בשיעור של 19% אלא אם כן נקבע אחרת על ידי אמנת מס רלוונטית.

מס ערך מוסף: שיעור מס ערך מוסף הוא 25%. קיים שיעור מס מופחת ביחס למוצרים שונים (5%), וכן שיעור מס 0% או פטור ממס במקרים מסוימים.

מס העברת נדל"ן (Transfer Tax): בין 4%-2% בהתאם לשווי הנדל"ן ולסוגו.

ניכוי מס במקור על דיבידנד: דיבידנדים המשולמים לחברה זרה אינם כפופים בעיקרון לניכוי מס במקור. אולם, דיבידנדים המשולמים ליחיד תושב מדינה זרה, עשויים להיות כפופים למס בשיעור של 10% או 25%, אלא אם קיימת אמנה למניעת כפל מס המפחיתה את שיעור הניכוי במקור.

אמנות למניעת כפל מס: הונגריה חתומה על כ-65 אמנות למניעת כפל מס. ישראל חתמה על אמנה למניעת כפל מס עם הונגריה בשנת 1993.

תכנון מס למשקיעים מישראל: שיעור מס החברות עשוי לגרום לחברה הונגרית בשליטת תושבי ישראל להפוך לחברה נשלטת זרה (חנ"ז), ולמעשה לחייב במס את בעלי השליטה בגין דיבידנד רעיוני. ניתן להימנע ממיסוי ישראלי בדרכים רבות ומגוונות. כך לדוגמא, ניתן להזרים לחברה ההונגרית פעילות עסקית ממשית, באופן שרוב ההכנסה לא תהיה פסיבית, או להכניס שותף זר לחברה הזרה, כאשר שיעור האחזקות של השותף הזר הוא לפחות 50%. בנוסף לכך, ניתן לטעון כי אמנת המס שבין ישראל להונגריה מונעת מישראל הטלת מס בגין דיבידנד רעיוני.

ד"ר אבי נוב, מומחה למיסוי ישראלי ובינלאומי, הוא עורך דין המייצג לקוחות מישראל ומחו"ל בתחום המיסוי ומרצה בבית הספר למשפטים, ובבית הספר למנהל עסקים של המסלול האקדמי המכללה למינהל. ניתן לפנות אליו במייל: avinov@bezeqint.net

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא גלובלי ושוקי עולם?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988