הממשלה אישרה את הקמת העיר החרדית חריש בנחל עירון

מחאת תושבי חריש לא צלחה ■ שר הבינוי והשיכון, אריאל אטיאס: "בעשור האחרון לא נבנו פרויקטים משמעותיים למגזר זה, שלדעתי צריך להתגורר בפרויקטים נפרדים כדי למנוע חיכוך ומתחים עם כלל האוכלוסייה"

הממשלה אישרה היום (א') את הקמת העיר חריש בנחל עירון. בנוסף, קיבלה הממשלה החלטה על הקמת וועדת מנכ"לים, בראשות מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון, ליישום ההחלטה להקמת העיר חריש וכדי למצוא פתרון למצוקת הדיור של הציבור הדתי. הוועדה הוקמה במטרה לחבר את כל המשרדים הרבים המעורבים בהקמת פרויקט ענק שכזה, בכדי לסייע לשחרר חסמים ובירוקרטיה ולקדם מלאי תכנוני זמין ורחב היקף של יחידות דיור בישוב חריש.

תכנון העיר חריש החל כבר לפני 20 שנה (1990) עם כניסתו של אריאל שרון לתפקיד שר הבינוי והשיכון, ותוכננו עשרות אלפי יחידות דיור ביזמתו של שרון, אולם עד כה במשך שני עשורים לא הצליח המשרד לשווק בהצלחה את המתחמים בעיר. המתחמים בעיר שווקו בעבר אולם נכשלו מחוסר ביקושים מקרב המגזר הכללי.

בהחלטת הממשלה היום סוכם כי וועדת המנכ''לים שתקדם את הקמת הישוב, תגיש את המלצותיה לממשלה בתוך 90 יום. בהחלטה נאמר כי המגזר הדתי סובל ממצוקת דיור וכי יש להקים את הישוב החדש במהירות האפשרית ולזרז את הליכי התכנון השונים וביצוע תשתיות נדרשות. לבקשת יו"ר מפלגת העבודה שר הביטחון אהוד ברק, יתווסף לוועדת המנכ"לים מנכ"ל משרד החקלאות.

לפי בדיקת צורכי המגזר החרדי שנערכה ע"י משרד הבינוי והשיכון בין השנים 2005-2007 שכללה ניתוח דמוגרפי לצד פתרונות דיור זמינים ברמות שונות עבור המגזר החרדי, הוברר כי עד לשנת 2025 יש לאתר עבור המגזר החרדי עוד כ-60 אלף יחידות דיור חדשות שהן מעבר ליחידות הדיור הפוטנציאליות למגזר זה. במסגרת איתור יחידות דיור נוספות עבור המגזר החרדי בלטה חריש כאתר משמעותי, זמין יחסית והכרחי שחשוב לקדמו מיידית. זאת, גם על רקע חוסר היענות ורצון של הציבור הכללי להגיע אליו.

שר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס אמר היום כי "מיום כניסתי לתפקיד, משרד הבינוי והשיכון ומינהל מקרקעי ישראל פועלים במרץ להגדלת היצע הקרקעות, במטרה להוזיל את מחירי הדיור בדגש על זוגות צעירים מכלל המגזרים.

בשנת 2009 הוצאנו מכרזים לכלל המגזרים ובסה"כ 28,090 יח"ד, אולם אסור לנו להתעלם ממצוקת הדיור החריפה שקיימת במגזר החרדי. בעשור האחרון לא נבנו פרויקטים משמעותיים למגזר זה, שלדעתי צריך להתגורר בפרויקטים נפרדים כדי למנוע חיכוך ומתחים עם כלל האוכלוסייה. החלטת הממשלה על חריש תיתן זריקת מרץ לשחרור חסמים ובירוקרטיה, לבנייה במקום שסבל בעשרים השנה האחרונות מחוסר ביקושים".

אטיאס הוסיף כי "כל תהליך התכנון והשיווק בעיר חריש יעשה בהידברות ובדרכי נועם עם כלל האוכלוסייה באזור. בהחלטת הממשלה אין כוונה להפקיע כל שטח מאף אחד".

מוקדם יותר היום קיימו תושבי חריש הפגנות כנגד הכוונה להפוך את היישוב ליישוב חרדי. התושבים חסמו חלק מציר ואדי ערה, תוך שהם גורמים לפקקי תנועה באזור. זאת, במחאה על כוונת הממשלה להקצות אלפי יח"ד לחרדים בלבד ולשנות את הצביון של היישוב.

צרו איתנו קשר *5988