יש טקסט אחר

בשנתיים האחרונות - הצגות הפרינג' הפכו לזירת התרחשות שוקקת, בין השאר בזכות שילובם של יוצרים בכירים כיהושע סובול, קורין אלאל, ומאור זגורי. לקראת תחילת אירועי פסטיבל "לילה פרינג'" בתל-אביב, וטקס פרסי קיפוד הזהב ליוצרים המצטיינים של הז'אנר בשנה החולפת, להלן מקבץ מובחר של עשר הצגות חובה למעוניינים להכיר לראשונה את התחום. גזור ושמור

בקנה מידה בינלאומי, בכל הנוגע ליחס בין מספר תושבים לכמות הצופים, ישראל היא מעצמת תיאטרון. לצד העשייה הבלתי פוסקת בתיאטראות הרפרטוארים עולה ופורחת בשנים האחרונות גם סצנת הפרינג' המקומית. עשרות הצגות ומחזות מועלים מדי שנה בתיאטראות קטנים, בתמיכה תקציבית מינימלית אבל עם הרבה חדוות יצירה. אם עד לפני כמה שנים הפרינג' נחשב מילה נרדפת למופעים שלא יגיעו לעולם לבמה הממסדית, בשנתיים האחרונות גם הקיר הבלתי נראה הזה מתחיל לקרוס.

המגמה המבורכת הזאת מתאפשרת בעקבות שילובם של יוצרים בכירים מהז'אנר בלב התעשייה המאפשרת להם להגיע לקהלים רחבים מאי פעם בלי לאבד את המגע האישי הייחודי שלהם.

שי פיטובסקי הוא במאי הבית של קבוצת הצעירים החדשה בתיאטרון הלאומי הבימה, מאור זגורי הוא רשמית ילד הפלא החדש של התיאטרון המקומי, תיאטרון גשר מאמץ מחזאות צעירה ובועטת באמצעות מיזם "הסטרט-אפיסטים" באולם ההאנגר החדש, ויותר ויותר צופים מאמצים את הגישה שלפיה תיאטרון טוב אינו בהכרח חיקוי חי ונושם לדרמת כורסה בטלוויזיה.

הדרך למיסוד הפרינג' עוד ארוכה אבל הצעדים גדולים מאי פעם.

"אבסינט"

מחזה פולני

רקע: מחזה פולני פרי עטה של מגדה פרטאץ', שהועלה לראשונה במסגרת פסטיבל קריאה למחזאות פולנית עכשווית בתיאטרון הלאומי הבימה. במרכזו של המחזה עומדת כלה צעירה המתאבדת רגע לפני חתונתה.

מנקודה זו מתחילות להתבהר תמונות מהווי חייה הקודר והעגמומי, וזאת בניסיון להבין מה הניע אותה למעשה האובדני.

יוצרים: מאור זגורי ביים, ענת זיידמן תרגמה.

הופעה קרובה: 12 במאי ב-20:30 בתיאטרון תמונע בתל-אביב.

מחיר כרטיס: 55 שקלים.

"מייקל"

קומדיה טראגית

רקע: המחזה מוגדר כ"קומדיה טרגית לחמישה משתתפים ומזרן", והוא בפועל פיתוח לרעיון עבודת הגמר של אבי דנגור שהוצגה באירועי הפינאלה של בית הספר לתיאטרון חזותי. משפחת ברוש מקיימת מדי שנה טקס אזכרה למייקל המנוח, שבמהלכו הם מתחייבים לדאוג לכל הפרטים פרט לאוכל שמומלץ להביא מהבית.

יוצרים: קבוצת השחקנים המכונה "אנסמבל מייקל" יצרה את המופע במשותף.

הופעה קרובה: 7 במאי 21:00, תיאטרון תמונע - תל-אביב.

מחיר כרטיס: 60 שקלים.

"ג'ננה"

עינת ויצמן בהופעה וירטואוזית

רקע: בפסטיבל עכו האחרון נחשף לראשונה מחזה הביכורים ככותב ובמאי של השחקן יפתח קליין. שרשרת דמויות עם סיפורים שונים הנשזרים בסופו של דבר לעלילה אחת, שבמרכזה צעירים המאבדים עצמם בסיר הלחץ של החיים במזרח התיכון העכשווי. הסיפור המרכזי הוא על חייל היורה בנער פלשתינאי במהלך משמרת שגרתית במחסום, וחייו הופכים למערבולת כעס ורגשות אשם.

יוצרים: עינת וייצמן, בהופעה וירטואוזית, ושאדי סרור.

הופעה קרובה: ב-1 במאי ב-20:00 בתיאטרון תמונע בתל-אביב.

מחיר כרטיס: 65 שקל.

"בתולים"

אובדן התמימות

רקע: נער צעיר טועם לראשונה את חוויות ההתבגרות.

אלא שעם לחוויות הללו יש בדרך כלל פנים לכאן ולכאן, הנער שבמחזה חווה את התבגרותו הכפויה דרך אובדן אישי של חבר קרוב, אובדן תמימות הנעורים ואובדן הבתולים.

כל אלה נשזרים יחדיו למארג המוביל לעיתים אל סף השיגעון.

יוצרים: מאור זגורי כתב וביים, וזוכה "כוכב נולד 2" הראל מויאל אחראי למוזיקה המקורית.

הופעה קרובה: 15 במאי ב-20:30 באולם תיאטרון צוותא בתל-אביב.

מחיר כרטיס: 70 שקל.

"איש הרוח, הזונה והליצן"

מחזה סוריאליסטי המשלב בין ליצן לבין זונה

רקע: ניקו ניתאי, הסבא של הפרינג' המקומי והמנכ"ל ומנהל אמנותי של תיאטרון קרוב הפועל במתחם האמנים בתחנה המרכזית החדשה בתל-אביב, כתב וביים את המחזה הסוריאליסטי אודות איש רוח המעוניין להביא בשורה לעולם, אך מגלה שכדי שיאזינו לדבריו הוא צריך להיות גם קצת ליצן וקצת זונה, וכך שלוש הפנים של אותה אישיות מוצאות עצמן נאבקות על חסדי הקהל.

יוצרים: שניקו ניתאי ושפי ישי שהלחין את המוזיקה המקורית.

הופעה קרובה: 30 בחודש ב-21:00 באולם תיאטרון קרוב בתל-אביב.

מחיר כרטיס: 50 שקלים.

"הבית של מתוקו"

בנבכי הבירוקרטיה

רקע: בפסטיבל עכו האחרון לתיאטרון אחר זכה המחזה, בביצוע שחקני התיאטרון האתיופי-ישראלי הולוגאב, בפרס ההצגה המצטיינת. מתוקו אלסו הוא אזרח קטן הרוצה לקיים את הבטחתו האחרונה לאמו ולשאת לאישה את כלתו היפה. למרבה הפלא מתברר לו שביתו נעלם, והכלה איתו. מתוקו שם מבטחו בבירוקרטיה השלטונית, יוצא לחפש את הבית והכלה שנעלמו, וחושף בהדרגה עוד ועוד מראות קשים שעליהם הוא מדווח במכתביו לפקידי הממשל. ההצגה מיועדת לחזור לבמות בחודש יוני הקרוב, ומומלץ להתעדכן בתאריכים באתר הבית של תיאטרון תמונע בתל-אביב שבו היא מועלית.

יוצרים: משה מלכא כתב וביים, המוזיקה המקורית היא של אבטה בריהון.

"האומר כן, האומר לא"

ברכט במיטבו

רקע: קבוצת התיאטרון של רות קנר אחראית לעיבוד העכשווי יוצא הדופן לאחד המחזות היותר קשים לעיכול פרי עטו של ברטולד ברכט, המבוסס בעצמו על מחזה הנו יפני מהמאה ה-14. משלחת תלמידים ומורה יוצאת למסע מפרך כדי למצוא תרופה לאמו החולה של ילד, אצל הקוסמים הגדולים החיים מעבר להרים. ואולם, הילד אינו עומד בתלאות הדרך ומבקש מחבריו למסע לנהוג כמקובל ולהשאיר אותו מאחור. מה יעשו?

יוצרים: אהרון שבתאי תרגם, המוזיקה המקורית היא של רונן שפירא, והשחקנים שותפים גם בכתיבת העיבוד החדש.

הופעה קרובה: 29 בחודש בתשע בערב באולם תיאטרון צוותא בתל-אביב.

מחיר כרטיס: 70 שקלים.

"רעב"

אחת מהצגות הפרינג' המצליחות בארץ

רקע: שבע שנים אחרי שהועלה לראשונה, "רעב" נחשבת לאחת מהצגות הפרינג' המצליחות שהועלו אי פעם בישראל עם קרוב ל-200 הופעות עד היום.

המחזה מוצג לעיתים נדירות, אך עדיין כדאי לעקוב אחרי הפרסומים באתר הבית של תיאטרון תמונע המשמש לו אולם בית מאז שהועלה לראשונה.

במרכז המחזה משפחה לא מתפקדת הכוללת אב אטום ורדום, אם אכולת תסביכי נחיתות ובת עשרה עם הפרעות אכילה קשות האוספת לביתה דייר משנה, מדריך סדנאות מודעות המשתלט בהדרגה על חייהם.

יוצרים: עידו בורנשטיין כתב, שלמה פלסנר ביים והמוזיקה המקורית היא של קורין אלאל. צוות השחקנים כולל את אסתי זקהיים, שמעון מימרן, ניסו כאביה ובת חן סבג.

"אורפיאוס במטרו"

אהבה כמתמטיקה

רקע: סיפור קטן על רומן הזוי בין תימהוני המבלה את רוב ימיו בשיטוט בתחנות הרכבת התחתית במטרו של פריז, תוך שהוא מפגין ידע רב בנוסחאות מתמטיות, ואישה שבה הוא מתאהב ממבט ראשון ונוטש למענה את מסלול חייו הקבוע. העניינים מסתבכים כאשר הם מחליטים לבחון את ההצדקה המתמטית של אהבתם בכך שייפרדו, ואז ישוטטו שבועיים במנהרות המטרו כדי לראות אם ייפגשו שוב במקרה.

יוצרים: איגור ברזין כתב וביים, מישה צ'רינאבסקי ואינה מלקין משחקים, והמוזיקה המקורית היא של יבגני לויטאס.

הופעה קרובה: 20 במאי ב-21:00 בתיאטרון הסמטה ביפו העתיקה.

מחיר כרטיס: 60 שקל.

"שעתו האחרונה של קול"

להיט פולחן של סובול

רקע: לפני שלוש שנים הועלה המחזה לראשונה במסגרת פסטיבל התיאטרונטו להצגות יחיד, ונבו קמחי זכה בפרס השחקן המצטיין על הופעתו. מאז הפך המחזה ללהיט פולחן שרק צובר תאוצה ככל שהוא נחשף לקהל הולך וגדל. המחזה הוא מונולוג אחד ארוך ודחוס של עורך דין בשם מיכאל קול, ששעה לפני כניסתו לכלא מקבל שיחת טלפון השולחת אותו למסע מטורף בעקבות האמת שכולו שיחות טלפון קדחתניות.

יוצרים: יהושע סובול כתב את המחזה, איה קפלן ביימה ונבו קמחי מגלם כאמור את מיכאל קול. שפי ישי אחראי למוזיקה המקורית.

הופעה קרובה: 25 בחודש ב-20:30 במסגרת אירועי תרבות יום א' בתיאטרון תמונע בתל-אביב.

מחיר כרטיס: 40 שקל.

לילות הפרינג'

בחגיגות הפרינג' השבוע ישולבו בכורות וחזרות להפקות חדשות

"לילה פרינג'" החגיגה השנתית הגדולה של סצנת הפרינג' הישראלית, תתקיים בין ה-1 ל-6 במאי במרכזי תרבות ואולמות שונים ברחבי תל-אביב. במשך שישה לילות רצופים יוכל הקהל לצפות במחזות פרינג' מובחרים, לצפות בחזרות להפקות חדשות שטרם הועלו, וכן לצפות במחזות חדשים בבכורה. בסיום האירועים יתקיים בתיאטרון תמונע טקס פרסי קיפוד הזהב להצגות וליוצרים המצטיינים של השנה.

בין ההצגות שיועלו במסגרת אירועי "לילה פרינג'": תיאטרון הסמטה ביפו יארח את תיאטרון הנגב בהצגה "הביתה" מאת הרולד פינטר, התיאטרון האתיופי הולוגאב יעלה את הצגת היחיד החדשה "לבדה" בביצוע תהילה ישעיהו-אדגה אותה כתבה במשותף עם משה מלכא שגם ביים, תיאטרון הנגב יעלה את הצגת היחיד "חרפות וגידופים" מאת אמילי נות'ומב בביצוע מיגל אורבך בבימויו של איסי ממנוב, תיאטרון צוותא יעלה את "השיעור" מאת יוג'ין יונסקו בבימויו של יאיר שרמן, תיאטרון הסמטה יעלה את "האי" מאת את'ול פוגארד בבימויו של אלון טיראן, "אנסמבל 209" יעלה את המופע החדש "רמיקס" בהשראת המחזה "בית ברנרדה אלבה" מאת פדריקו גרסיה לורקה ותיאטרון קרוב יעלה את המופע "היא" המפגיש יוצרות תיאטרון ממדינות ותחומי מדיה שונים.

כן לקיפוד

בטקס "קיפוד הזהב" החמישי, מתחרים מיטב היוצרים והשחקנים בארץ

השבוע פורסמה רשימת המועמדים בטקס פרסי "קיפוד הזהב" החמישי, שיתקיים ב-7 במאי בתיאטרון תמונע בת"א ויקדים בשבוע את ספינת האם.

על פרס הצגת הפרינג' של השנה יתמודדו "מייקל" (כתיבה וביצוע של שחקני אנסמבל מייקל בבימויו של איתי ויזר), "בין הספרות" (יצירתה של נעמי יואלי בשיתוף קבוצת התיאטרון של רות קנר), "הבית של מתוקו" (זוכת פסטיבל עכו לתיאטרון אחר מאת משה מלכא ובבימויו ובביצוע קבוצת תיאטרון הולגאב) ו"ביאטריצ'ה" (שי פיטובסקי עיבד וביים על פי סיפור מאת ש"י עגנון בביצוע בוגרי בית הספר לאמנויות הבמה סמינר הקיבוצים).

לפרס הבמאי מועמדים מאור זגורי ("אבסינט"), איתי ויזר ("מייקל"), שי פיטובסקי ("ביאטריצ'ה") ואיגור ברזין ("אורפיאוס במטרו"). לפרס השחקן מועמדים שמואל שילה ("הביתה"), יפתח אופיר ("רוחות רפאים"), אבי דאנגור ("מייקל") ואורן ידגאר ("אורפיאוס במטרו"). לפרס השחקנית מועמדות חווה אורטמן ("המשוגעות של יפו", "רוחות רפאים"), שרה פון שווארצה ("עניין של גברים"), לאה גלפנשטיין ("בתולים") ונעמי יואלי ("בין הספירות").

צרו איתנו קשר *5988